İçişleri'nden 'Market Tedbirleri' genelgesi! 81 ile gönderildi

Son Dakika Haberi; İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine 'Market Tedbirleri' konulu genelge gönderdi.

İçişleri'nden 'Market Tedbirleri' genelgesi! 81 ile gönderildi
İçişleri'nden 'Market Tedbirleri' genelgesi! 81 ile gönderildi
GİRİŞ 04.05.2021 01:03 GÜNCELLEME 04.05.2021 03:20
Bu Habere 51 Yorum Yapılmış

 İçişleri Bakanlığı, marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyeceğini bildirdi.

Bakanlık tarafından 81 il valiliğine gönderilen "Market Tedbirleri" konulu genelge ile tam kapanma sürecinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili usul ve esasların belirlenerek, valilere duyurulduğu hatırlatıldı.

Bu kapsamda daha önce illere gönderilen sokağa çıkma kısıtlaması sırasında temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan işyerleri dışında tüm ticari işletme, işyeri ve/veya ofislerin kapalı olacağı belirtilmiş, vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçlarını karşılamakla sınırlı olacak şekilde bakkal, market, fırın, kasap, manav, kuruyemişçi ve tatlıcıların tam kapanma döneminde 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceği, zincir ve süper marketlerin pazar günleri kapalı kalacağı bildirilmişti.

MESLEK ODALARI VE SEKTÖR TEMSİLCİLERİ İLE GÖRÜŞMELER YAPILDI

Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan tedbirler şu şekilde sıralandı: 

-Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

TEMEL GIDA VE TEMİZLİK ÜRÜNLERİ DIŞINDA İZİN VERİLENLER

 -7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri  (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek. 

SATIŞI YASAKLANAN ÜRÜNLER

-Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları  ivedilikle alınacak.

Son dakika: Bakan Koca aşı tedarikinde yeni takvimi açıkladı

- Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek.  Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

Rus aşısı Sputnik V'ye güvenelim mi? Bomba sözler: Ben bu aşıyı yaptırmam demiştim ama...

YORUMLAR 51
 • R53 3 yıl önce Şikayet Et
  Millet gezme bahanesiyle marketleri dolduruyor, zaten marketler küçük , insanlar reyonlarda ne var ne yok bakıyor, reyon aralarını tıkıyorlar, acil temel lazım olan ihtiyacını al çık, yasak gelince de tepki gösteriyorlar. Sanki 10 gün o ürünleri almazsanız olmuyor, millet herşeye bahane arayacağına kurallara uyup bu illetten kurtulmak için çaba gösterseydi böyle olmazdı.....
  Cevapla
 • Yunus 3 yıl önce Şikayet Et
  Gerçekten hiç denetim yok Ciddiyet kalmadı
  Cevapla
 • mmed 3 yıl önce Şikayet Et
  Batılı bağımsız uzmanlara kulak verin dsö taşeronlarına değil. Google, amazon, microsoft gibi şirketler azğın bir azınlığın insanları köleleştirmek için uygulamaya koyduğu bir işgal hareketi. Ciddi sansür ve manipulasyon var.
  Cevapla
 • tepki 3 yıl önce Şikayet Et
  et,süt,yumurta,sıvıyağ temel gıda maddeleri,bunlardaki fahiş zamlara ne zaman dur diyeceksiniz,tamam küçük esnafı koruyorsunuz da vatandaşın bu mağduriyetini ne zaman çözeceksiniz,kaç sene oldu bir dur diyemediniz.Sıfıra sıfır elde var sıfır.!!
  Cevapla
 • A günay 3 yıl önce Şikayet Et
  Yasak döneminde İnsanlar bir yere çıkamayınca market market gezmeye başladılar Bu sebeple marketler tıklım tıklım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail'den son dakika BM kararı! Terör örgütü ilan edildi
Malatya'daki olay adli vaka çıktı! Malatya Emniyet Müdürlüğü'nden açıklama