RTÜK Başkanı Şahin'den çok sert cevap!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, medya kuruluşları temsilcilerine gönderilen mesajla ilgili açıklama yaptı.

RTÜK Başkanı Şahin'den çok sert cevap!
RTÜK Başkanı Şahin'den çok sert cevap!
GİRİŞ 02.05.2021 20:46 GÜNCELLEME 02.05.2021 20:50
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

RADYO ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, medya kuruluşları temsilcilerine sokağa çıkma kısıtlamaları haberlerinin görüntüleriyle ilgili gönderilen yazıda "Hatırlatmamızın amacı, sağlığımız için milletçe büyük emek verdiğimiz tam kapanma dönemini hakkıyla sonlandırmaya katkıda bulunmaktır" ifadeleri yer aldı.

RTÜK tarafından, medya kuruluşları temsilcilerine mesaj gönderildi. Televizyonlarda yayınlanan bazı görüntülerin arşiv niteliğinin belirtilmeden yayınlandığının tespit edildiği belirtilen uyarıda şöyle denildi:

"Özellikle tam kapanma döneminde, başta haber bültenleri olmak üzere birçok programda arka planda kalabalık görüntülerin yer alması, insanların kurallara uymadığına ve kolluk kuvvetlerinin de görevlerini yerine getirmediğine dair bir yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermektedir. Bilindiği üzere 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'un 8'nci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendinde '…görüntülerin arşiv veya canlandırma niteliği ile ajanslardan veya başka bir medya kaynağından alınan haberlerin kaynağının belirtilmesi zorunludur.' hükmü yer almaktadır. Bu sebeple tüm milletçe büyük fedakarlıklarla yürüttüğümüz  tam kapanma dönemini sağlıklı bir şekilde sonuçlandırmak için  yapılan yayınlarda, kalabalık görüntülerin yerine boş cadde ve sokak görüntülerinin kullanılması hususunda hassasiyet gösterilmesi ve zaruri durumlarda ise görüntülerin arşiv niteliğinde olduğunun mutlaka belirtilmesi gerekmektedir. Gereğini rica eder, iyi çalışmalar dileriz."

RTÜK ÜYESİ TAŞÇI'YA EBUBEKİR ŞAHİN'DEN CEVAP

RTÜK üyesi İlhan Taşçı, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, bugün televizyon kanallarının yöneticilerine özel hattan bir 'talimat' gönderdi. Televizyonların lebalep görüntüleri kullanmamaları; bunun yerine 'boş cadde ve sokak görüntülerinin kullanılmasını' istendi! Stadlar, kongreler gösterilmeyecek!" ifadelerini kullandı.

ŞAHİN CEVABINDA ŞU İFADELERİ KULLANDI

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ise, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Taşçı'ya cevap verdi.

Şahin, "Görevimiz gereği çok açık ve sade bir dille yaptığımız yapıcı hatırlatmayı çarpık zihniyetle manipüle etmek tam da sahibine yakıştı. Sokaklar ve gündem boş olunca malum art niyetli zihniyet de mal bulmuş mağribi gibi üzerine atladı. Çok yazık. Hatırlatmamızın amacı, sağlığımız için milletçe büyük emek verdiğimiz tam kapanma dönemini hakkıyla sonlandırmaya katkıda bulunmaktır. Tüm yıldırma çabalarına rağmen işimizi layıkıyla yapmaya devam edeceğiz" dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 15
 • Süleyman 2 hafta önce Şikayet Et
  ZİHNİYET meselesi ...?
  Cevapla
 • mahmut 2 hafta önce Şikayet Et
  RTÜK sen ne boş bi kurumsun ! Aileyi yok eden dizilere el atsanıza ilk önce ! tabi para geliyoya sorun yok değil mi? ahirette hesabını vereceksiniz bitirdiğiniz aile yapısının ! Allah soracak hesabını.
  Cevapla
 • İstanbullu 2 hafta önce Şikayet Et
  Her zaman her yerde bu chdp liler yalan ve iftira ile ancak varlığını sürdürmektedir.
  Cevapla
 • yurt 2 hafta önce Şikayet Et
  chp li üyenin işi bu,ikide bir kongre diyeceğine, bu İstanbulluya otobüs ,metrobüs çilesi çektiren,covit 19 un atmasına sebeb olan chp li belediyelerden bahsetsene.
  Cevapla
 • Asli 2 hafta önce Şikayet Et
  Lütfen gündüz kuşağında ahlaksızlık karı ortaya çıkaran programlar kaldırılsın özellikle insanların meslekleriyle alay eden Esra Erol .Yeter insanları kandırmak adına hiç eğitici değil .Rezalet
  Cevapla
 • Sözcü 2 hafta önce Şikayet Et
  ATV yayın dan kaldırılsın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan 'müjde' deyip duyurdu: MİT etkisiz hale getirdi
Son dakika... Memleket Partisi kuruldu: Muharrem İnce parti başkanlığına seçildi