Prof. Dr. Taçyıldız: Orucu sigarayla açmak önemli sorunlara yol açıyor

Prof. Dr. Nurdan Taçyıldız, sigara kullanan kişilerin ve ev halkının korona virüse karşı savunmasız hale geldiğini belirtti.

Prof. Dr. Taçyıldız: Orucu sigarayla açmak önemli sorunlara yol açıyor
Prof. Dr. Taçyıldız: Orucu sigarayla açmak önemli sorunlara yol açıyor
GİRİŞ 23.04.2021 18:44 GÜNCELLEME 23.04.2021 18:45
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Onkolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurdan Taçyıldız, sigara kullanan kişilerin ve ev halkının korona virüse karşı savunmasız hale geldiğini belirtti.

Taçyıldız, sigara içen kişilerin oruçlu olmaları nedeniyle çok uzun saatler sigaradan uzak durduklarını vurgulayarak, biraz daha sabredip sigarayı hayatlarından çıkartabileceklerini söyledi.

İftar saatinde orucu sigara ile açmanın ve arka arkaya sigara içmenin çok önemli sağlık sorunlarına yol açtığına dikkat çeken Taçyıldız, "Uzun saatler, sigaradan ve zararlı etkilerinden uzak kalan vücudu, ne iftar saatinde ne de sonrasında sigara içerek perişan etmeyelim. Hazır uzun saatler sigaradan uzak durmuşken hayatımızdan sigarayı tümüyle ve tamamen çıkaralım. Vücudumuz da, sağlığımız da rahata kavuşsun" diye konuştu.
Sigara kullanımının, insan vücudunun savunma sistemini çökerterek sayısız hastalık ve ölümlere zemin hazırladığına vurgu yapan Taçyıldız, sigara içen kişilere seslenerek şunları söyledi:

"Ramazan ayında sigarayı bırakarak hayatınız için çok önemli ve çok kıymetli bir adım atmış olursunuz. Sağlığınız sizi bırakmadan siz sigarayı bırakın. Sigara ve dumanından tümüyle ve tamamen uzak durmak korona virüsten korunmada çok önemli. Sigara içerisinde bulunan nikotinle bağımlılık oluşturuyor. Sigara içen kişiler sadece nikotini değil beraberinde katran ve 4 binden fazla zararlı kimyasal maddeyi solumakta ve vücutlarına almaktadırlar. İçerdiği yüzlerce zararlı maddeyle tüm vücuda çok büyük zararlar veren sigara, başta kalp damar hastalıkları olmak üzere, akciğer kanserine, ağız ve burun boşluğu, yemek borusu, pankreas, mesane, böbrek, mide ve kan kanserlerine ve KOAH’a yol açıyor. Korona virüsten korunmada vücudun bağışıklık sisteminin güçlü olması çok önemlidir. Sigara ve alkol gibi kanser yapıcı maddeler, vücudun savunma sistemini çökerterek kişileri korona virüse karşı savunmasız hale getiriyor. Sigaranın akciğerde yaptığı hasarlar, korona virüs enfeksiyonuna maruz kalınması durumunda, ciddi ve hayati tehlikeleri ortaya çıkarabilmektedir. Elektronik sigara da, sigara, puro ve nargile gibi bağımlılık yapıyor. Elektronik sigara, içeriği ve sağlığa zararları itibariyle sigarayla eşdeğerdir. Başta sigara, elektronik sigara, nargile, puro ve alkolden tümüyle ve tamamen uzak durmak, korona virüs ve bir çok hastalıktan korunma konusunda yaşamsal açıdan oldukça önemlidir."

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • zafer gülten 7 ay önce Şikayet Et
  fetih,ahret zamanı sorguya çekilince kim milletin günahını almış görürüz.ayrıca sigara pis kokan birşeydir,peygamberimiz Allah ın huzuruna devamlı çıktığı için ağzım pis kokmasın diye hayatında sarımsak yememiştir.yani sarımsak gibi faydalı bir gıdayı bile sırf kokuyor diye yememiş,ve sigara kokusunu boşver,en az içki kadar zararlı,damarları tıkıyor,organ kaybına ölüme sebeb oluyor.
  Cevapla
 • MUSTAFA HARPUT 7 ay önce Şikayet Et
  HAMD OLSUN BIRAKALI 4 AY oldu
  Cevapla
 • zafer gülten 7 ay önce Şikayet Et
  sigara sağlığa zararlı bir madde olduğu için o tutulan orucda makbul olmaz sanıyorum,orucunu varsa hurma,yoksa zeytin ile açacan.su ilede açılabilir.
  Cevapla
 • Yusufeli 7 ay önce Şikayet Et
  adam fetva vermiyor fikir beyan etmiş. Bence de sigara helal değildir. Bence..
  Cevapla
 • sqgre 7 ay önce Şikayet Et
  iki sure bilmez fetva verir ler
  Cevapla
 • Fetih1453 7 ay önce Şikayet Et
  Fetva yı verdin....milletin günahını aldın hayırlı olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kılıçdaroğlu'ndan Meclis'te çirkin el hareketi!
Sayılı ülkede var! Türkiye de 'Yeni Süper Malzeme'yi üretmeye başladı