Oyuncak zannettiği cihaz, meteorolojinin hava ölçüm aleti çıktı

Ordu'da yaşayan Ali Arslan isimli bir kişi, evinin penceresinden aşağıya sarkık halde tellere takılmış bir cihaz fark etti. Arslan, oyuncak zannederek telden aldığı cihazın daha sonra meteorolojiye ait hava ölçümü aleti olduğunu anladı.

Oyuncak zannettiği cihaz, meteorolojinin hava ölçüm aleti çıktı
Oyuncak zannettiği cihaz, meteorolojinin hava ölçüm aleti çıktı
GİRİŞ 20.02.2021 10:56 GÜNCELLEME 20.02.2021 10:56

Ordu'nun Ünye ilçesi Yüceler Mahallesi'nde yaşayan Ali Arslan, sabah kahvaltı yapacağı sırada evinin penceresinden aşağıya sarkık halde tellere takılı bir cihaz fark etti. Gördüğü cismi önce oyuncak zanneden Arslan, cismi eline aldığında gördüğü manzara karşısında şaşkına döndü.

ÖNCE OYUNCAK ZANNETTİ

Cihazı eline almadan önce oyuncak zannettiğini ve daha sonra gerçeği anladığını söyleyen Ali Arslan, "Kahvaltıya oturduğumda dışarı baktığımda evin üstünden itibaren telin üstüne düşmüş bir cihaz sallanıyordu. Sonra evin alt tarafına geçtim. Alt tarafında da paraşüt gibi bir şey gördüm. Daha sonra ona takılı olan paraşütü söktüm. Ben ilk önce oyuncak, daha sonra da fener gibi bir şey zannettim. Tabii ipini kurtardıktan sonra cihazı ve paraşütü yere aldığımızda aletin meteoroloji ölçüm cihazı olduğunu gördüm." diye konuştu.

"YETKİLİLERİN ULAŞMASINI İSTEDİM"

Yetkililerin kendisine ulaşılmasını istediğini ancak herhangi bir dönüşün olmadığını ifade eden Arslan, "Sosyal medyaya aletin resimlerini attım ve bana yetkililerin ulaşmasını istedim ancak meteorolojiden bana şu ana kadar dönüş yapan olmadı. Ben bir arkadaşımı arayarak böyle bir durumun olduğunu anlattım. Kendisi de beni sabahleyin aradı. Arkadaşıma cihazın tek kullanımlık olduğunu ve bende kalabileceğini söylemişler. Zaten isteseler benim işime yaramaz. Bizde olursa teşhir için bulundururum. Onun dışında devletin malı devletimize aittir" dedi.

CİHAZ GÖZLEM BALONU OLARAK KULLANILIYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre ise cihazın atmosferin güncel durumu hakkında bilgi almak için kullanılan gözlem balonu olduğu öğrenildi. Atmosfere salınan balon havalandığı andan itibaren hava tahmin ve uyarı merkezini atmosferin güncel durumu ile ilgili veri aktarmaya başlıyor. Gözlem balonu havaya fırlatılmasının ardından atmosferde belirli bir süre yükseldikten sonra basınç nedeniyle patlıyor.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
CHP toplantısında dikkat çeken ayrıntılar: El sıkışmadılar, uzak oturdular!
Altılı masanın yeni sistemine tepki yağıyor! 'Bu apaçık bir darbedir'