Aleyna Çakır cinayetinde son dakika: DNA sonuçları açıklandı

Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi raporu ile, Ankara'da evinde ölü bulunan Aleyna Çakır'da tespit edilen doku ve sperm örneğinin, Ümitcan Uygun'un DNA'sı ile uyumlu olduğu belirlendi.

Aleyna Çakır cinayetinde son dakika: DNA sonuçları açıklandı
Aleyna Çakır cinayetinde son dakika: DNA sonuçları açıklandı
GİRİŞ 04.02.2021 12:41 GÜNCELLEME 04.02.2021 12:42
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

Son dakika: Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi raporu ile, Ankara'da evinde ölü bulunan Aleyna Çakır'da tespit edilen doku ve sperm örneğinin, Ümitcan Uygun'un DNA'sı ile uyumlu olduğu belirlendi.

Kamuoyunda Aleyna Çakır olarak bilinen Sema Esen, geçen yıl 3 Haziran'da Keçiören'deki evinde boynunda iple ölü bulundu. Sevgilisi olduğu belirtilen Ümitcan Uygun'un daha önce Sema Esen'e şiddet uyguladığı anlara ait görüntüler ise ölümünden kısa süre sonra sosyal medyada yer aldı. Bunun üzerine Esen'in ölümüyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında Ümitcan Uygun, polis ekiplerince gözaltına alınıp, ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Günlerce televizyon programına katılan Sema Esen'in ailesi, kızlarının ölümünden Ümitcan Uygun'u sorumlu tuttu.

AYNI KİŞİYE AİT DOKU VE SPERM

Soruşturma kapsamında Ankara Adli Tıp Kurumu'nca düzenlenen raporda Sema Esen'in tırnaklarında doku ve vajinal frotisinde sperm bulundu. Soruşturmayı yürüten savcılık, Esen'in ölümüyle ilgili iddialar üzerine dosyayı ayrıntılı rapor hazırlaması için İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderdi. Hazırlanan raporda Sema Esen'de tespit edilen doku ve sperm örneğinin aynı kişiye ait olduğu belirtildi.

Raporda ayrıca, Esen'in asılma dışında vücudunda tespit edilen belirtilerin ölüm meydana getirecek nitelikte olmadığı, iç muayenesinde kafatasında kırık, kafa içi kanama, iç kanama, beyin doku harabiyeti, iç organ ve büyük damar yaralanmasına rastlanılmadığı belirtildi. Raporda, ayrıcı yapılan incelemede kişinin asılma dışında travmatik tesirle öldüğünün tıbbi delilleri bulunmadığı anlatılarak, tespit edilen alkol düzeyinin de tek başına ölüm meydana getirebilecek düzeyde olmadığı vurgulandı. Esen'in, zehirlenme sonucu öldüğü yönünde de tıbbi delillere ulaşılamadığı ve ölümün ası sonucu meydana gelmiş olduğu belirtildi.

ÜMİTCAN UYGUN'A AİT ÇIKTI

Bunun üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, şüpheli şekilde hayatını kaybeden Sema Esen'in otopsi işleminde vajinal sürüntü örneği ile sağ eldeki tırnak parçasında tespit edilen DNA profilleri üzerinde gerekli mukayese işlemlerinin yapılması için Ümitcan Uygun'dan DNA örneği alınmasına karar verdi. Bu kapsamda yaklaşık 1 ay önce iki kadınla uyuşturucu kullanırken görüntülerinin sosyal medyada yer alması ardından düzenlenen uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınıp tutuklanan Ümitcan Uygun'dan, cezaevine sevk edilmeden önce DNA örneği alındı. DNA örneği, karşılaştırma yapılması için Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi'ne gönderildi. Yapılan incelemede, Aleyna Çakır olarak bilinen Sema Esen'den çıkan sperm ve dokuların Ümitcan Uygun'a ait olduğu belirlendi. Savcılığa gönderilen raporda Esen'de bulunan sperm ve doku örneklerinin, Ümitcan Uygun'un DNA'sı ile uyumlu olduğu belirtildi.

ETİKETLER
cinayet aleyna çakır
YAZDIR
YORUMLAR 44
 • Fehmi 5 ay önce Şikayet Et
  Müge ANLI olmasa belkide faili meçhul veya intihar olarak dosya kapatılacakti adaleti gördü gözleri bildiği doğrudan şaşmadı teşekkürler müge anlı ya adaletin tecelli etmesini sağladı
  Cevapla
 • gsli 5 ay önce Şikayet Et
  kızın ölümü ile şüphelinin testi arasında neden bu kadar beklenilildi,,
  Cevapla
 • Akif bey 5 ay önce Şikayet Et
  Bu kadar delile rağmen bakalım. Alacağı Ceza Ne kadar veyahut almayacak mı
  Cevapla
 • Süleyman 5 ay önce Şikayet Et
  Ölüm sebebi asılmak suretiyle diyor Buda cinayetle yarlayamayacaklar Yani uyuşturucu görüntülerinden ne ceza alacaksa o kadarla kalır olan ölene olmus
  Cevapla
 • halil 5 ay önce Şikayet Et
  savcı ve hakimlerimiz katiyen ,kesinlikle,dünya yıkılsa rüşvet yemezler değil mi
  Cevapla
 • saydemir 5 ay önce Şikayet Et
  Sadece bu konu için söylemiyorum çürük elmalar her zaman her yerde vardır temizlenmiyor mu bilemedim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Pokemon sorusunda elendi: Sosyal medyada olay oldu!
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum