Korkutan iklim senaryosu!

Prof. Dr. Levent Kurnaz, güçlü adımlar atılmaması halinde Türkiye'nin 2050'ye doğru karşılaşması olası tehlikeleri anlattı.

Korkutan iklim senaryosu!
Korkutan iklim senaryosu!
GİRİŞ 22.04.2021 09:45 GÜNCELLEME 22.04.2021 14:23
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış

Meclis İklim Değişikliğini Araştırma Komisyonu'na sunum yapan Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, Türkiye'nin 2050 yılında büyük kuraklık yaşayacağını belirtti.
 

Türkiye'ye özgü 2120 yılı iklim senaryosu


Hürriyet'ten Bülent Sarıoğlu'nun haberine göre Kurnaz, şunları söyledi:

"İSTANBUL 45 DERECEYİ GÖRECEK"

"Sıcaklıklar ortalama 5 derece artacak olursa 30 yıl sonra İstanbul'da en yüksek sıcaklık 45 dereceye çıkacak. Hastaneler hazır mı? Bu kadar insan sapır sapır o sıcakta ölmeye başladığında hazır olacak mıyız buna? Bu sıcak öldürür mü insanı? Bu sıcaklığa 'ıslak termometre 35 derece' deniyor. Islak termometre 35 olursa hava sıcakmış, serinmiş yok, ölüyorsunuz; bu kadar basit.

ÇUKUROVA KURUYACAK"

30 senede nerede kuraklık olacak? Çukurova'da. Yani Çukurova'da tarım yapamayacağız. Ege'nin batısında korkunç kuraklık olacak.
 

Dünyanın en büyük buz dağı tamamen yok oldu


"MALATYA'DA KAYISI KALMAYACAK"

Sivas'ta, Malatya'da kuraklık olacak. Kayısı yok. Hazır mıyız buna? Bir de orta göbeğinde yaşadığımız hastalıklar var. İki sene önce İstanbul'da 4 Batı Nil virüsü vakası görüldü. Niye? Çünkü ticaret yapıyoruz. Afrika ticarette en çok Türkiye'ye güveniyormuş; çok güzel bir şey, gurur duyduk ama eşittir bu sivrisinekler de gelecek bize. Eskiden bu sivrisineklerin gelmesi seneler sürüyordu, şimdi bir konteynerin içine kaçan bir sivrisinek 6 saat sonra İstanbul'da.
 

İklim Zirvesi başlıyor! Başkan Erdoğan 40 lidere hitap edecek


"KONYA'DA TARIM BİTEBİLİR"

Konya Ovası'nda en az 90 bin tane su kuyusu var ve devlet bunlardan 25 bininden ne kadar su çekildiğini biliyor. Konya Ovası Projesi Başkanı iki hafta önce diyor ki: 'Yer yer yer altı suyu 22 metre düşüyor senede.' Senede 22 metre yeraltı suyu düşerken Konya Ovası'nda sulamalı tarım yapamazsınız."

ETİKETLER
uyarı Meteoroloji
YAZDIR
YORUMLAR 38
 • Bamsı 5 ay önce Şikayet Et
  Külliyen yalan katıksız saf ve orijinal yalan
  Cevapla
 • Yeter 5 ay önce Şikayet Et
  Dünyayı rahat bırakın artık. Rabbim onu bir dengede yaratmış. Şimdide abd kimyasal bulutlar yapacaklarmış. Güneşimizi kesecekler. Onun yolunu yapıyorlar. Dünyanın dengesini bozanlar belli. Bundan çıkarları ne olacak? Insanlara korku pompalayarak her dediklerini yaptırmak istercesine. Yeter rahat bırakın dünyamızı. Rabbim her şeyi bir denge düzen üzerine yaratmış. Gerekli gördügü zaman onarır. Her şey bir ahenk ve dengede. Bu dünya milyar yıllar önce yaratıldı. Rabbimin dediği gibi olacak. Sizin istediğiniz gibi olmayacak.
  Cevapla
 • Ahmet 5 ay önce Şikayet Et
  Bunları biliyoruz da icraat yok icraat yapın icraat ancak şu olur bu olur . Demekle olmuyor.
  Cevapla
 • vatan daş 5 ay önce Şikayet Et
  çukurovanın pamuğu, malatyanın kayısısı konyanın buğdayı göze battı heralde. :)
  Cevapla
 • harun 5 ay önce Şikayet Et
  konya ovasindaki suyun tukenecegini bilmek icin alim olmaya gerek yok cikip soyle bir tarlalari dolasip ciftcilerle konussaniz zaten bilirsiniz sularin cekilip kuyularin kurudugunu 40 yil once yozgat bogazliyanda kuzulari yayarken degnekle eseleyerek kuyu acar bekler biraz sonra dolan kuyudan su icerdik simdilerde 300 metre derinliginde kuyu aciyorlar Allah sonumuzu hayir etsin ama hic iyi gormuyorum ben gelecegimizi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Selçuk Bayraktar'ın acı günü! Özdemir Bayraktar vefat etti
Dünya nefesini tuttu: Çin'den 'Savaşa hazır olun' mesajı!