Zekai Aksakallı, Erbaş Paşa'yı böyle anlattı: Emperyalist uşakların hedefindeki bir kaleydi...

Eski Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı, helikopter kazasında şehit olan dostu Korgeneral Osman Erbaş’ı anlattı. Aksakallı, Erbaş’ın 15 Temmuz’da İncirlik’in kontrol altına alınmasında büyük rol oynadığını, FETÖ’cülerin onu hapsetmek için Kilis’te hazırlık yaptıklarını söyledi.

Zekai Aksakallı, Erbaş Paşa'yı böyle anlattı: Emperyalist uşakların hedefindeki bir kaleydi...
Zekai Aksakallı, Erbaş Paşa'yı böyle anlattı: Emperyalist uşakların hedefindeki bir kaleydi...
GİRİŞ 07.03.2021 08:27 GÜNCELLEME 07.03.2021 09:04
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Aksakallı, 42 yıldır tanıdığı ancak son 10 yılda çok yakın arkadaş oldukları Erbaş’ı, “Emperyalist uşakların hedefindeki bir kaleydi” diye nitelendirdi ve şöyle devam etti, "Seçilmişlerin en seçilmişi. Bu yönüyle tarihe not düşerek şehitlik makamıyla şereflendirildi. Ruhu şad, şehadeti kutlu olsun."

Tatvan'daki helikopter kazası neden yaşandı? Dikkat..

Bitlis Tatvan’da kaza kırıma uğrayan helikopterde verilen 11 şehit 83 milyonun yüreğini dağladı. Eski Özel Kuvvetler Komutanı emekli Korgeneral Zekai Aksakallı, helikopter kazasında şehit düşen yakın dostu Korgeneral Osman Erbaş’ı anlattı. 

Zekai Aksakallı - Osman Erbaş

Aksakallı, Erbaş’ı 42 yıldır tanıdığını, son 10 yılda çok yakın olduklarını söyledi. Erbaş’ın 15 Temmuz öncesi, darbe girişiminin olduğu gece ve sonrasında FETÖ’ye karşı amansız bir mücadele verdiğini, asla eğilmediğini belirten Aksakallı şunları söyledi:

O GECE 4 VALİYİ ARADI

“15 Temmuz’da Adana Tümen Komutanı’ydı. Suriye sınırından sorumluydu. Darbe girişiminin yaşandığı gece saat 22.30’da benimle irtibata geçti. Koordineli çalıştık. Özellikle İncirlik’in kontrol altına alınmasında büyük bir mücadele verdi. Darbeciler onu hapsetmek için Kilis Hudut Taburu’nda hazırlık yapmışlardı. Darbeye karşı direniş için Adana, Hatay, Kilis ve Gaziantep Valilerini arayıp onlarla da koordineli çalıştı.”

Şehit Korgeneral Erbaş'ın kazadan bir saat önce...

HEDEFTEKİ BİR KALEYDİ

Zekai Aksakallı, 15 Temmuz gecesi Osman Erbaş ile yaşadığı diyaloğu şu şekilde aktardı:

“Saat 22.00’den sonra makam aracına binmiş, eşiyle İskenderun’a gidiyordu. Bana ‘Seyir halindeyken oğlum aradı ve gönderdiklerini okumamı istedi. Ankara ve İstanbul karışmış’ dedi. Bu nedenle beni aramış. Ben de ona ‘Durum kritik’ dedim.” Aksakallı, “Emperyalist uşakların hedefindeki bir kaleydi” diye nitelediği Erbaş için “Seçilmişlerin en seçilmişi. Bu yönüyle tarihe not düşerek şehitlik makamıyla şereflendirildi. Ruhu şad, şehadeti kutlu olsun” dedi.

ÖZEL KUVVETLER'İ FETÖ'DEN GERİ ALDI

15 Temmuz gecesi Özel Kuvvet Komutanı olan Zekai Aksakallı, koruma astsubayı Ömer Halisdemir’e, komutanlığı ele geçirmeye çalışan darbeci Tuğgeneral Semih Terzi’nin öldürülmesini emretti. Halisdemir şehit olduktan sonra da ekibiyle Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı darbecilerden geri aldı. 24 Ağustos 2016’da Suriye’de düzenlenen Fırat Kalkanı Harekatı’nın komutanlığını yaptı. 2. Kolordu Komutanı iken 2020 YAŞ’ında emekliye sevkedildi.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YAZDIR
YORUMLAR 36
 • Bahadır 1 ay önce Şikayet Et
  Böyle komutanlar kolay yetişmiyor ah be paşam, içimiz yandı
  Cevapla
 • vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Rahmet diliyoruz her insanımız böyle gönül insanı tevazu sahibi vatansever dürüst olarak hizmet etse.
  Cevapla
 • ibrahim 1 ay önce Şikayet Et
  bu bir kaza değil ..tam bir suıkast..bundan sonra korkum ,15 temmu<da ayakta dik durup darbecilere karşı gelen subaylarımızda aynı akıbet olmasın.allah onları korusun zor günler yaşıyoruz.
  Cevapla
 • Ayaz 1 ay önce Şikayet Et
  Allah korusun lakin korkmayalım. O hainler bizden korksun.
  Cevapla
 • 1 isi 1 ay önce Şikayet Et
  Allah cc.gani gani rahmet eylesin sabırlar versin vatan size minnettar büyük insanlar
  Cevapla
 • o_o 1 ay önce Şikayet Et
  Osman Erbaş komurtanım ve tüm şehitlerimize Allah (cc) rahmet eylesin .Zekai Aksakallı komutanımıza Rabbim sağlıklı ,hayırlı uzun ömürler versin . Vatanına, milletine gönülden bağlı bu gibi komutanlar ,askerler ülkemizin guru kaynağı ve gözbebeğidir. Allah (cc) ordumuzu ve milletimizi korusun .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türk SİHA’ları dünyanın dilinde! Tarihin akışını değiştirdi
Eski Başbakan Yıldırım Akbulut'un cenaze töreninde dikkat çeken anlar