Karlov suikastı davasında tüm kararlar açıklandı, ceza yağdı

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un 19 Aralık 2016'da suikast sonucu öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de arasında bulunduğu 28 kişinin yargılandığı davada karar açıklandı. Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikastı davasında kararın çıkmasını "tatmin edici" olarak nitelendirdi.

Karlov suikastı davasında tüm kararlar açıklandı, ceza yağdı
Karlov suikastı davasında tüm kararlar açıklandı, ceza yağdı
GİRİŞ 09.03.2021 17:20 GÜNCELLEME 10.03.2021 08:19
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatları ve sanık yakınları katıldı. Tutuklu bazı sanıklarla bulundukları cezaevinden video konferans aracılığıyla bağlantı kuruldu.

Mahkeme Başkanı Hikmet Erdoğan, sanıkların son sözlerini dinledikten sonra hükmü açıkladı.

Buna göre, suikastı gerçekleştiren Mevlüt Mert Altıntaş'ın "örgüt abisi" sanık Şahin Söğüt ile suikast talimatını Altıntaş'a ilettiği belirtilen sanık Salih Yılmaz ve Ahmet Kılınçarslan, "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" ile Karlov'u "terör amaçlı kasten öldürme" suçundan 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Heyet, FETÖ'nün mahrem istihbarat yapılanmasında görevli olduğu belirtilen sanık Hüseyin Kötüce ile eski istihbaratçı Vehbi Kürşad Akalın'ı "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse, Karlov'u "terör amaçlı kasten öldürmeye yardım" suçundan da 15'er yıl hapse çarptırdı.

Mahkeme, sanıklar Hasan Tunç, Sercan Başer, Ufuk Gül'ü "FETÖ üyeliği" suçundan 7 yıl 6'şar ay, Ayşe Söğüt ve Kaan Bülbül'ü aynı suçtan 9'ar yıl, Hayreddin Aydınbaş ve Ramazan Yücel'i ise 10 yıl 6'şar ay hapisle cezalandırdı.

Karlov'un öldürüldüğü serginin organizatörü sanık Mustafa Timur Özkan ise "FETÖ'ye bilerek ve isteyerek yardım" suçundan 3 yıl 9 ay hapisle cezalandırıldı.

Heyet, sanıklar Doğukan Söylemez, Kadir Şamlı, Oğuzhan Öztürk, Abdulsamet Kekeç, Sefa Kurnaz ve Bilal Dereli'nin üzerine atılı suçlardan beraatına karar verdi.

SANIKLAR ÜZERLERİNE ATILI DİĞER SUÇLARDAN BERAAT ETTİ

Mahkeme, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve Emrullah Uslu'nun da arasında bulunduğu firari sanıklar Hamza Sevinç, Cemal Karaata, Cengiz Özkan, Burak Yusmak, Murat Tokay, Şerif Ali Tekalan ve Temel Alsancak'ın dosyalarının ayrılmasına hükmetti.

RUSYA'DAN AÇIKLAMA

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un 19 Aralık 2016'da suikast sonucu öldürülmesine ilişkin görülen davadaki kararla ilgili, "Türkiye'nin adalet ve yargı sistemlerinin Rus-Türk ilişkilerinin modern tarihinde ağır bir iz bırakan trajik olaya ilişkin nihayet karar vermesi tatmin edicidir" değerlendirmesinde bulunuldu.

Türk mahkemesinin söz konu "terör eylemini" kınadığına dikkati çekilen açıklamada, son senelerde gelişen ikili ilişkilerin "zor sınavdan" geçtiği vurgulandı.

Açıklamada, Rusya ve Türkiye'nin ilgili kurumlarının Karlov suikastıyla ilgili ortak çalışmasına da işaret edilerek "Rus ve Türk soruşturma kurumları arasında yakın etkileşimin sürdürüleceğini ve Ankara'nın davadaki sonuçlarla, bu terör eylemini yaptıranlarla ve organizatörleriyle ilgili hızlı şekilde kapsamlı bilgi vereceğini umuyoruz" ifadesine yer verildi.

KARLOV SUİKASTİ VE YARGI SÜRECİ

Büyükelçi Karlov, 19 Aralık 2016'da katıldığı sergide, polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş'ın silahlı saldırısı sonucu hayatını kaybetmiş, Altıntaş da polis tarafından vurularak öldürülmüştü.

Olaya ilişkin soruşturma sonucunda FETÖ elebaşı Gülen'in de aralarında bulunduğu 28 kişi hakkında dava açılmıştı. İddianamede, Gülen ile 16 sanığın suikastla doğrudan bağlantılı olduğu kaydedilerek, "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "terör amacıyla tasarlayarak öldürme" suçlarından ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yanında "terör amaçlı tasarlayarak öldürmeye azmettirme" ve "terör amaçlı kasten öldürmeye teşebbüs" suçlarından çeşitli sürelerle hapis cezasına çarptırılmaları istenmişti.

Soruşturma kapsamında ulaşılan, suikastçı Altıntaş'ın örgüt içindeki "abisi" Şahin Söğüt'ün eşi Ayşe Söğüt ile İzmir Polis Meslek Yüksekokulundaki eğitimi sırasında Altıntaş ile aynı "örgüt hücresi"nde yer aldığı kaydedilen 12 sanığın ise cinayetle doğrudan ilişkileri açığa çıkarılamazken FETÖ üyesi oldukları belirlenerek "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 15'er yıla kadar hapse çarptırılmaları talep edilmişti.

İddianamede, Karlov suikastının arkasında FETÖ'nün bulunduğu, suikastın "Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilere yönelik provokasyon türünde bir eylem" olduğu kaydedilmişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 25
 • mehmet 4 ay önce Şikayet Et
  kameralarin önünde açıkça olmuş bir olay icin neden bu kadar gec karar veriliyor anlamak mümkün değil. yahu onemsiz şeyler erteleniyor filan anladik da burada elci öldürülüyor. devletler arasi bi münasebeti etkileyecek bir olay. emri vereni şunu bunu yine araştır. bu öldüren katile versene hemen agirlastirilmis muebbet. emri veren örgüt de belli zaten. 5 sene nedir arkadaş. hic olmadi 1 sene icinde 3 5 mahkeme ile karar verilmeli, bilemedin 1.5 yıl
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 4 ay önce Şikayet Et
  KARLOV süikasti ve "9 saniye sınırı geçti diye Rus uçağının vurulmasını" "TÜRK -RUS ilişkilerini baltalamak amaçlı olduğunu ortaya çıkardık.. 9 saniye sınırı geçti diye Rus uçağının vurulmasını sağlayan bölgedeki tüm radarların "MUHSİN YAZICIOĞLU süikastinde 6.5 dakika nasıl susturulduğunu" bi türlü aydınlatamadık..? Tezat ki ne tezat???
  Cevapla
 • Fariz 4 ay önce Şikayet Et
  Rus uçağını vurma emrini kim verdi?
  Cevapla
 • kosovali_prizren 4 ay önce Şikayet Et
  madem ki ölüm cezasi Türkiyede yok bu katili rusiyaya versinler orda cezasini çeksin
  Cevapla
 • vay be arkadaş 4 ay önce Şikayet Et
  başka bir ülkenin diplomatını ülkemizde öldürüyorsun .1 o başka ülkenin diplomatı 2.o misaifirmz. bu olaya karışan kim varsa ağırlaştırılmış müebbet ne ya yağlı kazzığa oturtucaksınız ölcek gidcek..bakın başka ülkenin diplomatı dyelim ki çok kötü ve ülkeye zarar veriyor aynı abdli rhip görünümlü burunson ajanı gibi.öldüremessin arkadaş gönderirsin gider.ha diplomat ya da başka birimi gelmiş ülkende can almışsa aynı sudiler gibi gazeteceyi o zaman sudi prenside dahil ülkende yargılıcaksın onalrıda kazzığa oturtucaksın
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Allah hükmünü koymuş"aklederseniz kısas ta sizin için hayat vardır" Lütfen idam edin bunları ki bir daha kimse kimseyi öldürmesin,dövmesin,zulmetmesin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Zincire vurulma sırası Tunus’ta mı?
28 Temmuz 2021 gazete manşetleri