Hakkari'deki Üzümlü Sınır Kapısı yeniden açıldı

Hakkari'nin Irak sınırındaki Çukurca ilçesinde bulunan ve yeni tip koronavirüs (COVID-19) tedbirleri kapsamında kapatılan Üzümlü Gümrük Kapısı, yeniden hizmet vermeye başladı.

Hakkari'deki Üzümlü Sınır Kapısı yeniden açıldı
Hakkari'deki Üzümlü Sınır Kapısı yeniden açıldı
GİRİŞ 27.02.2021 18:02 GÜNCELLEME 27.02.2021 18:02

Hakkari Belediye Başkanı Ensar Dündar ve İl Emniyet Müdürü Fatih Acar ile sınır kapısını ziyaret eden Çukurca Kaymakamı Hasan Kurt, çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi aldı.

Kaymakam Kurt, tüm dünyada yaşanan salgın nedeniyle 3 Mart 2020'de İçişleri Bakanlığının genelgesi çerçevesinde sınır kapısının kapatıldığını hatırlattı.

"Pandemi kuralları çerçevesinde yolcu giriş ve çıkışları yapıyoruz"

Sınır kapısını yolcu giriş ve çıkışlarına 11 Haziran'da açtıklarını ancak Irak Serizeri Gümrük Kapısı'nda yolucu giriş ve çıkışlarına izin verilmemesi üzerine kapıyı fiilen açamadıklarını ifade eden Kurt, şunları kaydetti:

"Irak tarafından sınır kapısının açılmasıyla birlikte biz de sınır kapımızı bugün itibarıyla açmış bulunuyoruz. Üzümlü Sınır Kapısı hem ekonomik yönde hem de sosyal yönde önemli bir kapı. Yöre insanımızın akrabaları var bölgede yine alışverişleri var. Bu anlamada önemli bir sınır kapısı. Pandemi kuralları çerçevesinde yolcu giriş ve çıkışları yapıyoruz. Bir aksilik olmasa kesintiye uğramadan sınır kapımızı sürekli aktif hale getirmiş oluyoruz. Bölgemiz için Hakkari ve Çukurca için hayırlı, uğurlu olsun."

Belediye Başkanı Ensar Dündar da sınır kapısının yaklaşık bir yıldır kapalı olduğunu anımsatarak, "Sınır kapımızı bu gün itibarıyla açıyoruz. Pandemiden dolayı vatandaşlarımız çok zor günler geçirdi. İnşallah bugünden sonra sınır kapımız açılıyor" ifadesini kullandı.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
ABD'den radikal karar hazırlığı: Dünyadaki ülkelerin yüzde 80'ini kapsayacak
İşte Türkiye’nin SİHA gücü! 5 tonluk dev için tarih belli oldu