Dr. Ahmet İnal'dan asemptomatik vaka uyarısı!

Dr. Ahmet İnal, asemptomatik vakaların çok fazla olduğunu belirterek, "Maske, mesafe ve hijyene dikkat edersek virüsün bulaşma riski düşer" dedi.

Dr. Ahmet İnal'dan asemptomatik vaka uyarısı!
Dr. Ahmet İnal'dan asemptomatik vaka uyarısı!
GİRİŞ 22.04.2021 15:21 GÜNCELLEME 22.04.2021 15:23
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Ahmet İnalkoronavirüs vakalarının arttığına dikkat çekerek, maske, mesafe ve hijyen konusunda uyardı. Son dönemde ortaya çıkan İngiliz mutantına dikkat edilmesi gerektiğini belirten İnal, "Özellikle İngiliz mutantının çok bulaşıcı olduğunu biliyoruz. Virüslerde mutasyonlar halen devam ediyor. Bu İngiliz mutantının da önemli özelliği çok aşırı bulaşıcı olması. Dolayısıyla bizim tedbirlerimizi artırmamız gerekiyor. Mümkünse çift maske takılıp sokağa çıkmak gerekiyor. Sosyal mesafeyi artık 2 metreye çıkarmak gerekiyor. El hijyenini önce bir defa yapıyorsak artık 2 defa yapmakta fayda var. Biz bu maske, mesafe ve hijyen kuralını 2 katına çıkarırsak daha fazla korunuruz" diye konuştu

'MASKEYİ 4 SAATTE BİR DEĞİŞTİRMENİZ GEREK'

Maskelerin belli bir süre sonra değiştirilmesi gerektiğini kaydeden Dr. İnal, "Hiçbir aşı tek başına yüzde 100 koruyucu değil. Dolayısıyla aşılansak bile tedbirlere dikkat etmek gerekiyor. Ben kendim aşılanmış olmama rağmen N95 ve cerrahi maske olmak üzere çift maske takıyorum. Halkımızın da o nedenle maske kullanımına dikkat etmesi gerek. Tek maskede bulaşıcılık riski olduğuyla ilgili bazı yayınlar var. Tek maskenin koruyuculuğu belli bir süre kalabiliyor. Tek maske taktığınız zaman 4 saatte bir değiştirmeniz gerekiyor. Bizim önerimiz çift maske takılsın" dedi.

'BELİRTİSİZ VAKALAR ÇOK FAZLA'

Dr. Ahmet İnal, son dönemde vakaların arttığını hatırlatarak, "Halkımızın ev ziyaretlerini kesmesi gerekiyor. Şu anda sahada yapılan araştırmalarda en büyük bulaş yolunun ev ve akraba ziyaretleri olduğu görülüyor. Bu ev ziyaretlerinin yapılmaması lazım. Tabi bizim toplum gereği bazı alışkanlıklarımız var. Bunu değiştiremiyoruz. Özellikle iftar sofralarını yapmamamız lazım. Eğer biz böyle devam edersek vaka sayıları daha da artacak. Özellikle bizim klinik kısımda gördüğümüz kadarıyla asemptomatik vakalar çok fazla. Biz test yaptığımız zaman yüzde 20 civarında asemptomatik vaka görüyoruz. Bunların hiçbir semptomu yok. Ayakta geziyorlar. Sadece PCR testi pozitifliği var; ama bunlar bulaştırıcı. Bunların bulaştırıcılığı olduğundan insanların örneğin toplantı sırasında bu virüsü kapmaları mümkün olabiliyor. İnsanlar bu tür toplantılara gitmeden önce maske, mesafe ve hijyene dikkat ederse asemptomatik olsa bile virüs bulaşma riski düşmüş olur" diye konuştu. 

ETİKETLER
koronaturkiye
YAZDIR
YORUMLAR 20
 • BenFero 1 hafta önce Şikayet Et
  Hep hava civa hep fasa fisooooooo salla babam salla kim takıyor kuralları kip ipliyor maskeyi mesafeyi temizliği geçin bunları artık geçin..
  Cevapla
 • zafer gülten 1 hafta önce Şikayet Et
  iyide,8-10 kişilik aileler var,üstelik dar gelirli,bunlar maskeyi değil 4 saatte değiştirmek,yırtılıp kullanılmaz hale gelinceye kadar kullanıyor.biliyorsunuz bi kere yerden bulduğu maskeyi yüzüne takan haberi çıkmıştı.
  Cevapla
 • MsK 1 hafta önce Şikayet Et
  kullanmıyoruz ki nasıl değiştirelim
  Cevapla
 • Oze 1 hafta önce Şikayet Et
  Maske üretenler Zararda Sanırım :)))
  Cevapla
 • Docnt. 42 1 hafta önce Şikayet Et
  Kanada maskeleri toplattı yasakladı saglıga Zararlı oldugu ortaya çıktı diye bizmkiler hala MASKE diyor yahu. Ayrıca çinde 10 milyon kişi üzerinde yapılan bir çalışmada asemptomatiklerin virüs ulaştırmadıgı ortaya çıkmış rapor Abdurrahman dilipak beyin twıtr. adresinde var isteyen baksın yani.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Çavuşoğlu'ndan Almanya'da aşı, turizm, Libya ve koltuk krizi açıklaması
Türkiye'de iki doz aşı yaptıranların sayısı açıklandı: Türkiye Dünyada 7 sırada