Çok önemli '3. dalga' açıklaması

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, Karadeniz’deki korkutan vaka artışı ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Hasöksüz, Karadeniz Bölgesi’nde günlük vaka sayısının bu kadar yüksek olmasının mutasyonun göstergesi olduğunu iddia etti.

Çok önemli '3. dalga' açıklaması
Çok önemli '3. dalga' açıklaması
GİRİŞ 25.02.2021 07:08 GÜNCELLEME 25.02.2021 08:36
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, koronavirüs haritasında artan vakaları değerlendirdi. Haritada kırmızı yerlerin çoğaldığına dikkat çeken Prof. Hasöksüz, “Karadeniz Bölgesi’nde Samsun’dan Trabzon’a olan kısımda o illerdeki günlük vaka sayısının gerçekten yüksek olması bu bulaşıcılığı çok yüksek olan mutasyona ait olduğunun göstergesi olduğunu düşünüyorum” dedi. Prof. Hasöksüz, Karadeniz’de gerek iş gerekse ailesel ilişkilerde yoğun davranışların rakamların yükselmesine neden olduğunu belirtti.

En çok vaka görülen iller arasındaki Rize'de 'çay sohbetleri' yasaklandı


3. DALGANIN HABERCİSİ

Her ilin kendi özelliğine bağlı olarak hıfzıssıhha kurullarının bazı önlemleri artıracağını veya azaltacağını dile getiren Prof. Hasöksüz, “Günlük vakalara göre belirlenecek. Kasım ayında 30 bin rakamlarını gördük, Ocak ayında 5 bin rakamlarına düştük. Şimdi bunu 5 bin rakamlarının aşağısına çekemedik, bu rakamlar 9 bin oldu. Bu günlük rakamlar, günlük test yapılma oranlarına bakıldığı zaman düne kadar 6,8 idi test sayısına bağlı vakanın oranı, dün artık 7,32’e çıktı. Bu rakamların artması 3. dalganın habercisi olabilir” dedi.

TÜM AİLE HASTALANIYOR

Çok kısa sürede çok ciddi tedbirlerin alınması gerektiğinin altını çizen Prof. Hasöksüz, şöyle konuştu: “3. dalga artık bölgesel olarak söyleyebiliriz. Avrupa ülkelerinde de bölge bölge çıkıyor. Bu varyantın hızlı bulaşıcılık özelliği ile yayılımının bir ay gibi bir süre içerisinde çevredeki illere veya diğer bölgelere rahatlıkla yayıldığını Avrupa’da gördük. Günlük vaka sayısının 10’un altında olan çok başarılı şehirlerimiz var. Güneydoğu şehirlerimizde kısıtlılıkların daha erken kalkacağını, vatandaşların başarılı şekilde kurallara uyduklarından dolayı bu rakamları aşağıya çekmişler. İl hıfzıssıhha kurulları bunları değerlendirecektir. Önümüzdeki 2-3 hafta Karadeniz’de tedbirlere uyulması gerekecek. Aile içerisinde daha önce bir iki kişinin hastalanması ile görünen vakalar şimdilerde hızlı bulaşıcılık özelliği ile ailenin tamamının hastalandığını görüyoruz. Bu tedbirlerde aile içerisinde alınması, kalabalık ortamlara gidince çift maske takılması gerekiyor. Tedbirler sayesinde ciddi takip edilirse 7-9 gün içinde etkinliğini gösterecek, alınan tedbirlerin sonuçları mutlaka görülecek” diye konuştu.

Tedbirler yayılımı önler

Avrupa’da günlük vakaların, Türkiye’nin 2-3 kat olduğunu söyleyen Prof. Hasöksüz, “Tedbirlerle ancak yayılım o kadar baskılanmış. Özellikle Karadeniz’deki tedbirlere vatandaşlar uyarsa, o bölgeyi rahatlıkla kurtarabiliriz. Yayılımının diğer şehirlere bölgelere engelleriz” dedi.

Yenişafak

ETİKETLER
koronaturkiye
YAZDIR
YORUMLAR 33
 • Ümit 2 ay önce Şikayet Et
  Var mı başka milleti korkutacak haberleriniz bilim kurulu üyeleri. Her gün biri açıklama yapıyor ki bana göre boş konuşuyorlar. Kurulun adı bilim ama zerre alakaları yok sadece konuşuyorlar. Çıkın bir kere de şunu yaptık bunu başardık deyin!!
  Cevapla
 • ziya 2 ay önce Şikayet Et
  bu haberler eşliğinde okulları da açmaktan geri kalmıyor özel okul sahibi bakanımız ziya bey
  Cevapla
 • ERTELENEBILIR 2 ay önce Şikayet Et
  YUZYUZE SINAV YAPILMASIN ertelrnsin
  Cevapla
 • RISK ISTEMIYORUZ 2 ay önce Şikayet Et
  YUZYUZE SINAVDALİ RİSKİ İSTEMİYORUZ ertelensın
  Cevapla
 • RISK ISTEMIYORUZ 2 ay önce Şikayet Et
  YUZYUZE SINAVIN AMACINI ANLAYAMADIK SART MI ertelenemezmı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan talimatı vermişti! Yeni uygulama geliyor
Canlı yayında iğrenç taciz iddiası! CHP'li başkan...