Kitap okuma iyi hal indirimi sayılacak

Bir hükümlünün iyi hâlli olup olmadığını, arkadaşlarıyla ilişkilerinin yanı sıra, okumuş olduğu kitap sayısı da belirleyecek.

Kitap okuma iyi hal indirimi sayılacak
Kitap okuma iyi hal indirimi sayılacak
GİRİŞ 19.04.2021 16:13 GÜNCELLEME 19.04.2021 16:13
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Ceza ve Tevkifevleri (CTE) Genel Müdürü Yunus Alkaç, hükümlü ve tutukluların okuma alışkanlıklarını artırmak için kampüs cezaevlerinde halk kütüphanelerinin kurulacağını söyledi. 1 Ocak itibarıyla cezaevlerinde otomatik iyi hâl döneminin sona erdiğini ve bunun yerine iyi hâlliği belirleyen ‘somut’ kriterlerin getirildiğini belirten Alkaç “İyi hâlli olup olmadığını tespit anlamında kendisine puanlar veriliyor. Arkadaşlarıyla ilişkilerinin yanı sıra, en önemli kriterlerden biri de hükümlülük süresi içerisinde okumuş olduğu kitap sayısı. Bu, onun iyi hâllilik puanına doğrudan etki ediyor. İdari Gözlem Kurulu onun iyi hâlli olup olmadığını değerlendirirken bu puan üzerinden sonuca gidiyor” dedi.

ANNELERE EV TİPİ HAPİSHANE

Annesiyle cezaevinde kalmak zorunda kalan 0-6 yaş grubu çocukların cezaevi şartlarından uzak, sosyal ve psikolojik gelişimini sağlamak için geliştirilen anne-çocuk ünitesinin de yaygınlaştırıldığını kaydeden Alkaç “Pilot uygulama için Sincan Cezaevi belirlendi. Şu anda Diyarbakır Cezaevine de anne-çocuk ünitesi yapılıyor. Zaman içerisinde tüm kadın cezaevlerimizde bu üniteyi hayata geçireceğiz” ifadelerini kullandı.
Öte yandan, CTE Genel Müdürü Yunus Alkaç, görüntülü görüşme sistemi üzerinden akrabası ya da başka biriyle görüşüp görüşmediğinin tespitiyle ilgili şunları aktardı: Mevcut durumda telefonlar hukuka uygun olarak dinleniyor. Aynı sistem orada da devam edecek. Farklı bir durum tespit edildiği an tuşa dokunup anında kesilebilecek.

HER HAPİSHANEYE BİR KÜTÜPHANE

Türkiye'deki cezaevlerinde 1 milyon kitabın olduğunu ifade eden Alkaç, 2019'da imzalanan protokol uyarınca tutuklu ve hükümlülerin ayrıca 17 milyon kitap bulunan halk kütüphanelerinden yararlanmasının sağlandığını aktardı. Önümüzdeki dönemde ‘halk kütüphanelerinin’ kurulacağını açıklayan Alkaç “Kapalı cezaevindeki hükümlü ve tutuklulara gönderdiğimiz kitaplar kampüs içerisindeki o kütüphaneden gidecek. Açık cezaevlerimiz de var bir kısım kampüslerimizde. Buradaki hükümlüler öğrenci gibi gidecek yararlanacak, kitabını okuyacak" diye konuştu.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
ETİKETLER
iyi hal indirimi
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • zafer gülten 5 ay önce Şikayet Et
  iyide,hükümlü alır kitabıda okumaz bir köşeye koyarsa,bunun için ara sıra çağırıp okuduğu kitabı anlatmasını isteyeceksin,hık mık eder saçmalarsa okumamıştır.
  Cevapla
 • Bilgin 5 ay önce Şikayet Et
  Doğru söylüyorsunuz ama bunun için de cezaevi görevlilerinin bütün kitapları okumuş olması gerekir.
  Cevapla
 • Burcu 5 ay önce Şikayet Et
  Cezaevi çalışanı olarak söylüyorum. En çok kitabı terör suçluları okuyor. Bir kez daha düşünmek lazım.
  Cevapla
 • Adsız Atlı 5 ay önce Şikayet Et
  Doğru, sol yazarların çıkardığı birkaç parmak kalınlığındaki kitapları birkaç gün de bitiriyorlar.
  Cevapla
 • M.m 5 ay önce Şikayet Et
  Aynen öyle kardeşim.
  Cevapla
 • millet 5 ay önce Şikayet Et
  heh simdi yalandan kitap tutarlar kurtulmak icin ise bak yaa.
  Cevapla
 • Garip 5 ay önce Şikayet Et
  Hükümlünün kütüphaneden aldığı kitapları okuyup okumadığını nereden bileceksiniz?
  Cevapla
 • Ümit 5 ay önce Şikayet Et
  Adam öldüren veya tecavuzculer de dahil mi buna?? Şu iyi hal olayı eminim sadece bizim ülkemizde vardır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kılıçdaroğlu'nun HDP hamlesinin arkasındaki 6 madde! Akşener buna ne diyecek?
Ve gayrimenkul krizi patladı: 90 milyon boş konut var