81 ile yazı gönderildi! İşte Ramazanda alınan kararlar

Diyanet, ramazanda uyulacak Kovid-19 tedbirleri, camilerde yapılacak ibadetler ve uyulması gereken kurallara ilişkin il müftülüklerine talimatname gönderdi.

81 ile yazı gönderildi! İşte Ramazanda alınan kararlar
81 ile yazı gönderildi! İşte Ramazanda alınan kararlar
GİRİŞ 11.04.2021 18:09 GÜNCELLEME 11.04.2021 19:57
Bu Habere 119 Yorum Yapılmış

Diyanet İşler Başkanlığı, ramazan ayında uyulacak Kovid-19 tedbirleri, camilerde yapılacak ibadetler ve din görevlilerinin uyması gereken kurallara ilişkin il müftülüklerine talimatname gönderdi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş imzalı talimatnamede, 2021 yılı ramazan ayının temasının "Şifa Ayı Ramazan" olarak belirlendiği bildirildi.İŞTE ALINAN KARARLAR

Tüm dünyada ve Türkiye'de etkisini devam ettiren salgının, bir taraftan ruhu bunaltırken diğer taraftan da insan sağlığını olumsuz yönde etkilediği vurgulanan talimatnamede şu ifadelere yer verildi:

"Böyle bir dönemde ramazan ayı, orucuyla, Kur'an tilavetiyle, teravihiyle, iftarıyla, sahuruyla ve fitresiyle salgın hastalıktan bunalan ruhumuza ve bedenimize şifa olmaktadır. Bu bağlamda ramazan ayı boyunca bu ayın ruh ve beden sağlımıza olan katkılarına, bireysel ve toplumsal faydalarına dikkat çekilecek, toplumun bütün kesimlerinde bir farkındalık oluşturulmaya çalışılacaktır."

Talimatnameye göre, ramazan ayı münasebetiyle yürütülecek hizmetlerde Din Hizmetleri Uygulama Genelgesi'nin 23'üncü maddesinde belirtilen hususlara riayet edilecek.

Cami içi ve dışı aydınlatmalar kontrol edilecek, minarelerdeki kandiller ramazan ayı boyunca iftar vaktinde yakılacak, imsak vaktinde söndürülecek.

MÜFTÜLÜKLERCE TAKİP EDİLECEK

Akşam ezanlarının vaktinde okunmasına özen gösterilecek ve camilerde akşam namazı kıldırılacak. Camilerde mukabele programları hazırlanacak, tüm cami görevlileri mutlaka mukabele okuyacak ve müftülüklerce icrası takip edilecek.

TEMİZLİK VE CAMİ ADABIYLA İLGİLİ HASSASİYETLERE DİKKAT EDİLECEK

İtikafa girmek isteyenler için müftülüklerce belirlenecek camiler itikaf için hazırlanacak. İtikaf süresince ilgili kişiler Kovid-19 salgın hastalık tedbirleri kapsamında temizlik ve cami adabıyla ilgili gerekli hassasiyetlere dikkat etmeleri konusunda bilgilendirilecek.

Başkanlık tarafından, Kovid-19 ile ilgili cami ve mescitlerde alınan temizlik, maske ve mesafe kuralları başta olmak üzere bütün tedbirlere azami riayet edilecek.

Salgın hastalığın seyrine göre yerel durum ve özel şartlar dikkate alınarak manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin sosyal medya imkanları kullanılarak sürdürülmesine özen gösterilecek.

Sokağa çıkma kısıtlamasına muhatap olan vatandaşların ve hastalık belirtileri taşıyanların cemaatle namaza katılmayarak ibadetlerini evlerinde eda etmeleri konusunda uyarı ve bilgilendirmelere devam edilecek.

VATANDAŞLAR UYARILACAK

Camiye giriş ve çıkışlarda izdihama sebebiyet verilmemesi, mesafenin korunması, hiç kimseyle temasta bulunulmaması, musafaha, tokalaşma, kucaklaşma yapılmaması, gruplar halinde toplanılmaması hususunda vatandaşlar uyarılacak.

Din görevlileri, sokağa çıkma kısıtlamalarının bulunduğu vakitlerde cami ve mescitleri ibadete açacak ve görevlerinin başında hazır bulunacak. Ramazan ayı boyunca zorunlu haller dışında, cami görevlilerine yıllık izin kullandırılmayacak.

Ramazan ayında yürütülecek hizmetler, salgın hastalığın seyri dikkate alınarak İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararları doğrultusunda müftünün teklifi, mülki amirin onayıyla uygulamaya konulacak.

CAMİLERDE İFTAR VERİLMEYECEK

Salgın nedeniyle açıklanan güncel tedbirler dikkate alınarak camilerde toplu iftar yemekleri verilmeyecek.

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu gün ve saatlerde, vatandaşların yürüme mesafesindeki cami ve mescitlerde cemaate iştiraki konusunda ilgili kurumların alacağı kararlar doğrultusunda hareket edilecek.

YORUMLAR 119
 • Emin 2 ay önce Şikayet Et
  Kuran kursları ne olacak?
  Cevapla
 • hoca 2 ay önce Şikayet Et
  bakıyorum yorumlara sadece yazdım diye yazıyorsunuz camiler açık gel camide namazını kıl taravinide kendin kıl yeterki camiye gel sabah namazında mukabele okunacak gelde takip et varmısınız yok ohalde nediyekonuşuyorsunuz
  Cevapla
 • Hans 2 ay önce Şikayet Et
  Çok kiliyodunuz ya izinmis, evde kılınan teravihide Allah kabul eder, ama münafıkların ki i del...?
  Cevapla
 • Barbaroslar geliyor 2 ay önce Şikayet Et
  Camilerde hoca veya müezzinler,ezan okusun,otomatiğe alıp merkezi okutturuyorlar, o okumada aynı ses kaset teypten ezanın ruhuna aykırı , ezanı makamında ve canlı olsun,aldığımız ücretin hakkını verelim,!!!
  Cevapla
 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Hadi ordan....
  Cevapla
 • Mert 2 ay önce Şikayet Et
  Dönüşü kaçışı olmayan ahiret yurdu için de kendimizi hazırlamalıyız.
  Cevapla
 • Yusuf.ir 2 ay önce Şikayet Et
  Tek ramazanla ahiret olmaz .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Beyaz Saray'dan S-400 açıklaması! Anlaşma sağlandı mı?
Joe Biden: Türkiye'nin savunulması kutsal bir yükümlülüktür