Başkan Erdoğan imzaladı! 2021 'Mehmet Akif ve İstiklal Marşı yılı' olarak kabul edildi

Son Dakika Haberi; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021'in Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı olarak kutlanmasına ilişkin genelge yayımladı.

Başkan Erdoğan imzaladı! 2021 'Mehmet Akif ve İstiklal Marşı yılı' olarak kabul edildi
Başkan Erdoğan imzaladı! 2021 'Mehmet Akif ve İstiklal Marşı yılı' olarak kabul edildi
GİRİŞ 06.03.2021 00:32 GÜNCELLEME 06.03.2021 01:13
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla bugünkü Resmi Gazete'de yer alan 2021/6 sayılı genelgede, İstiklal ve istikbal mücadelesinin en çetin günlerinde Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan İstiklal Marşı'nın, 12 Mart 1921'de Milli Marş olarak kabul edildiği anımsatıldı.

Büyük zorluklarla kazanılmış bağımsızlık mücadelesinin abidevi ifadesi olan Milli Marş'ın, ülke sathında bütün milleti şamil olarak milli benlik ve kimlik haline dönüştürdüğü belirtilen genelgede, "Özgürlük, bağımsızlık ve Milli Mücadele'nin en önemli belgelerinden biri olan İstiklal Marşı'nın Milli Marş olarak kabul edilişinin 100. yıl dönümü olması münasebetiyle, 4/5/2007 tarihli ve 5649 sayılı Kanuna 24/12/2020 tarihli ve 7261 sayılı Kanunla eklenen geçici 1'inci madde uyarınca, 2021 yılı İstiklal Marşı Yılı olarak kabul edilmiştir." ifadeleri yer aldı.

Genelgede, Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı olarak anılacak ve kutlanacak 2021 yılı boyunca bütün kamu kurum ve kuruluşları tarafından İstiklal Marşı'nın anlamını ve Kurtuluş Savaşı'nın önemini anlatmak amacıyla halkın ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla İstiklal Marşı'nın kabulünü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma etkinliklerinin düzenleneceği belirtildi.

Yıl boyunca düzenlenecek etkinliklerin, İstiklal Marşı'nın Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Hakkında Yönetmelik ile oluşturulan Merkez Yürütme Kurulunca yürütüleceği ve koordine edileceği kaydedildi.

Söz konusu etkinliklerden Cumhurbaşkanlığınca belirleneceklerin, Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılabileceği vurgulanan genelgede, etkinliklere ilişkin logo, afiş, duyuru, davetiye, ilan ve benzeri belge ve görsel dokümanların Kurul tarafından belirlenecek kurumsal kimliğe uygun şekilde kullanılacağı bildirildi.

Bu kapsamdaki proje ve etkinliklere ait giderlerin ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca karşılanacağına işaret edilen genelgede, Erdoğan, "2021 Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı kutlamaları kapsamında yıl boyunca düzenlenecek etkinliklerin en iyi şekilde gerçekleştirilebilmesi için ihtiyaç duyulacak her türlü destek, yardım ve kolaylığın tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca geciktirilmeksizin öncelikli olarak yerine getirilmesi hususunda gereğini rica ederim." ifadelerine yer verdi.

2021 Mehmet Akif ve İstiklâl Marşı Yılı

 

YORUMLAR 7
 • Misafir 7 ay önce Şikayet Et
  Bu karar alininca ne oluyor yani?
  Cevapla
 • Coşkun 7 ay önce Şikayet Et
  Korkmayanlar anlar ne olacağını.
  Cevapla
 • Kaan 7 ay önce Şikayet Et
  Belliki Harekatın simgesi.. hayırlısı insallah
  Cevapla
 • İnce 7 ay önce Şikayet Et
  Marşımız Korkma! Diye başlar bu yıl üstümüze gelecekler hazır olun demek ince ayrıntı
  Cevapla
 • Coşkun 7 ay önce Şikayet Et
  15 Temmuzda korkmadık meydanlardaydık korkaklar marketlerdeki.
  Cevapla
 • vatansever38 7 ay önce Şikayet Et
  pardon çinde bu yıl fare yılı imiş, ne acayip insan bu çelik gözlüler. bizim milletimiz gerçekten asil bir millet. Ne mutlu Türküm diyene.
  Cevapla
 • Vatandaş 7 ay önce Şikayet Et
  Çok önemli ve güzel bir karar...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mustafa Akıncı haddini aştı! Türkiye'den tokat gibi cevap: Onun çapını aşar
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum