Yükünü yanlış bildiren gemiye boğaz kapalı

Gemilerin kaptanları ya da yetkilendirilmiş acenteleri, tehlikeli yükü net şekilde bildirecek. Aksi hâlde para cezası uygulanacak.

Yükünü yanlış bildiren gemiye boğaz kapalı
Yükünü yanlış bildiren gemiye boğaz kapalı
GİRİŞ 07.04.2021 07:10 GÜNCELLEME 07.04.2021 07:14
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Boğazlar'da seyir emniyeti ile can, mal, deniz ve çevre güvenliğini artırmak amacıyla "Türk Boğazları Deniz Trafik Düzeni Yönetmeliği"nde yeni bir düzenlemeye gidildi. Ulaştırma Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen düzenlemeyle "tehlikeli yük taşıyan gemi"nin tanımı yeniden yapıldı. Petrol ve petrol ürünlerini taşıyan gemiler, nitrat esaslı yük taşıyanlar, asitler ve bileşiklerini taşıyanlar, dökme hâlde sıvılaşmış gaz taşıyanlar, dökme tehlikeli kimyasal yük taşıyanlar ve bu yükleri Türkiye’de tahliye ettikten sonra Boğazlar'ı kullanan gemiler, tehlikeli yük taşımacılığı kapsamına alındı.

Konuya ilişkin gemicilere gönderilen yazıda; Boğazlar'dan geçmek isteyen gemilerin kaptanları ya da yetkilendirilmiş acenteleri vasıtasıyla, tehlikeli yükün, net ve doğru bir şekilde bildirilmesi gerektiği vurgulandı. Bildirim yükümlülüğüne uyulmaması veya yapılan bildirimlerin doğru bilgiler içermemesi durumunda, gemiler ve acenteleri hakkında idari para cezası uygulanacak. Ayrıca gemi, Boğazlar'dan geçiş sırasını kaybedecek. Gemi Acenteleri Yönetmeliği kapsamında acentelerin faaliyetleri de durdurulabilecek. Düzenleme ile taşımadaki tüm yanlış bildirimlerin önüne geçilmesi hedeflenirken, deniz trafiğinde yolcu, personel ve yük güvenliğinin üst seviyelere taşınması bekleniyor. 
 

Son dakika: Süveyş Kanalı'nda yeni kaza!


Süveyş hadisesi ders oldu

Son olarak Süveyş Kanalı'nın kapanmasında da görüldü ki; gemilerin Türk Boğazları’nda güvenli seyretmeleri can, mal ve çevrenin korunması kadar, burayı kullanan bütün devletler için de hayati önem taşımakta. Tehlikeli yük taşıyan gemilerin yol açacağı bir kaza, Boğazlar’dan yararlanan bölge ülkelerinin ekonomik çıkarlarını da olumsuz etkileyecek. Bu sebeple Boğazlar kanalıyla ilave petrol ve tehlikeli yük taşınmasının önlenmesi önem taşıyor.

Türkiye Gazetesi

ETİKETLER
yönetmelik
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • ayhan 9 ay önce Şikayet Et
  Emekli Azgınlar derneğinden Montrö deliniyor açıklaması bekleniyor.
  Cevapla
 • Kerem 9 ay önce Şikayet Et
  Kemaaal koş gavur gemilerinin hakkını savun.
  Cevapla
 • abdullah 9 ay önce Şikayet Et
  sayın devlet büyükleri, kanal istanbul dan vazgeçin. eğitime ve sanayi yatırımları gerek işsizlik ve eğitim.
  Cevapla
 • Sakaryalı Mustafa 9 ay önce Şikayet Et
  Montrö elimizdeki en büyük koz.Devletimiz değerini biliyor.Güvenliğimiz için ne lazımsa yapar.
  Cevapla
 • anadolu 9 ay önce Şikayet Et
  yanlış bilgi veren gemilere el konusun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Petrol imparatorundan dudak uçuklatan rakam: Geleceğin enerjisine 76 milyar dolar
İstanbul beyaza büründü! Meteoroloji'den 19 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı