İstanbul için kritik HES kodu kararı!

İstanbul'da İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi kararı gereğince, tüm kamu kurum ve kuruluşlar ile birçok yere girişte Hayat Eve Sığar (HES) kodu zorunluluğu, uygulamaya konuldu.

GİRİŞ 15.03.2021 12:38 GÜNCELLEME 17.03.2021 11:22
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanlığınca uygulamaya konulan HES, kontrollü sosyal hayat döneminde şehirlerarası yolculuk, kurum ziyareti veya bireysel iletişim gerektiren durumlarda insanların Kovid-19 açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadıkları bilgisinin güvenli şekilde paylaşılmasını sağlayarak salgının takibine destek oluyor.

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisince alınan karar gereğince, bugün itibarıyla tüm kamu kurum ve kuruluşlar, MEB'e bağlı resmi ve özel okullar ile birçok yere girişte HES kodu zorunluluğu getirildi. 

İstanbul'da ayrıca sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler, kooperatifler ve kat malikleri tarafından düzenlenecek genel kurul dahil, kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinlikler (kişi başına 8 metrekare alan bırakma ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı 300'ü geçmemek üzere), kahvehane, kıraathane, internet kafe, internet salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonu, dernek lokali, lunapark, tematik parklar, berber, kuaför, güzellik salonu, güzellik merkezleri, hamam, sauna ve masaj salonu, kaplıca, nikah salonu, düğün salonu, tiyatro vb. kültürel aktivite yerleri, kütüphane, spor salonları ve spor merkezlerine girişlerde de HES kodu kontrolleri yapılıyor. 

Zeytinburnu ve Fatih'te kafe ve restoran işletmecileri ile berberler de karar gereği HES kontrolü yaptıktan sonra müşterilerini içeri alıyor.  

Restoran ve kafelerde risksiz oldukları onaylanan müşteriler içeri alındıktan sonra, sosyal mesafe kuralları ve pandemi tedbirleri çerçevesinde masalara yönlendirilerek servisleri yapılıyor. Kafe ve restoranlarda da yüzde 50 kapasite kuralına uyuluyor. 

YORUMLAR 6
 • GÖRELE 3 yıl önce Şikayet Et
  bugün İkinci aşımı oldum doktorum barkod okuttu ve bana mesaj geldi Ne kadar güzel şey yapanlardan yaptıranlardan Allah devletimizden Sayın bakanımızdan sağlıkçıları mızdan razı olsun
  Cevapla
 • GÖRELE 3 yıl önce Şikayet Et
  bu HES kodundan ne kadar çok rahatsız olan var sebebi nedir acaba anlayamadım anlayan varsa yorum yapsın
  Cevapla
 • Rasih 3 yıl önce Şikayet Et
  Sağımıza solumuza kablo çip takılmadan Robot olabiliyoruz demek ki.Devletimiz Varolsun Nedir bunların sebebi...Aşı nın işe yarayıp yaramadığı bile tam olarak anlaşılamamış ken Dünya üzerinde hiç bir pandemi aşı ile temizlenememişken.Hepimize bir kod numarası yapıştırıldı.Ölümü gösterip sıtmaya razı ettiler.plan büyük plan.
  Cevapla
 • trakyalı amıca 3 yıl önce Şikayet Et
  zaten tuvalete bile giremiyoruz.Evde hanım bile çocuklar akşam eve girerken soruyor.
  Cevapla
 • cemal portakal 3 yıl önce Şikayet Et
  kongrelerde bir şey olmuyorsa semt kahvemde hiçbişi olmaz koda falan gerek yok yüregirden selam
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hacıosmanoğlu'ndan ilk icraat! Yabancı kuralı değişiyor
İnsanlık tarihin en dehşet deneyleri! Duyanlar yok artık diyor