Prof. Dr. Ertuğrul: Artık yurt genelinde görülüyor! Acil önlem şart!

Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, yurt genelinde İngiltere varyantının hakim olduğuna dikkat çekti. Ertuğrul, önlem alınmazsa günlük vaka sayısı 50 bini bulabilir dedi

GİRİŞ 31.03.2021 11:30 GÜNCELLEME 31.03.2021 12:10
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, yurt genelinde İngiltere varyantının hakim olduğunu belirterek, "Ramazan ayına 30 bin civarı günlük olgu sayısıyla giriyoruz. Bu bizim için çok büyük risk. Buna bir de İngiltere varyantının yaygın olmasını eklersek, bir an önce bazı önlemler acil olarak alınmalı. Aksi takdirde olgu sayılarımızın 50 binlere çıkması ve can kayıplarımızın artması kaçınılmaz olacak" dedi. 

BioNTech aşısı TİTCK incelemesinde

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoli Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, koronavirüs salgınında Türkiye genelinde İngiltere varyantının hakim olduğunu söyledi. Mutast virüsün 0-9 yaş grubuna daha fazla bulaştığına yönelik bilimsel veri olmadığını belirten Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, "Böyle bir söylem var ama özellikle İngiltere varyantı tüm yaşlardaki insanlara çok daha çabuk ve kolay bulaşıyor. Bazen sosyal mesafeyi ayarlamaksızın, bazen maskesiz yakın olabildiğinden İngiltere mutasyonunun çocuklar arasında dolaşımı daha sık olabiliyor. Şu anda ülkemizde İngiltere mutasyonu, İngiltere varyantı hakim konuma geçmiş durumda. Bu nedenle tüm yaş grupları için bu riski söyleyebiliriz. Hastalığın ağır geçirilmesi konusunda ise henüz elimizde yeterli veri olmadığını söyleyebilirim" şeklinde konuştu. 

SALGIN

'30 BİN GÜNLÜK OLGU SAYISINA GİRİYORUZ'

Vaka sayılarının günlük 30 bin civarına ulaştığını kaydeden Ertuğrul, "Ramazan ayına 30 bin civarı günlük olgu sayısıyla giriyoruz. Bu bizim için çok büyük bir risk. Buna bir de İngiltere varyantının yaygın olmasını da eklersek, Ramazan'a kadar geçecek sürede bir an önce bazı önlemlerin alınması gerekiyor. Bu önlemler acil olarak alınmalı. Aksi takdirde olgu sayılarımızın 50 binlere çıkması ve can kayıplarımızın artması kaçınılmaz olacak. Bence bir an önce bazı önlemler alınmalı. Bunun içerisine ciddi karantina önlemleri de dahil edilebilmeli. Bizler hekimler olarak, sağlık çalışanları olarak sağlık penceresinden baktığımızda son dönemde hasta yükümüzün arttığını, hastanede yatan hasta sayımızın ve yoğun bakımda yatan hasta sayımızın arttığını söylemem gerekiyor. Bu şekilde Ramazan'a girmemiz durumunda, Ramazan ayı bizim için çok da hayırlı olmayabilir" diye konuştu.

'RİSKİ AZALTMAK İÇİN SINIRLANDIRMAK GEREKİR'

Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, vaka sayılarının düşmesi için hasta yükünün yoğun olduğu illerden geçişlerin sınırlandırılmasının önemli olduğunu vurgulayarak, "Öncelikle tam bir kapanmaya gitmekten başlanabilmeli. Hasta yükünün yoğun olduğu illerden geçişlerin de sınırlandırılması önlem olarak düşünülebilir. Ayrıca açık olacak yerlerde, işyerlerinde de rutin testlerin, haftalık testlerin yapılabilmesi, şu anda 220 bin civarında olan test sayısının mutlaka 500 binlere, 600 binlere çıkartılması gerekiyor. Tüm bunları topyekun düşünmemiz gerekiyor. Bu tam kapanmayla beraber mümkünse çok hızlı bir biçimde, özellikle risk grubu dediğimiz grubun aşılanmasının tamamlanması gerekiyor" şeklinde konuştu.

ETİKETLER
ingiltere SON DAKİKA
YAZDIR
YORUMLAR 41
 • Savaş Koyuncu 5 ay önce Şikayet Et
  Bırakın heryeri serbest yakında sürü bağışıklığı oluyor zaten
  Cevapla
 • zafer 5 ay önce Şikayet Et
  Yok öyle bir şey ,bunu deneyenler hüsran oldu.
  Cevapla
 • Vahvah 5 ay önce Şikayet Et
  Daha fazla ne yasak getirilebilir oldu olacak ücretsiz dalgıç takımı dağıtın oksijen tüplü onunla dolaşalım
  Cevapla
 • necmi kantar 5 ay önce Şikayet Et
  bilimsel olarak kanıt getir alnından öpeceğim...
  Cevapla
 • Vatan 5 ay önce Şikayet Et
  Vakaların 1500-2000lerde olduğu zaman okulları kapattılar. Vakalar 40000i buldu hala okullar açık. Birde yazılı yapılıyor. Oğlumu göndermek istemiyorum. Ama bütün temel dersleri yüzyüze yapmışlar. Ne yapacağımı şaşırdım
  Cevapla
 • Myorum 5 ay önce Şikayet Et
  Aynen katılıyorum. Yetkililer, kimse artık onlar, daha şaşkın olmalı ki tutarsızlıklarını göremiyecek kadar körler.
  Cevapla
 • türkoğlu 5 ay önce Şikayet Et
  laf üretmeyin icraat yapın açı yapın da göreyim sizi acizler
  Cevapla
 • Erggok 5 ay önce Şikayet Et
  La ne gereksiz insanlar var şu hayatta turkogluna bulassa ya bu virüs. Sen icraat yap da gorelim bi. Aciz insan aciz siyaset.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tüm dünya ekonomisi korku içinde! Çin devi Evergrande'dan son dakika açıklaması geldi
Son dakika haberi: Meteoroloji'den İstanbul dahil birçok ile sağanak yağış uyarısı