Selimiye Camii'nin çevresine düzenleme

Selimiye Camii ve Külliyesi Rekreasyon Projesi kapsamında, caminin çevresinde görüntüsünü bozan alanlar kaldırılacak.

Selimiye Camii'nin çevresine düzenleme
Selimiye Camii'nin çevresine düzenleme
GİRİŞ 06.04.2021 22:40 GÜNCELLEME 06.04.2021 22:40

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan başkanlığında, Edirne Belediye Meclisinin nisan ayı olağan toplantısı yapıldı.

Meclis toplantısında, UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'nde yer alan Selimiye Camii'nin arkasında bulunan Osmanlı Mezar Taşları Sergileme Alanı'nıyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Edirne Belediyesi arasında ortak bir iş birliği projesi yapılması için Gürkan'a yetki verildi.

Projenin yapımına başlanıyor

Alanın rekreasyon projesi içinde yer aldığını söyleyen Gürkan, "Projenin yapımına başlıyoruz. Mezar taşlarının olduğu alan Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsisli olması nedeniyle proje içerisinde orasını da yapıp değerlendirebilmek için böyle bir iş birliği protokolü yapmamız gerekiyor" dedi.

Selimiye Camii ve Külliyesi Rekreasyon Projesi'nin Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandığını hatırlatan Gürkan, Selimiye Meydanı'nda yer alan Yemişkapanı Hanı hariç projenin hazır olduğunu söyledi.

"Selimiye'nin 360 derece etrafı için proje hazır"

Projede yapılacak çalışmalarla Selimiye'nin tüm ihtişamının ortaya çıkarılacağını anlatan Gürkan, şunları söyledi:

"Selimiye'nin 360 derece etrafı için proje hazır. Finansmanını bulduk, kendi öz kaynaklarımızla yapacağız. Mimar Sinan Caddesi, cami yanında bulunan otopark, Yediyolağzı'nda düzenleme yapılacak. Belediye dükkanları yıkılarak o bölge açılacak. Şu anda Selimiye Meydanı'nda bulunan kadınların ürettiği el emeği ürünlerin satıldığı alan kaldırılacak.

Orası tertemiz bir görünüme kavuşacak. Şu anda Eski Cami'nin veya belediye dükkanları kaldırımından yürürken Selimiye'yi görmek mümkün değil, bu proje bittiğinde gerek yaya olarak gerekse de araçla geçerken Selimiye tüm ihtişamıyla hepimizin gözünün önüne gelecek."

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum
Kâbe'de sosyal mesafesiz ilk cuma namazı