Berberoğlu hakkında mahkemeden karar

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Kadri Enis Berberoğlu'nun avukatlarının, mahkemece hazırlanan fezlekenin iade edilmesi ve yeni fezleke hazırlanması talebini reddetti.

Berberoğlu hakkında mahkemeden karar
Berberoğlu hakkında mahkemeden karar
GİRİŞ 12.02.2021 16:25 GÜNCELLEME 13.03.2021 15:50
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nce yeniden yargılanması ve infazın durdurulmasına karar verilerek dokunulmazlığının kaldırılması için hazırlanan fezleke Adalet Bakanlığı'na gönderilen Enis Berberoğlu'nun avukatları, fezlekeye itirazda bulunmuştu. Fezlekede üç ayrı suça yer verildiği hatırlatılarak Berberoğlu'nun sadece Yargıtayca onanmış olan TCK 329. maddesi uyarınca "Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama" kapsamında yargılanabileceği gerekçesiyle yeniden fezleke düzenlenerek Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na gönderilmesi talep edilmişti.

OY BİRLİĞİYLE REDDEDİLDİ

İtirazı değerlendiren mahkeme, oybirliğiyle talebi reddetti. Mahkeme, Berberoğlu'nun TCK 329/1. maddesi uyarınca "Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken bilgilerini açıklama" suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezasıyla cezalandırıldığını, Yargıtay 16. Ceza Dairesince bunun onandığını belirtti. Kararda, mahkememizce yapılan yargılama sonunda 14 Haziran 2017'de TCK 330/1. uyarınca cezalandırılmasına karar verildiği, istinafın 9 Ekim 2017'de TCK 329/1. uyarınca 5 yıl 10 ay hapis cezası verdiği, Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nde ise 20 Eylül 2018'de bu kararın onanarak kesinleştiği anlatıldı.

Kararda, "İddianamede cezalandırılması talep edilen kanun maddeleriyle mahkememizce ve istinaf mahkemesince yapılan yargılamalar sırasında sanık hakkında uygulanan kanun maddelerinin yapılan değerlendirmelere göre TCK 328/1, 329/1 ve 330/1. olarak değişkenlik gösterdiği, bu nedenle mahkememizce düzenlenen fezlekeye her üç kanun maddesinin yazıldığı, yasama dokunulmazlığının sadece eylemler bakımından kaldırılabileceği, suçun hukuki tasnifinin mahkemeye ait olduğu dikkate alınarak fezlekede düzeltilecek bir husus bulunmadığı anlaşıldığından talebin reddine" ifadeleri kullanıldı.

ETİKETLER
SON DAKİKA
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Vatandaş 9 ay önce Şikayet Et
  Bu ülkeyi satan haine bir madalya takmadığınız kaldı, adalet yok, Allahın adaleti var tabiki, elbet o tecelli edecektir.
  Cevapla
 • yaşar yıldız 9 ay önce Şikayet Et
  vatana ihanet et ceza yerine tekrar milletvekiliğini iade et oh ne güzel adalet
  Cevapla
 • 1071 9 ay önce Şikayet Et
  Boşuna ne uğraşıp duruyorsunuz asın gitsin !..
  Cevapla
 • Güzel İnsan 9 ay önce Şikayet Et
  Atın bu haini içeri.devletin sır olan belgesini sızdırmakta ne demek birde hala orralarda af maf hikayesi konuşuluyor yaa siz hiçmi insan olamayacaksınız
  Cevapla
 • erdal 9 ay önce Şikayet Et
  türk yarıgısı temel fıkrasıdır, güler geçersin kafa yormaya değmez
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: Başkan Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı arasında kritik görüşme!
Başkan Erdoğan'dan bakanlıklar ve belediyelere talimat