Beylikdüzü Belediyesi’nden ücretsiz müzeye yıkım skandalı

Vatandaşlara ücretsiz ulaşım hakkı tanınan Türkiye Deniz Canlıları Müzesi, Beylikdüzü Belediyesi tarafından ‘izinsiz belediye alanı işgali’ iddiasıyla yıkıldı

GİRİŞ 06.04.2021 23:22 GÜNCELLEME 06.04.2021 23:25
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Yıllardır çocuklar başta olmak üzere her yaşta kesimin Beylikdüzü’nde uğrak noktası haline gelen ve içerisinde tonlarca mumyalanmış balığın sergilendiği Türkiye Deniz Canlıları Müzesi, Beylikdüzü Belediyesi tarafından belediye alanının izinsiz işgal edildiği iddiasıyla yıkıldı. Sabah saatlerinde kepçe, zabıta ve polis ile alana gelen ekipler müzedeki balıkları taşıdıktan sonra yıkımına başladı.

“50 SENEDİR ÜCRETSİZ OLARAK DEVAM EDİYOR”

Duruma tepki gösteren Türkiye Deniz Canlıları Müzesi kurucusu Kenan Balcı, “Ben belediyeyim diyerek usulsüz usullü hiçbir şeyi tanımam, her şeyi yaparım diyorlar. 200 kişilik bir grup Türkiye Deniz Canlıları Müzesi’ni yıkmaya gelmişler. Devletimizin verdiği tapu tahsis belgesi ve kira kontratımız var. Tapu tahsis belgesi olan bir yeri yıkmaya gelmişler. Dünyada ilk ve Türkiye’de tek olan Türkiye Deniz Canlıları Müzesini yıkmaya gelmişler. Çocuklarımızın geleceğini yıkmaya gelmişler. Çocuklarımız denizlerde hangi balıklar o balıkları birebir görsün tanısınlar diye Türkiye Deniz Canlıları Müzesi kurulmuştur. 50 senedir ücretsiz olarak devam ediyor” dedi.

'İMAMOĞLU BİZİMLE 15 SENEDİR UĞRAŞIYOR'

Yapılan yıkımın kanunsuz olduğunu belirten Balcı, “Bu PKK anarşisi değil bu İmamoğlu anarşisi. Bu Beylikdüzü’nden gelmiyor bu Beylikdüzü’nü uzaktan yönetenlerden geliyor. Çünkü İmamoğlu bizimle 15 senedir uğraşıyor. Bizim uğraşacak bir şeyimiz yok. İnsanlara hizmet etmekten başka hiçbir şeyimiz yok. Sanki bizde top tüfek varmış gibi 200 kişilik ekiple burayı işgal ediyorlar. Gördüğünüz gibi kötü bir şey yok burada. Allah yardım etsin böyle yöneticiler bu şekilde insanların başına bela oldukları için çok üzgünüm. Müze yıkılıp gider önemli değil ama evdeki çocuklarınızın ve hanımınızın yüzüne nasıl bakacaksınız. Dünyada ilk olan Türkiye Deniz Canlıları Müzesi’ne giriş ücretsiz. ‘Ben şampiyonum’ siz şampiyon olun İmamoğlu şampiyon olsun. 2 sene öncede İmamoğlu dükkanımızın önündeki yeşil alana 7 katlı bina yapacak diye engellemiştik. Neden engelledik diye bizimle uğraşıyor. Mahkemeye başvuruldu her yere başvuruldu. Pandemi nedeniyle işlemler geç oluyor” diye konuştu.

“ANADOLU CADDESİ'NİN TAPUSU DA BİZİM ÜSTÜMÜZE”

Alanın normalde belediyeye ait olduğunu ancak kendisinde de yapı kayıt belgesi olduğunu söyleyen Balcı, “Bu alanın tapu tahsis belgesini aldım. Burası benim tapulu malım. Ön tarafta ana caddede İmamoğlu 12 senedir yerimi işgal ediyor. Her gün beni tehdit ediyor. Anadolu Caddesi’nin tapusu da bizim üstümüze. Gönüller hoş olsun insanlar üzülmesin diye yolu bir gün kapatmadık” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
skandal
YAZDIR
YORUMLAR 15
 • Ertuğrul 6 ay önce Şikayet Et
  Ne bekliyorsunuz ki bizden olmayan pontusluyu başınıza ben getirmedim. Adam hizmet edeceğim demedi ki
  Cevapla
 • Sadi 6 ay önce Şikayet Et
  İmamoğlu 7 yıl önce beylikdüzünde belediye başkanı olmuştu. Şimdimi aklına geldi burayı yıkmak. Yıkmayı iyi bilir. Bu mekanın hemen karşışında kendi ortaklığının olduğu iş yeri var. Kafeler mekanı. Nasıl elde etmiş acaba? Ve yine tam da bu iki yerin ortasındaki kavşakta eski belediyenin yaptığı Selçuklu osmanlı mimarisinin izlerinin olduğu çeşme vardı. Onu da yıkıp yerine heykel diktiler. Demirden heykel. Tek yaptıkları icraat olan heykel. Zaten imam oglının beylikdüzünde yaptığı ne hizmet var ki. Eski belediyenin projesi olan yaşam vadisi... Bu arada yeni belediye başkanı yaşam vadisi boyunca havaray sistemi kuracağını vaadetmişti. Unutmadık takipteyiz sayın Çalık.
  Cevapla
 • metalurjist 6 ay önce Şikayet Et
  Alanın normalde belediyeye ait olduğunu ancak kendisinde de yapı kayıt belgesi olduğunu söyleyen Balcı, Yapıkayıt belgesi almış olmak orası senindir demek değil. Yapıkayıt belgesini almak o belgenin doğruluğunun kabul edildiği anlamına gelmiyor. Yani parayı yatıran herkes aldı o belgeyi. 1000 lerce belgede yalan dolanla alındığı için iptal edildi. Önemli olan doğru bilgilerle o belgeyi almak.
  Cevapla
 • Neydi 6 ay önce Şikayet Et
  Hersey guzel oluyor verin oylari pontosluya dahada guzel olsun :))
  Cevapla
 • Milli 6 ay önce Şikayet Et
  Tam karşısında imam oģlunun avm si var senin balıklar koku yapınca kapatmıştır balıkcı kenan abi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Miçotakis: Türkiye eninde sonunda anlayacak
İYİ Parti'den tezkere açıklaması! Kararını duyurdu