Bakanlık ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan İmamoğlu açıklaması

İçişleri Bakanlığı ve Başsavcılık, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili soruşturma başlatıldığına dair haberlerin ardından açıklama yaptı.

GİRİŞ 04.05.2021 23:42 GÜNCELLEME 05.05.2021 00:44
Bu Habere 112 Yorum Yapılmış

İçişleri Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında Fatih Sultan Mehmet'e ait türbeye 'saygısızlık yaptığı' iddiasıyla soruşturma başlatıldığına dair haberler üzerine açıklama yaptı.

Açıklamada, "Bakanlığımızca yapılan işlem bir soruşturma olmayıp, cumhuriyet başsavcılığının talebi üzerine başlatılmış bir ön inceleme niteliğindedir" dedi.

Bakanlığın resmi internet sitesinde yayınlanan açıklamada ilk olarak "Cumhuriyet gazetesinde 'İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Fatih Sultan Mehmet Türbesi'nde elleri arkadan bağlanmış şekilde yürümesinin İçişleri Bakanlığı'nı harekete geçirdiği, elleri arkasında gezdiği için hakkında soruşturma açıldığı ve Mülkiye Müfettişi tarafından ifadesinin istendiği' şeklinde özetlenebilecek haberin yer alması üzerine, aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur" dendi.
 

İmamoğlu'na soruşturmayla ilgili çarpıcı iddia: Kendileri şikayet etmiş olabilir


Açıklama, şöyle devam etti:

Kayıtlarımızın tetkikinde; İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İMAMOĞLU’nun görevinden uzaklaştırılan HDP’li Belediye Başkanlarını ziyaret ederek suçluyu övdüğü, ziyaret ettiği belediye başkanlarının ve anılan partinin teröre olan yardımlarını desteklediği, bir ziyareti esnasında Fatih Sultan Mehmet’e ait türbeye saygısızlık yaptığı” iddialarını içeren şikayette bulunulduğu, Başsavcılık tarafından da 10/09/2020 tarihli yazıyla İçişleri Bakanlığı'ndan işlem yapılmasının talep edildiği,

Başsavcılığın talebi üzerine 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun gereğince Bakanlık makamının 24/01/2021 tarihli onayı üzerine Mülkiye Müfettişi görevlendirildiği, müfettiş tarafından da 28 Nisan 2021 tarihinde ifade talebinde bulunulduğu, ifadenin henüz müfettişe ulaşmadığı anlaşılmıştır.
  
Bahse konu haberde yer aldığının aksine, Bakanlığımızca yapılan işlem bir soruşturma olmayıp, Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine başlatılmış bir ön inceleme niteliğindedir. Ön inceleme ise, 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun gereğince yürütülmekte ve iddianın Savcılıkça soruşturulmasını gerektirecek nitelikte olup olmadığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ön inceleme sonucunda Savcılıkça soruşturma açılmasını gerektirecek yeterlilikte delil elde edilmesi durumunda yetkili makam tarafından soruşturma izni verilmekte, diğer durumda ise verilmemektedir. 
 
4483 sayılı Kanunun 6'ncı maddesi gereğince; ön inceleme sürecinin tamamlanabilmesi için, hakkında inceleme yapılan memur veya diğer kamu görevlisinin ifadesinin alınması zorunluluğu bulunmaktadır. İfade talep edilmesi, kamu görevlisi hakkında mutlaka soruşturma izni verileceği anlamına gelmeyip, savunma yapabilmesi için kendisine yasal olarak tanınmış bir hak olduğundan müfettiş tarafından tamamlanması zorunlu olan rutin bir işlemdir. 
 
Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine başlatılan bu ön inceleme sürecinde de diğer görevliler gibi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'ndan da ifade talep edilmiştir. İfadenin gelmesini müteakip, müfettişçe “soruşturma izni verilmesi” veya “verilmemesi”  kanaatiyle ön inceleme raporu düzenlenecek, yetkili merci tarafından bahse konu kararlardan biri verilerek, ilgililere tebliği ile de süreç tamamlanmış olacaktır. 

BAŞSAVCILIKTAN DA AÇIKLAMA GELDİ: SORUŞTURMA YOK

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkındaki soruşturma haberleriyle ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'da da açıklama geldi.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer ver verildi;

Bazı basın yayın kuruluşlarında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturma başlatıldığını içeren haber ve paylaşımlarla ilgili olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla basın açıklaması yapılması gereği hasıl olmuştur.

Cumhuriyet Başsavcılıklarının elektronik posta adresleri ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden ulaşan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun "Fatih Sultan Mehmet Han Türbesini ziyareti sırasında saygısızlık yaptığına ve HDP Belediye Başkanlarını ziyaret ederek görevini kötüye kullandığına" yönelik ihbarlar kayda alınmıştır.

Akabinde ilgilinin kamu görevlisi olması nedeniyle yasal zorunluluk gereğince (4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Kanun) İçişleri Bakanlığından soruşturma açılması için izin istenmiştir. Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında bahse konu ihbarlarla ilgili olarak yürütülen herhangi bir soruşturma bulunmamaktadır. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan inceleme neticesinde soruşturma izni verilmesi halinde Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından gerekli değerlendirmenin yapılacağı hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur.

YORUMLAR 112
 • Çankırılı 4 ay önce Şikayet Et
  Yazıklar olsun bu makaryosculari , enosis 'cilere sehirlerimizi teslim edenlere
  Cevapla
 • Yerli ve Milli 4 ay önce Şikayet Et
  Oh ne ala memleket elini sıcak sudan soğuk suya sokmadan mı desem, çivi çakmadan suya sabuna dokunmadan mı desem kısaca yattığın terden kaymaklı ekmek kadayıfı beleşine cumhurbaşkanlığı ha yok öyle yağma üç kuruşa beş köfte, ha bu arada ne atları unuttuk ne de makarios papazının heykelini kırdığınız ceviz kırkı geçti, siz bu milleti enayi mi zannediyorsunuz ?
  Cevapla
 • Erol 4 ay önce Şikayet Et
  Buna oy veren İstanbul lu allah sizi islah eylesin
  Cevapla
 • Metın yücr 4 ay önce Şikayet Et
  Cumhurıyet veya Sözcü bir yalan atıyor siz çırpınıyorsunuz yahu haddini bildirin bitsin onlar atıyor siz kendinizi harcıyorsunuz delil buluyorsunuz ne gerek var yalanı verin mahkemeye orada onlar uğraşsın
  Cevapla
 • CELAL 4 ay önce Şikayet Et
  Kılıçtaroğlunun Tankların yanından geçmesini unutturmak için oluşturulan senaryo. Demek ki Kılıçtaroğlu için İmamoğlu bile feda edilirmiş.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Chloe, yan bakışıyla viral olmuştu! Tam 74 bin dolara satıldı
Haber7 TEKNOFEST'te jandarma helikopterinde