Uluslararası öğrencilerden Hanau saldırısında hayatını kaybedenlere anma programı

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), 15 farklı ülkeden Türkiye Burslusu uluslararası öğrencilerin katılımıyla geçtiğimiz yıl Almanya’nın Hanau şehrinde gerçekleştirilen ırkçı terör saldırısında hayatını kaybedenler için anma programı düzenledi.

Uluslararası öğrencilerden Hanau saldırısında hayatını kaybedenlere anma programı
Uluslararası öğrencilerden Hanau saldırısında hayatını kaybedenlere anma programı
GİRİŞ 20.02.2021 14:08 GÜNCELLEME 20.02.2021 14:08

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Almanya’nın Hanau kentinde geçtiğimiz yıl 19 Şubat’ta gerçekleştirilen ve 4’ü Türk 9 kişinin öldürüldüğü ırkçı terör saldırısının yıl dönümünde hayatını kaybedenler için anma programı düzenledi. YTB Ankara Ofisinde gerçekleştirilen programa 15 farklı ülkeden Ankara’daki üniversitelerde eğitim alan Türkiye Burslusu uluslararası öğrenciler katıldı. İstiklal Marşı ve saygı duruyla başlayan programda hayatını kaybedenler için Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Temel İslam Bilimleri Lisans Öğrencisi Mahama Kouanda, Kur’an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirdi. Programda ayrıcı Türkiye Burslusu öğrenciler şiir dinletisi düzenledi.

Uluslararası öğrenciler adına konuşan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrencisi Anmar Nasif gerçekleştirilen saldırıyı kınarken hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet yakınlarına ise başsağlığı diledi. Irkçılık, terör, göçmen karşıtlığı ve yabancı düşmanlığı gibi insanlığın kanayan yaralarının iyileştirilmesi ve bir daha tekrarlanmaması temennisinde bulunan Nasif, Türkiye’nin ve Türk vatandaşlarının acısını paylaştıklarını kaydetti.

TÜRKİYE’NİN ÜZÜNTÜSÜNÜ DERİNDEN YAŞIYORUZ

Uluslararası öğrencilerin her zaman Türk halkının yanında olduğunu dile getiren Nasif, “Bizler uluslararası öğrenciler olarak Türk halkı ile muhabbetimizi arttırırken diğer yandan ülkemize faydalı bireyler olmak için eğitimimizi gayretle sürdürüyoruz. Herkesin insani değerler etrafında bir araya geldiği, savaş, ölüm ve istikrarsızlığın hiçbir şekilde zemin bulmadığı, huzur ve barışın hüküm sürdüğü bir dünyaya inanıyoruz ve Türkiye’nin acısını paylaştığımızı bilmenizi istiyoruz. Bizim gibi ortak tarih, kültür, dil, din ve duygu birliği yaşayan toplumlar için duvarlar bulunmamaktadır. Bu sebeple özellikle Anadolu insanının acısını ve üzüntüsünü daha derinden yaşıyoruz. Dileriz ki ikinci ülkemiz olan Türkiye ile paylaştığımız duygular gelecekte daha da güzel olur” diye konuştu.

ZULME KARŞI BİRLİK OLMALIYIZ

Programda konuşan ASBÜ İslami İlimler Bölüm Başkanı ve Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Metin Özdemir ise, insanın tarih boyunca kötüler ve iyiler olmak üzere iki gruba ayrıldığını anlattı. Özdemir, zulmün karşısında birlikte hareket etmek gerektiğine dikkat çekti.

Pandemi tedbirlerine uygun şekilde gerçekleştirilen etkinliğe çok sayıda öğrenci katıldı.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Mercedes-Benz C-Serisi'nin Türkiye fiyatı açıklandı! İşte özellikleri
Bill Gates Bodrum Kalesini karış karış gezdi