İstanbul'daki çamur yağmurunun sebebi belli oldu

İstanbul'da gece saatlerinde yağmurla birlikte çamur yağdı. Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Hüseyin Toros çamur yağışının sebebinin Afrika'dan gelen çöl tozları olduğunu söyledi.

İstanbul'daki çamur yağmurunun sebebi belli oldu
İstanbul'daki çamur yağmurunun sebebi belli oldu
GİRİŞ 22.03.2021 15:23 GÜNCELLEME 22.03.2021 15:25
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Gece saatlerinde etkili olan yağış sabah saatlerinde vatandaşları şaşırttı. Araçlarının üzeri çamurla kaplanan sürücüler sabah saatlerinde ilk iş oto yıkamacıların yolunu tuttu.

"Alçak basınç Afrika'daki tozu ülkemize getirdi"

Çamur yağmurunun sebebini açıklayan İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, "Ülkemizin batısında alçak basınç merkezi var. Alçak basıncın özelliği saatin ters yönünde hareket eder. Yani Afrika'dan almış olduğu tozu ülkemize getirir. Türkiye atmosferinde Salı günü de etkili olacak. Salı gününden itibaren rüzgar yön değiştireceği için yavaş yavaş kuzey batı kesiminden başlayarak çöl tozları ülkemizi terk edecek" dedi.

"Havadaki çöl tozunu araçların ve parlak yüzeylerin üzerinde görebiliyoruz"

Prof. Dr. Toros, sağlık açısından herhangi bir tehlikesinin olmadığını belirterek, "Yağışla beraber havadaki çöl tozunu araçların ve parlak yüzeylerin üzerinde izlerini görebiliyoruz. Yağmur buluttan aşağı doğru harekete ederken havada ne varsa alarak aşağı doğru getiriyor. Dolayısıyla havada bol miktarda toz olduğu için tozu alarak iniyor ve araçların üzerinde çamura neden oluyor" diye konuştu.

"Soğuk hava etkisinde kalacağız"

AKOM'un kent genelinde karla karışık yağmur ve kar yağışlarının yaşanacağı uyarısını değerlendiren Prof. Dr. Toros şöyle konuştu:

"Sistem doğuya doğru hareket ediyor. Yarın itibarıyla güneye doğru hareket ettikçe sistem üzerimizden geçtikten sonra güneyli hava değil, kuzeyli hava almaya başlayacağız. Kuzeyli hava soğuk hava getirecek. Soğuk hava etkisinde kalacağız. Sıcak yerini soğuğa bırakacak. Soğuğun çok olduğu yerlerde, yüksek kesimlerde yağış kendini kar olarak gösterecektir. Bahar ayları sıcak ve soğuk havanın farkı fazla olduğu için yağışlardaki hareket çok fazla olacağı için kuvvetli düşey gelişimli yağışlar meydana gelir. Dolayısıyla mahalli olarak yer yer kendini çok hissettirebilir. MGM'yi takip etmekte fayda var."

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Mocca 9 ay önce Şikayet Et
    Sanki yeni oluyormus gibi. Her sene dönen haber.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'de madenlerde gizli 3,5 trilyon dolar var!
Abdulkadir Selvi'den İmamoğlu'na üç önemli metro sorusu!