Fuat Oktay'dan kritik yeni anayasa ve ABD açıklaması!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay dar kapsamlı bir toplantıda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ndeki bazı eksikliklerin uygulamadan kaynaklandığını belirtti. Oktay ayrıca yeni anayasa ve ABD ile ilişkiler hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Oktay "S-400’ü almayacaksın, kullanmayacaksın' gibi tehditkar yaklaşımlar Türkiye’de sonuç vermez" ifadelerini kullandı.

Fuat Oktay'dan kritik yeni anayasa ve ABD açıklaması!
Fuat Oktay'dan kritik yeni anayasa ve ABD açıklaması!
GİRİŞ 11.03.2021 13:20 GÜNCELLEME 11.03.2021 13:20
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Oktay, mevcut Anayasa’nın ruhunda sorun olduğunu kaydederek, “Muhalefetle uzlaşma olursa ne güzel olur. Olmazsa 2023’de biz kendi çalışmamızla milletimize gideriz” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın açıklamaları şöyle:

ACIMASIZ YAKLAŞILIYOR

"CHS'ne çok acımasız yaklaşılıyor. Bir şey değişince, ‘Hemen yarın sonucu almanız lazım’ gibi bir beklenti var. Oysa parlamenter sistemin yakın tarihte neden olduğu krizleri, en son Tansu Çiller anlattı. Çoğunluğun azınlığa, azınlığın zoraki çoğunluğa dönüştürüldüğü bir dönem yaşandı. Sorunlar ya da eksiklikler CHS’den mi yoksa uygulamadan mı kaynaklanıyor diye baktık, çalışma yürüttük. Eksiklik ve sorunların yüzde 95’in üzerinde uygulamadan kaynaklandığını gördük. Eski sistemin alışkanlıkları ile yeni sistemi uygulamaktan kaynaklı sorunlar... Ayrıca bir ‘külliye’ metaforu kullanılıyor. Yani bir şef ya da daire başkanı vatandaşa ‘külliyeye sormam lazım’ yanıtını verebiliyor. İşlerine gelmeyince ya da inisiyatif almak istemediklerinde, bu sözü kullanıyorlar. Mevcut Anayasa, yani 1982 Anayasası, genç bir anayasa. Anayasanın 177 maddesinin sadece 58 maddesi, değişmemiş. Sorun ruhu ile ilgili. Ruhunda rahatsız eden bir şey var. Yeni anayasa birey, toplum ve demokratik yapıyı öncelikleyen bir çerçevede olmalı.

(İnsan Hakları Eylem Planı’nın zamanlamasına yönelik eleştiriler) Bu 15 Temmuz’un getirdiği, 2016’nın yarattığı ortamı da normalleştirmek aynı zamanda. Ancak terörle mücadele yani PKK, YPG, FETÖ, DEAŞ gibi terör örgütleri ile mücadele sürecek.

ABD İLE ÜÇ BAŞLIK

Oturup konuşalım diyoruz.

1- Terör örgütleri ile birlikte çalışmalarından rahatsızız. Sen devlet misin, değil misin? Bu yanlış.
2- ABD, Doğu Akdeniz’de tarafsız davranmalı. Türkiye’nin karaya hapsedilmesini isteyen ülkelere müsaade etmemeli. Birlikte çalışabilecek fırsatlar var.
3- 'S-400’ü almayacaksın, kullanmayacaksın' gibi tehditkar yaklaşımlar Türkiye’de sonuç vermez. Tehditkâr yaklaşımlardan vazgeçmeliler.

Kimseyle düşman değiliz. Mısır ve Türkiye’nin ortak çalışması hem Mısır’ın hem Türkiye’nin hem tüm ülkelerin çıkarına olur. Bu anlamda her zaman görüşülebilir."

YORUMLAR 9
 • Yerli ve Milli 1 yıl önce Şikayet Et
  Devletin dini İslamdır ibaresi gelsin. Seçim barajı en az %20 olsun.
  Cevapla
 • Yörük 1 yıl önce Şikayet Et
  Bağımsız bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti istediği ürünü istediği ülkeden alır.Bu konuda hesap verecek değil,hele ki terör örgütlerine desteği ile bilinen ,Terörist Devlet olarak Amerika Birleşik Devletlerine hiç bir şekilde bir açıklama yapmak zorunda değil..
  Cevapla
 • sülyeli yasin 1 yıl önce Şikayet Et
  Aileyi bitiren İstanbul sözleşmesini kaldırın mahvettiniz aileyi bı dahaki seçime işiniz zor ama ülkeyi yönetecek reisden başkada adam yok
  Cevapla
 • Umut 1 yıl önce Şikayet Et
  Senin keyfin olsun emekli ol göbek büyüt bu yaşına kadar en ufak devlete millete faydan olmasın hep iste daha çok beklersin senin gibi heykellerin bu devlete bu millette sonu geldi
  Cevapla
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Yeni Anayasa Din ve Dil özgürlüğünü güvence altına alacak mı...İzin verilen kadar mı olacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye yeni harekata hazırlanıyor! Rusya'dan destek mesajı
İOS 16 ile ne gibi yenilikler gelecek? İşte İOS 16'yı destekleyecek iPhone modelleri...