Bildiri fikri Açımuz’dan destek Biren’den

104 emekli amiralin darbe bildirisinin hazırlanış süreci WhatsApp’taki mesaj trafiğiyle deşifre oldu.

Bildiri fikri Açımuz’dan destek Biren’den
Bildiri fikri Açımuz’dan destek Biren’den
GİRİŞ 25.04.2021 07:42 GÜNCELLEME 25.04.2021 07:56
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

104 emekli amiralin darbe imalı bildirisinin hazırlanış süreci, incelenen dijital materyaller ve mesajlarla deşifre edildi. Mesajlara göre, bildiri konusu ilk ADMEK-2 isimli WhatsApp grubunda “sarıklı amiral” haberleri üzerine konuşulmaya başlandı. Bildirinin hazırlanma fikrini emekli amiral Metin Açımuz ortaya attı. Açımuz, 26 Mart’taki mesajında, “A kamarası olarak bir deklarasyon yayınlayarak bunu protesto edemez miyiz?” diye sordu. Açımuz’a ilk desteği emekli amiral Işık Biren verdi. Biren, “Deniz Kuvvetleri gibi bir kurumda böyle yobazlıklara izin verilemez. Protesto mesajları ile kınamalıyız. Hatta gazeteye ilan bile verebiliriz” dedi.

İMZA ATACAĞIM BİLDİRİ BEKLİYORUM

28 Mart’ta bildirinin henüz hazırlanmaması nedeniyle Nurhan Kahyaoğlu, “Ben hala altına imza atacağım bir basın bildirisi bekliyorum. Bu kadar güzel yazı yazan sayın amirallerimin kaleme alacağı bir bildiri halen ortaya konmadı. Bu beni çok ama çok üzüyor. Bu içimize sinecek mi?” mesajını paylaştı. Buna karşı bildiride imzası bulunan Necati Kurt, “Elbette üzülmemek, sindirmek mümkün değil ama yine de sağduyulu davranmak uygun olur düşüncesindeyim. Bildiri yayınlamak ciddi iştir” karşılığını verdi.

Işık Biren

MONTRÖ’YÜ DEVREYE SOKTULAR

“Sarıklı amiral” ve “Harp Okulu giriş kriterleri” hakkında bildiri hazırlanması planlansa da bu yeterince kabul görmeyince “Montrö” fikri ortaya atıldı. Işık Biren ile görüşen Ergun Mengi, “sarıklı amiral” ile ilgili bir uzlaşının olmadığını kaydederek, öznesi Montrö olan bir açıklama yapılıp yapılamayacağını sordu. Biren’in “Yaz” demesi üzerine çalışmalara başlayan Mengi, Montrö üzerine kapsamlı bir bilgi notu hazırlayıp gruptan paylaştı ve bildiri için emekli amirallerle görüşmeler yapmaya başladı.

“YÜCE TÜRK MİLLETİNE” İFADESİ

Bildiri, amirallerin WhatsApp grubunda aşama aşama paylaşıldı ve yapılması istenen değişiklik önerileri alındı. Atilla Kıyat, Mustafa Özbey, Alper Tezeren, İlker Güven, Ali Yüksel Önel gibi isimler, taslak üzerinde önerilerde bulundu, eklenmesini istedikleri ifadeleri bildiriye ekledi. 2 Nisan’da “aksi halde”, 3 Nisan’da ise “Yüce Türk Milletine” ibareleri bildiriye eklendi. Bu iki ibare darbe çağrıştırdığı için tepki çekmişti. “Yüce Türk Milletine” başlığını emekli amiral İlker Güven’in attırdığı tespit edildi. Bildiriye 3 Nisan’da son hali verilerek paylaşılması sağlandı. Mengi, 3 Nisan’da attığı bir mesajda, “Doküman bir hukukçu tarafından incelendi ve çok temiz olarak değerlendirildi” bilgisini verdi.

Bunlar eklenmemiş

Bildiride imzası olan emekli amiral Ömer Akdağlı’nın, Ergun Mengi’ye gönderdiği mesaj dikkat çekti. Yüksek Askeri Şura’nın yerini “Yüksek Sivil Şura”nın aldığını savunan Akdağlı, 2009-2010 sonrası FETÖ’cülerin siyasi dayatmayla terfi ettirildiğini ileri sürdü. “Kuvvet komutanlarının terfiler üzerinde çok az bir etkisinin kaldığını düşünüyorum” diyen Akdağlı, bir süre sonra ordunun devrim muhafızlarına benzeyeceğini iddia etti. Mengi ise Akdağlı’nın değerlendirmelerine, “Bu kadar ayrıntılı bir görüşün bu grupta uzlaşı bulacağını sanmıyorum. Bu nedenle (..) kısa basit bir şey yazmak istedim” cevabını verdi.

Yenişafak

YORUMLAR 34
 • VATANSEVER 3 yıl önce Şikayet Et
  bu generallerin generallikleri de ellerinden alınmalı , yasal özel hakları da. maaşları da düşürülmeli. halkı isyana teşviktir yaptıkları. hain bunlar. öte dünyaya yollayacaksın tümünü .
  Cevapla
 • Ali 3 yıl önce Şikayet Et
  Yahudinin ağlama duvarında ayın yapan generale neden aynı tepkiyi göstermediniz
  Cevapla
 • Metin 3 yıl önce Şikayet Et
  Namaza abdeste sariga düşman olan hiç bir asker hiç bir amiral ve genaral müslüman Türk olamaz. Bir savaş olsa bunlar şehit değil niyazi olur.
  Cevapla
 • Vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Siz ve Fetöcüler gitti gideli PKK'nın içinden geçiyoruz boş yapmayın içinizden bazıları hizmet etmiştir onlardan Allah razı olsun fakat siz bu ülkenin hükümdarı sahibi değilsiniz faşist olan bazıları haddini bilsin biz kimi seçersek o görevini yapar. İçinizdeki bazı soysuzlar fetöyle beraber temizlendi yani sadece fetö problemi yoktu birde halkı tepeden gören fakat Türk olduğu şüpheli neydüğü belirsizlerde def edildi halende bir ezikik içinde gereksiz işler peşindeler.
  Cevapla
 • Duyarlı 3 yıl önce Şikayet Et
  Yüce Türk Milleti sizin ve sizin gibi hainlerin yüzüne çok iyi tükürmeyi biliyor. Ancak tükürüğüne acıyor. İhanetler asla karşılıksız kalmamalı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Beşiktaş, Rafa Silva'yı 19.03'te duyurdu!
Dünya yeni bir savaşa mı sürükleniyor? Nükleer tehdit kapıda...