Koronavirüste 3. pik Nisan'da bekleniyor

Türkiye koronavirüs risk haritasındaki son duruma göre kırmızı, sarı ve mavi kategorideki illerde yaşanan vaka artışı endişe yarattı. Uzmanlar salgında 3'ncü pikin Nisan ayında yaşanabileceğine dikkat çekerek, “Artış olursa yeniden çok ciddi kısıtlamalar gelebilir” uyarısında bulundu.

Koronavirüste 3. pik Nisan'da bekleniyor
Koronavirüste 3. pik Nisan'da bekleniyor
GİRİŞ 11.03.2021 11:12 GÜNCELLEME 11.03.2021 11:12
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış
 • Türkiye'nin vaka artışlarında ve piklerde Avrupa’nın 2 ay gerisinden geliyor
   
 • Mart’ın 15’inde eğer günlük vaka sayılarında bu şekilde bir artış olursa Nisan ayında 3’üncü pike ulaşmış olacağız
   
 • Vaka sayısının bu hızla artması durumunda çok ciddi kısıtlamalar gelebilir.


Kontrollü normalleşme sürecinde Türkiye’nin koronavirüs haritasında iller, 100 bin kişide görülen koronavirüs vaka oranlarına göre 4 renge ayrılmıştı. Bu haritada ‘çok yüksek riskli’ iller kırmızıyla gösterilmiş; mavi, sarı ve turuncu illerde yeni kontrollü normalleşmeye geçilmişti. Ancak geçen haftaki vaka haritasında kırmızı olmayan illerde de yoğun vaka artışı yaşanınca kısıtlamaların geri dönebileceği endişesi gündeme geldi.

Son dakika: 10 Mart koronavirüs tablosu! Vaka, Hasta, ölü sayısı ve son durum açıklandı


Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, son dönemde artan vaka sayılarını değerlendirdi.

NİSANDA 3’ÜNCÜ PİK RİSKİ

Türkiye'nin vaka artışlarında ve piklerde Avrupa’nın 2 ay gerisinden geldiğine dikkat çeken Savaşçı, şu uyarılarda bulundu:

“Dolayısıyla Mart ayının 15’inden sonra günlük vaka sayılarımız 15 bini, mart ayı sonu nisan ayı başında 20 binleri bulabilir. Ama aşılanma hızını arttırırsak ve iller bazında kurallar artarsa bu sayılara ulaşmayabiliriz. Mart ayının 15’i bizim bu süreçteki rakamlarımız için aslında çok belirleyici olacak. Yatay bir seyir seyrederse; tabii ki vatandaşlarımızın kurallara uyması burada birinci kural. O zaman evet 3’üncü piki yaşamayabiliriz ama Mart’ın 15’inde eğer günlük vaka sayılarında bu şekilde bir artış olursa ne yazık ki biz nisan ayında 3’üncü pike ulaşmış olacağız. O zaman tabii ki ülkede çok ciddi kısıtlamalar ve ne yazık ki can kayıplarımız, hastaneye yatış oranlarımızda da ciddi artışlar olabilir.

Son dakika: Bakan Koca'dan Bilim Kurulu toplantısı sonrası kritik paylaşım!


Açıkçası ülkemizde tam kapama olacağını düşünmüyorum. Dünyada şu anda aşılama sıralamasında 5’inci ülkeyiz. Tam kapama olacağını düşünmüyorum. Ama tedbirlerin sıkılaştırılması, iller arası transportun azaltılması, okulların daha kontrollü hale gelmesi, özellikle işletmelerin kurallara daha dikkat etmesi, hafta sonu kısıtlamaların belki eklenmesi şeklinde bazı kısıtlamalar olabilir."

ETİKETLER
koronaturkiye
YAZDIR
YORUMLAR 39
 • Galip 7 ay önce Şikayet Et
  Mayısta 3. Pik çıkar bu net
  Cevapla
 • Sehe 7 ay önce Şikayet Et
  Yeterartık inanları korkutup durmayın bütün ülke bilim kurulunun insafına kaldı inanmayın bunlara
  Cevapla
 • muammer 7 ay önce Şikayet Et
  yuzyuze sınavlar yapılıyor egıtıme katkıs ne anneler korksun tedırgın olsun
  Cevapla
 • hasan 7 ay önce Şikayet Et
  derdiniz insanları korkutmak, başka birşey değil. bunların vebali çok ağır olacak, mahşerde ellerimiz yakanızda
  Cevapla
 • türbedar 7 ay önce Şikayet Et
  çok uğraşıldı,çoookk. tüm ülke 15 gün tam kapanma yapsın o kadar,şimdi birisi çıkar derki ekonomik sıkıntı olur millet aç kalır o zaman,,,e şimdi ne oluyor çokmu güzeliz şuan,KAPATIN 15 GÜN OLSU BİTSİN
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'ye ambargo uygulayan Kanadalı Telemus Systems iflas etti
Erdoğan'dan Biden, F-35 ve F-16 açıklaması: İçeriği değişti! Bir çağrı da İran'a