Darbe imalı bildiride yeni detaylar ortaya çıktı

Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, bugünkü köşe yazısında 104 amiralin yayınladığı darbe imalı bildiri ile ilgili bilinmeyen detayları yazdı.

Darbe imalı bildiride yeni detaylar ortaya çıktı
Darbe imalı bildiride yeni detaylar ortaya çıktı
GİRİŞ 14.04.2021 15:04 GÜNCELLEME 14.04.2021 15:04
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Abdülkadir Selvi'nin bugünkü köşe yazısı şöyle

Saygın bir hukukçu olan Av. Celal Ülgen, emekli amirallere, “Bu duyurunun TSK’da görev yapan başka kişilere bir ima anlamı taşıyıp taşımadığı sorulmuş” dedi.

104 emekli amiralin yayınladığı bildiri hakkında oluşan hassasiyetin en önemli nedenlerinden biri bu soruda yatıyor.

Yoksa kimse emekli amirallerin Montrö hakkında görüş açıklamasından rahatsız değil. Zaten Montrö konusunda ekranlarda 100 saat tartışma yaşandıysa bunun 80 saatinde emekli oramiraller konuştu. ‘Sarıklı amiral’ hakkında ise hem Milli Savunma Bakanlığı tarafından soruşturma açıldı hem de bu emekli amirallerin tepki göstermesine bir engel yoktu. Zaten bir kısmı sosyal medyadan rahatsızlıklarını dile getirdiler.

SORUŞTURMA ÖNEMLİ

Gözaltındaki emekli amirallerin denetimli serbestlik kapsamında tutuksuz yargılanması yerinde bir karar oldu. Balyoz sürecinde de isimler yurtdışında oldukları halde gelip, teslim oldular. Kaçma ya da delilleri yok etme tehlikesi yok. Tutuksuz yargılama esas olmalı. Tutuklama bir infaza dönüşmemeli.

Ama soruşturmanın titiz bir şekilde sürdürülmesi gerekiyor. Çünkü eğer bu bildiri konusunda gereken hassasiyet gösterilmese bugün yol olmuştu. Durumdan vazife çıkaranların bildirileri art arda geliyordu. Yeni bir Samet Kuşçu olayına meydan vermemek gerekiyor. Çünkü onun bedeli ağır oluyor.

‘AÇIKLAMA YAPMALIYIZ’ DİYEN EMEKLİ AMİRAL

Emekli amirallerin bildirisiyle ilgili önemli haberlere imza atan Hürriyet muhabiri Mesut Hasan Benli’nin haberinde Ergun Mengi, ilk olarak sarıklı amiralle ilgili haberler üzerine bir bildiri fikrinin oluştuğunu söylüyor. “Büyüklerimizden emekli bir amiralin, ‘Bu konuda rahatsızlığımızı giderici bir açıklama yapmalıyız’” dediğini ifade ediyor.

ÖDLEKLER OLMAMAK İÇİN

Mengi devam ediyor.

“Aradan geçen iki-üç günden sonra bir emekli amiral ‘WhatsApp’tan ne zaman açıklamada bulunacağız, Boğaziçi öğretim üyeleri kadar olamadık, hâlâ bir açıklama bekliyorum’ dedi. Yine iki-üç gün sonra bir emekli amiral açıklama yapılması gerektiğini, aksi takdirde tarihin bizi emekli amiraller değil ödlekler olarak anacağını belirtti” diyor.

Bu tartışmalar emekli amirallerin bulunduğu “ADMEK-2” isimli WhatsApp grubunda yaşanıyor.

Ergun Mengi, emekli büyükelçilerin Montrö’yle ilgili bildirilerini görünce kendilerinin de böyle bir duyuru yapabileceklerini konuşup, hazırlıklara başladıklarını ifade ediyor. Yukarıda yol olurdu dememin nedeni bu.

Sarıklı amiralle başlayıp, Montrö’yle devam eden bu süreç bir gece yarısı, “Yüce Türk milleti!” hitabıyla başlayıp, “Aksi halde” diye devam eden, darbe çağrışımı yapan bir bildiriye neden oldu.

SON ANDA EKLENEN İFADE

Emekli amirallerin sorgusu ilginç bilgilere ulaşmamızı sağladı. Emekli amiral Semih Çetin’in “‘Bu bir darbe metnidir’ diye üzerlerinde durdukları birkaç husus var, onlar da son iki saat içerisinde metne dahil edilmiş” dediği noktalardan biri de, “Yüce Türk milleti” hitabıydı. Semih Çetin, kendisine gönderilen metinde, “Yüce Türk milleti” ifadesinin yer almadığını, sonradan eklendiğini söylemişti. Bildiriye “Yüce Türk milleti” ifadesini, emekli tuğamiral İlker Güven’in eklediği ortaya çıktı.

İŞTE O İSİM

Şimdi başa döneceğim. Bildiriyi kaleme alan Ergun Mengi, açıklama yapılmasını ilk olarak öneren, “büyüklerimizden bir emekli amiral” dediği kişinin ismini de veriyor. Emekli büyükelçilerin bildirisinden sonra “Işık Biren’i aradım, böyle bir duyuruyu hazırlayayım mı, diye sordum. Bana, ‘yapabilirsin’ dedi” diyor.

DARBELERİN ETKİSİ

Işık Biren 1933 doğumlu, 88 yaşında bir emekli koramiral. 1980-82 yılları arasında yani 12 Eylül’ün en güçlü olduğu dönemde, “Milli Güvenlik Konseyi Koordinatörü Komisyonları Başkanlığı” yapmış... Bunları neden yazıyorum? Çünkü bir gözlemim vardır. Darbe dönemlerinde görev üstlenen askerler, o virüsü kapıyor. Çevik Bir de 12 Eylül’ün Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı değil miydi?

İDDİANAME ÖNEMLİ

Bir şey soracağım. Bildirinin yazılmasını ilk olarak öneren Işık Biren ile bildirinin başına “Yüce Türk milleti” ifadesini ekleyen İlker Güven gözaltına alınan amiraller arasında mıydı? Değildi. Peki soruşturma açılmasa bundan haberimiz olacak mıydı? Olmayacaktı.

Bakalım iddianamede neler ortaya çıkacak?

BU BAHANE NE?

Mesela ben, Ergun Mengi’nin, bildirinin taslak metnini ADMEK-2 isimli grupta paylaşması için gönderdiği Ali Yüksel Önel’e yazdığı, “Bildiride işlenen Montrö ile ilgili açıklamaların bahane” olduğu yönündeki mesajının ne anlama geldiğini merak ettim. Soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcı Yardımcısı Veysel Kaçmaz da bu hususu önemli bulmuş olmalı ki, Mengi’yi tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk etmişti. Hani Gezi sürecinde Mehmet Ali Alabora, “Mesele Gezi Parkı değil, sen hâlâ anlamadın mı arkadaş!” demişti ya, öyle bir şey mi acaba?

Hürriyet

YORUMLAR 22
 • Fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  idam edin da bu ne
  Cevapla
 • Sarıklı Müslüman 1 yıl önce Şikayet Et
  La utanmaz arlanmazlar ölünce boyunuzca beyaz kefen giyer, Sarıklı imamın önüne dizilirsiniz tabutunuzda. O gün çook uzak değil Allah dan korkun
  Cevapla
 • ne olmuş? 1 yıl önce Şikayet Et
  Sarıklı amiral neden bu kadar büyük olay haline getiriliyor? Osmanlı paşaları sarıklı değil miydi? Barbaros Hayreddin Paşa sarıklı değil miydi? Bizi geçmişimize ceddimize yabancılaştırmaya çalışan zihniyete yazıklar olsun. Bu zihniyet bize ait bir yapı olamaz.
  Cevapla
 • Murat 1 yıl önce Şikayet Et
  sarığı bosver, amıralın bır tanseı kandıl mesajı attı dıye bır yerlerını yırttılar, ölümle burun buruna gelince bunlar Allahı hatırlar ancak
  Cevapla
 • meraci83 1 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaş bu vatan bizim.Biz kim miyiz? Türk milletinin tamamıyız.Bunu görmek istemeyip hayır bu vatan sadece bizim diyen tüm zihniyetler potansiyel darbe sevdalılarıdır.Gereken ne ise en ağır şekilde gereği yapılmalıdır.Yarın çok geç olabilir.
  Cevapla
 • Yeniçeri 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu bildiride adı bulunan amirallerin çoğunun vatanseverlikten , dinden, imandan haberi olmayan kişiler olduğu araştırmalarda ortaya çıkarılmış. Ordumuzun içinde ve dışında bunlar gibi olanlar varsa RABBİM tez zamanda zelil eylesin InsaAllah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'den Rusya'ya doğalgaz teklifi! Kemal Kılıçdaroğlu yalana sahip çıktı
Marmara sallandı! Beklenen büyük depremle ilgili korkunç bağlantı