Bayram namazı camilerde kılınacak mı? Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş açıkladı

Koronavirüs önlemleri nedeniyle Türkiye genelinde 17 günlük tam kapanma uygulamasına geçildi. Vatandaşlar bayram gününe denk gelen kısıtlama nedeniyle "Bu sene bayram namazı cemaatle kılınacak mı?’" sorusunun yanıtını araştırmaya başladı. Sahur Vakti programında Mustafa Karataş'ın sorularını yanıtlayan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş "Hazırlığımızı yapıyoruz" dedi.

Bayram namazı camilerde kılınacak mı? Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş açıkladı
Bayram namazı camilerde kılınacak mı? Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş açıkladı
GİRİŞ 01.05.2021 22:07 GÜNCELLEME 01.05.2021 22:08
Bu Habere 46 Yorum Yapılmış

On bir ayın sultanı Ramazan ayı büyük bir coşkuyla Kanal 7 ekranlarında karşılanıyor. İzleyicilerin Ramazan ve sahur heyecanına ortak olan Sahur Vakti’ne Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş canlı yayınla bağlandı. Mustafa Karataş’ın sorularını yanıtlayan Erbaş, ‘’Bayram namazı camilerde kılınacak mı?’’ sorusunu cevapladı.

"Bayram Namazı İçin Hazırlığımızı Yapıyoruz"

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: "Bayram namazı da Cuma namazı gibi kısa bir namazdır. Biz kılınacak şekilde bayram namazı hazırlığını yapıyoruz. Milletimiz tam namaz vakti camiye gelir, kısa sürede namaz kılınır ve dua edip camiden ayrılır. Bayram namazında şu an için bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum, fevkalade bir durum olmadıkça" dedi. 

Diyanet İşleri Başkanlığının ramazan ayında yürüttüğü din hizmetleriyle ilgili bilgi veren Erbaş, "Beş vakit ve cuma namazlarımızda cemilerdeki irşat çalışmalarımız devam ediyor. Dijital ortamı çok iyi kullanmaya başladık. Diyanet TV'den irşat programları yapılıyor. Ayrıca Türkiye genelinde 90 bin kadar camimizde, imkanlar nispetinde, tedbirlere riayet ederek irşat hizmetlerine devam ediyoruz." diye konuştu.

Yurt dışında 100'den fazla ülkede de Diyanet görevlilerinin irşat çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Başkan Erbaş, "Türkiye Diyanet Vakfının hizmetleri yoğun bir şekilde devam ediyor. Yurt içinde 81 ilimiz 922 ilçemizde, Diyanet Vakfının hayır hasenat hizmetleri, ramazan paketleri, zekat dağıtımı sürüyor. Yurt dışında ise 78 ülkede fakir fukara, garip gureba insanların yanında mümkün oldukça olmaya çalışıyoruz. Ülkemizin cömertliğini, milletimizin büyüklüğünü bu şekilde hem yurt içinde hem de yurt dışında insanlarımızla paylaşmaya gayret ediyoruz." dedi.

Bayram Namazı İçin Açıklanması Beklenen Kurallar

 • Vatandaşların evlerine en yakın camilere yürüyerek gitmeleri ve hiçbir şekilde araç kullanmamaları istenecek.

 • Camiye gelen vatandaşların maske ve tek kullanımlık (kendine ait) seccadelerinin olmasına dikkat edilecek.

 • Sosyal mesafe gözetilerek namaz eda edilecek.

 • Vatandaşların namaz sonrasında da camiden kurallara uygun şekilde çıkılmasına dikkat edilecek.

Tam Kapanma Ne Zaman Bitecek?

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan 26 Nisan 2021 tarihli genelgeye göre, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde alınan kararlar doğrultusunda; halihazırda uygulanmakta olan kısmi kapanma tedbirlerine yeni önlemler eklenerek tam kapanma dönemine geçilecek. Tam kapanma kararları kapsamında hafta içi hafta sonu ayrımı olmaksızın 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’da başlayıp 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’te bitecek şekilde tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

KAYNAK: HABER7
ETİKETLER
Ramazan Bayramı
YAZDIR
YORUMLAR 46
 • TOPRAK 1 hafta önce Şikayet Et
  Vaaz ve sohbet yapılmadan, namazdan 10 dk. önce sela okunur ve cemaat camiye gelip, hiç beklemeden bayram namazı kılınır ve çıkılırsa; kimsenin ağzına sakız verilmeden rahatlıkla bu görevi ifa ederiz inşallah.
  Cevapla
 • Nazım KARAMEHMET 1 hafta önce Şikayet Et
  Aynen Cuma gibi mesafeli, kısa zaten, maske ve mesafeye, seccade işine dikkat edildiğinde hiç sorun yok. SIĞMAZSA DIŞARI DURMAK GEREKLİ.
  Cevapla
 • karadüzü 1 hafta önce Şikayet Et
  Bayram namazı camilerde kılınır. İnşaAllah.
  Cevapla
 • Zaza 1 hafta önce Şikayet Et
  İnşallah bayram namazı camiilerde kılınır
  Cevapla
 • Salih salih 1 hafta önce Şikayet Et
  Belirlenen acık alanlarda herkes seccadesini alıp gelsin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan Başkan Erdoğan'ın okuduğu şiirle İsrail'e cevap!
AK Parti'den Zorunlu Trafik Sigortası hamlesi! Meclis'e sunuldu