Samsun Valisi: Uçan kuştan bile HES kodu sorulacak

4 haftadır risk haritasında kırmızı renkte yer alan Samsun'da ek tedbirler uygulanıyor. Vali Dağlı, 'Uçan kuşa bile HES kodu sorulacak' dedi.

Samsun Valisi: Uçan kuştan bile HES kodu sorulacak
Samsun Valisi: Uçan kuştan bile HES kodu sorulacak
GİRİŞ 30.03.2021 15:11 GÜNCELLEME 30.03.2021 15:17
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanlığı'nın risk haritasında 4 haftadır 'çok yüksek riskli' iller arasında 'kırmızı' renkte yer alan Samsun’da ek tedbirler uygulanmaya başlandı. Denetimleri takip eden Vali Zülkif Dağlı, “HES kodu uygulamasını başlatan ilk illerden birisiyiz. Arkadaşlarıma şöyle bir talimat verdim; ‘Uçan kuştan bile HES kodu soracaksınız.’ Bunu yapmamız gerekiyor” dedi.

Koronavirüs risk haritasında 4 haftadır kırmızı renkle 'çok yüksek riskli' iller arasında yer alan Samsun'da artan vakalarla birlikte denetimler de sıklaştırıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun verdiği talimat kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü'nden kente 209 takviye personel görevlendirildi. Denetimleri yerinde inceleyen Vali Zülkif Dağlı, HES kodu uygulamasına büyük önem verdiklerini belirtti.‘DÜN 40 BİN KİŞİYE HES KODU SORDUK’

Kentte koronavirüs ile mücadelenin devam ettiğini ifade eden Vali Dağlı, “Vaka sayılarımız yüksek, bunu artık herkes biliyor. Bakanımızın talimatı ile 209 adet hazır kuvvet ekibi pazartesi itibari ile ilimizde göreve başladı. Bu kuvvetlerden 27’si Çarşamba ilçemizde, 27’si Bafra ilçemizde diğer kalan arkadaşlar da Mecidiye ve Çiftlik caddelerinde görevli. Tamamen sokakları tutmak sureti ile HES kodu sorgulaması yapıyoruz. HES kodu önemli bir konu, 209 arkadaşımız bu konuda görev yapıyor. Dün 11 vatandaşımızı karantinada olması gerekirken dışarda gezerken yakaladık. Bankaya girmeye çalışan, pazarda olan veya diğer başka alanlarda her gün buna benzer vatandaşlarımız olabiliyor. Ben Samsunlulara çağrıda bulunmak istiyorum, pozitif veya temaslı olduğunu bildikleri kişileri 112’ye ihbar etsinler. Biz bu kişilere anında müdahale ediyoruz. İnşallah hep birlikte yeneceğiz. Biliyorsunuz şehirlerarası HES kodu uygulamasını başlatan ilk illerden birisiyiz. Arkadaşlarıma şöyle bir talimat verdim; ‘Uçan kuştan bile HES kodu soracaksınız.’ Bunu yapmamız gerekiyor. Dün 40 bin kişiye HES kodu sorduk, bu çok büyük bir rakam” diye konuştu.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 5
 • osmanlı torunu 3 yıl önce Şikayet Et
  hes kodu tam bir saçmalık ulan denyolar , ailemde virüs var hastanede test olmak istiyorum doktor yapamayız diyor virüs varmı yokmu belli değil fakat hes kodumda temiz gösteriyor eğer virüs varsa herkese bulaştıracağım yaptığınız saçmalıktan öteye geçmiyor..
  Cevapla
 • rasim 3 yıl önce Şikayet Et
  ya bu hes kotu kadar sacma birsey görmedim
  Cevapla
 • zafer 3 yıl önce Şikayet Et
  zeydaslan anlıyormuş gibi görünme ,olayı anlamamışsın. Sen bi pozitif ol bak o Kodun nasıl anında nasıl kırmızıya dönüyor. Sistem birbiriyle entegreli çalışıyor ,yok öyle bir hes kodu aldın mı hasta olsan da devam etmiyor.
  Cevapla
 • zeydaslan 3 yıl önce Şikayet Et
  :))) hes kodunu sorsan ne olduğunu bilmezler,, uçan kuşa sormaya gerek yok , adam hes kodunu 10 önce almış zaten 18 ay süresi var, ALLAH im akil fikir ve ülke me
  Cevapla
 • robi mobi 3 yıl önce Şikayet Et
  Marifet mi bu? Valisin sen ya! HES kodu aldı birisi ama pozitif. Hastaneye gitmediği için kimsenin haberi yok. HES kodunu sorguladım sıkıntı yok dedi. Eee nolacak. Her yere girip virüs taşıyacak. Vali de ya hu kırk bin HES kodu sorguladık nasıl oluyor bu diyecek. Bırakın bu işleri virüse imkan tanıyın da bize göre kendini revize etsin. Mutlu mesut taşıyalım birlikte ya.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Tek başına 20 yıldır izinsiz çalışıyor! Dokunduğu milyon dolarlık oluyor
Skandallar bitmiyor! Canlı yayında 'Sokak savaşı' tehdidi