Kutlu Doğum Haftası tarihi değişti

Diyanetten ince mesaj: Yanlış anlaşılmasın diye Kutlu Doğum Haftası tarihini değiştirdik.

Kutlu Doğum Haftası tarihi değişti
Kutlu Doğum Haftası tarihi değişti
GİRİŞ 28.03.2008 11:14 GÜNCELLEME 28.03.2008 11:14
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Diyanet İşleri Başkanlığı, bu yılki Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na alternatif kutlama olarak gösterilmesi gibi hiç de doğru olmayan bazı değerlendirmelere yol açması nedeniyle 14-20 Nisan tarihleri arasında yapılacağını açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle: Asırlardır Müslümanlar, Yüce Yaratıcının son mesajını insanlara duyurmak, öğretmek ve mesajın içerdiği konularda insanlara örneklik etmekle görevlendirilen Hz. Peygamber'in hayatını araştırmaya ve öğrenmeye büyük önem vermişler, bu amaçla O'nun doğumunu, miracını ve irtihalini anlatan şiirler, naatlar, mersiyeler kaleme almışlar ve ciltler dolusu kitaplar yazmışlardır.

1989 yılına kadar ülkemizde Hz. Peygamber'in doğumu, Kameri Takvime göre Rebi'ül Evvel ayının 12. gecesinde camilerde mevlit, Cuma günü de hutbe okunarak ve vaazlarda konu halkımıza anlatılarak Mevlid Kandili adı altında kutlanmıştır.

Yüce dinimiz İslam'ın inanç, ibadet ve ahlak prensipleri konusunda halkımızı doğru/sahih bilgilendirmeyi, manevi ve ahlaki değerlere bağlılığı arttırmayı amaçlayan Diyanet İşleri Başkanlığı, Kutlu Doğum haftası kutlamalarında; bütün siyasi görüş ve düşünüşlerin dışında kalarak, milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi gaye edinerek; Hz. Peygamber'i bütün yönleriyle daha iyi tanımayı, tanıtmayı, anlayıp anlatmayı, insanlığın huzur ve mutluluğu için yaptığı çağrıyı güncelleştirilerek hayatımıza yansıtmayı, güzel ahlakını davranışlarımızın mihveri ve rehberi yapmayı, toplumda peygamber sevgisini yaymayı, birlik, beraberlik, kardeşlik, sevgi, saygı ve yardımlaşma duygusunu güçlendirmeyi, bu vesile ile toplumu din konusunda aydınlatmayı, İslam'ın mesajını, Peygamber'imizi merkeze alarak, yediden yetmişe toplumun her kesimine bilimsel ve anlaşılabilir bir üslup ile ulaştırmayı hedef olarak belirlemiştir

Hazret-i Peygamber'i ve O'nun insanlığa takdim ettiği değerleri, İslam'ın aydınlık bilgisini/mesajını doğru ve sahih bilgiler ışığında, seçkin, güvenilir ve alanında ehil şahsiyetlerin katkılarıyla vatandaşlarımıza daha etkili ve yaygın bir şekilde anlatmak/tanıtmak amacıyla, ilk defa Başkanlık ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 1989 yılında Kameri Takvim, 1994 yılından itibaren de, Peygamberimizin Miladi doğum günü olan 20 Nisan tarihi esas alınarak Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri yapılmaya başlanmıştır. Bu çerçevede bütün il ve ilçelerde değişik konularda panel ve konferanslar düzenlenmiş, 1994 yılından itibaren de hafta içerisinde sempozyum düzenlenmeye başlamıştır.

Bu haftanın önceki yıllarda 20-26, 16-22 Nisan gibi tarihlerde yapılmasının, Milli Bayramımız olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na alternatif kutlama olarak gösterilmesi gibi hiç de doğru olmayan bazı değerlendirmelere yol açması veya böyle algılanmayı besleyen bazı tedahüllerin bulunduğunun görülmesi üzerine, Başkanlığımızca etkinliklerin il ve ilçelerde mülki amirlerin onayı dahilinde, müftülerin başkanlık ettiği komitelerin yönetiminde ve Başkanlığın ilgili genelgelerine uygun olarak 14-20 Nisan tarihleri arasında yapılması ve bu tarihlerin dışına taşınmaması karar altına alınmıştır.

B- 2008 YILI KUTLU DOĞUM HAFTASI KUTLAMA İLKELERİ

Kutlu Doğum Haftasının amacına uygun olarak icra edilmesi için bütün illere ve yurt dışı teşkilatımıza, uyulacak ilkeleri ihtiva eden üç genelge gönderilmiştir. Bu genelgelerde;

1- Kutlu Doğum Haftasının 14-20 Nisan tarihleri arasında kutlanması, bu tarihlerin dışında kutlama programı yapılmaması,

2- İllerde ve ilçelerde mülki amirin bilgi ve onayı dahilinde, müftülerin başkanlığında 'Kutlama Komiteleri' kurulması, faaliyetlerin bu komitelerce belirlenmesi ve takip edilmesi,

3- Yurtdışında misyon şeflerinin bilgi ve onayı dahilinde, din hizmetleri müşaviri veya ataşesinin başkanlığında 'Kutlama Komitesi' kurulması, faaliyetlerin bu komitelerce belirlenmesi ve takip edilmesi,

4- Kutlamalarda inisiyatifin ve kontrolün kutlama komitesi ile müftülüklerde olması, kamu kurum ve kuruluşlarının, sivil toplum kuruluşlarının ve gönüllü olarak vatandaşların mali desteklerine imkan verilmesi, ancak bu kurum, kuruluş ve şahısların isimlerinin öne çıkmasına ve tanıtımlarının yapılmasına fırsat verilmemesi,

5- İlahiyat ve diğer fakültelerin alan uzmanlarıyla işbirliği yapılarak İslam Medeniyetinde Bir Arada Yaşama Tecrübesi merkeze alınarak milli ve manevi değerlerimiz, birlik ve beraberlik, sevgi ve kardeşlik, barış ve hoşgörü, yardımlaşma ve dayanışma, insanın değeri, affedici olma, farklı din ve kültürlerle bir arada yaşama konularında konferanslar düzenlenmesi,

6- Etkinliklerin toplumun her kesimini kucaklayıcı nitelikte olması, amacına uygun olarak düzenlemesi ve önceden ilan edilen konu dışına taşmaması, siyasi malzeme konusu yapılmamasına azami hassasiyet gösterilmesi, toplumu rahatsız edecek söylem ve davranışlardan kaçınılması, istismar edilme ihtimali bulunan faaliyetlerin yapılmaması,

7- Hafta boyunca başta Kur'an-ı Kerim olmak üzere Başkanlık ve Türkiye Diyanet Vakfı yayınları arasından seçilen veya tertip komitelerince uygun görülen eserlerin halkımıza dağıtılması,

Hususlarına yer verilmiştir.


C- 2008 YILI KUTLU DOĞUM HAFTASI'NDA BAŞKANLIĞIMIZ VE TÜRKİYE DİYANET VAKFINCA GERÇEKLEŞTİRİLMESİ PLANLANAN ETKİNLİKLER

1. 2008 yılı Kutlu Doğum Haftası resmi açılış programı 14 Nisan 2008 Pazartesi günü saat: 10.00'da, 'Peygamberimiz Hz. Muhammed'in Kuşatıcı Çağrısı' konulu panel de aynı gün saat: 14.00'da Trabzon Zorlu Grand Otel'inde gerçekleştirilecektir. Açılış programı sonunda mahallince davetlilere Kutlu Doğum Aşı ve gül dağıtılacaktır

2. Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle 15-16 Nisan 2008 tarihlerinde Trabzon'da 'İslam Medeniyetinde Bir Arada Yaşama Tecrübesi' konulu sempozyum düzenlenecektir.

3. Kutlu Doğum hakkında içeriği halkın seviyesine uygun olarak hazırlanacak sinevizyon, açılış merasimlerinde gösterilmek üzere taşra ve yurt dışı teşkilatına gönderilecek, Başkanlık ve Türkiye Diyanet Vakfı web sitelerine yüklenecektir.

4. Bu yıl Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin 20. yılının idrak edilecek olması sebebiyle hafta ile ilgili gerekli afiş, pankart, kokart ve stikırlarda '20. Yıl' vurgusuna özellikle yer verilecektir.

5. Hafta boyunca belirli merkezlerde başta Kur'an-ı Kerim Meali olmak üzere, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı yayınları ücretsiz olarak dağıtılacaktır.

6. 18 Nisan 2008 Cuma günü Kocatepe Camii avlusunda 3.000 kişilik Kutlu Doğum Aşı dağıtılacaktır.

7. 2008 yılı Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle soydaş ve dindaşlarımızın yaşadığı Avrupa ülkeleri ile Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırım, K.K.T.C., Makedonya, Romanya gibi ülkelere konferans vermek üzere görevliler gönderilecektir.

8. Ankara ilinde 3 köyde, 29 Mayıs Tıp Merkezi tarafından sağlık taraması yaptırılacaktır.

9. Başkanlığımız Türk Tasavvuf Musikisi Korosu Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Çorum ve Amasya illerinde hafta içinde konser verecektir.

10. Trabzon'da düzenlenecek sempozyumun metinleri Türkiye Diyanet Vakfı'nca kitap olarak bastırılacaktır.

11. İhtiyaç duyulan illerde Başkanlık ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğiyle öğrenci yurdu yapılması için yardım kampanyası düzenlenecektir.

12. Hastane, cezaevi, kimsesizler ve yetiştirme yurtlarının ziyaret edilecek ve ihtiyacı olanlara yardım yapılacaktır.

13. 2008 yılı Kutlu Doğum Haftasında yurtiçinde ve yurtdışındaki öğrencilere yönelik olarak aşağıda belirtilen tür ve konularda yarışma gerçekleştirilebilecektir.

A. Kompozisyon: Din, Kardeşlik ve Dostluk,

Birlik ve Beraberlik,

B. Şiir: Sevgi ve Barış,

İyilik ve Yardımlaşma,

C. Makale:

Komşuluk İlişkileri

İyilik ve Yardımlaşma,

Din, Kardeşlik ve Dostluk,

Sevgi ve Barış,

14. 2008 Kutlu doğum haftasında il ve ilçe müftülükleri ile yurtdışı teşkilatımız tarafından düzenlenecek etkinlikler hakkında ayrıntılı bilgiler Başkanlık ve Türkiye Diyanet Vakıf web sitelerinde duyurulacaktır.

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • ali kaya 12 yıl önce Şikayet Et
  . mahalle baskısını kimin kime yaptığı belli oldu. cumhuriyeti kuranklar acaba başka dindeymiydi. ya da doğum haftasını kutlayacak olanlar başka devletten mi. amaç buydu ve gerçekleşti. cumhuriyeti ve devleti islam dini düşmanı göstererek halk ile devlet arasına güvensizlik sokmak. tebrik ediyorum sizi. ne zaman dirayetli ve koltuk düşkünü olmayan bir diyanet işleri başkanı gelecek ve tüm gerçekleri haykıracak bilemiyorum. demöek koltuğunu herşeyden çok seviyor. ben peygamberimi de cumhuriyetide seviyorum
  Cevapla
 • salih şahin 12 yıl önce Şikayet Et
  Emret komutanım. Omzu bol ışıklı apaletli biri diyanet yetkilisini çağırtır. emret komutanım kutlu doğum haftasımı dır nedir tez elden 23 nisandan ayrıla. emredersin komutanım.
  Cevapla
 • heval amedi 12 yıl önce Şikayet Et
  23 nisanmış. 23 nisan 19 mayıs bayrammı geçin bunları
  Cevapla
 • mehmet ali uyanık 12 yıl önce Şikayet Et
  kutlama. diyanet işleri başkanlığı generallerden emir almış galiba bu laiklik te iyice laik olmaktan çıktı. devlet dine karışır oldu laikliğinde içini boşalttılar. peygamber efendimizi anmak için bile paşalardan icazet alıyoruz.aman onları kızdırmayalım dine ne hacet var.tövbe haşa.
  Cevapla
 • kayabatuhan 12 yıl önce Şikayet Et
  İlk adım Diyanettenmi?. Her kes bir adım geri atmalı ya. ilk adım diyanetten galiba. 2. adımı Tayyip beyden bekleyecekler. Başörtüsünü geri çek. 3. geri adım. Dindar vekiilerine çeki düzen ver. 4. geri adım Ergenekonumuzu serbest bırak. Ve muhalaefetin geri adımı. Hadi seni kapattırmayacaz. Abdurrahmana rica eder davayı geri çektiririz.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Hüseyin Çimşir istifasını sundu!
Abdülhamit Gül'den Ayasofya açıklaması: Bu olsaydı mümkün değildi!