AGD, yüzbinlerce öğrencinin katılım göstereceği Online Siyer-i Nebi yarışması düzenliyor

AGD, her yıl yüzbinlerce ortaokul ve lise öğrencisinin katılım gösterdiği Siyer-i Nebi Yarışması’nı bu yıl pandemi sebebiyle online olarak gerçekleştirecek.

AGD, yüzbinlerce öğrencinin katılım göstereceği Online Siyer-i Nebi yarışması düzenliyor
AGD, yüzbinlerce öğrencinin katılım göstereceği Online Siyer-i Nebi yarışması düzenliyor
GİRİŞ 04.05.2021 21:48 GÜNCELLEME 04.05.2021 21:56
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Online Siyer-i Nebi Yarışması Liseler ve Ortaokullar olmak üzere iki ayrı kategoride yapılacak. 29 Mart 2021 Pazartesi günü başlayan online kayıtlar 15 Mayıs 2021 tarihine kadar devam edecek. Sınavlar 22-23 Mayıs 2021 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek.

Başvurular ve sonuç açıklamaları www.efendimizinizinde.com adresinden yapılacak. Katılımcı öğrenciler sınav ile ilgili kitaplara web sitesi üzerinden interaktif ve sesli olarak ulaşabilecekler.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD), Online Siyer-i Nebi Yarışması ile ilgili şu açıklamada bulundu:

“Sayıların çoğaldığı, kentlerin büyüdüğü, gökdelenlerin yükseldiği bir zaman diliminizdeyiz. Kalabalıklar artarken insan yalnızlaşıyor, birbirimizin ötekisi oluyoruz.  Hem ülke olarak hem de İslam coğrafyasının tamamında ihtiyacımız olan sevgi ve kardeşliktir, ihtiyacımız olan hakkı ve adaleti üstün tutmaktır. Gençlerimizin, “Alemlere Rahmet” olarak gönderilmiş olan Peygamberimiz Hz. Muhammed(sas)’in hayatını okumaları, öğrenmeleri bu yaşam örnekliğini kuşanmaları hepimizin hayrına olacaktır. 
Acı tasnifi yapmayan, kardeşini kendine tercih eden, adaleti hakkıyla ayakta tutan, merhameti kuşanmış nesiller olmalı.

İslam’ın temel kavramlarını bilen ve sapmalara karşı hakikati kuşanmış nesiller olmalı. Biliyorsunuz mücahede gayret etmektir. İslam’ı yaşama gayretidir. Yoldaki bir taşı kaldırma, bir yoksulu doyurma, bir yetimi sevindirme, bir zulmü engellemedir. Bütün bunların örnekliği Efendimiz (sas)’in hayatında mevcuttur.

Sınava yüz binlerce ortaokul ve lise öğrencisi katılmaktadır. Anneleri, babaları ve kardeşleri de işin içerisine kattığımızda çok büyük bir kitlenin Efendimiz (s.a.s)’in hayatına odaklanması demektir. Bizim için sınav, yarışma bunun vesilesidir. 

Elbette bu yarışmanın katılımcılarını hoşnut edecek sürpriz hediyelerimiz olacak. Biz en güzel hediyenin, tüm katılımcıların zamanlarını Efendimiz (s.a.s)’in örnek hayatını öğrenmeye ayırmaları olarak görüyoruz. Öte yandan İslam’ı ya da siyeri sadece ve sadece bilmenin bir karşılığı olduğunu da düşünmüyoruz. Çünkü İslam, insanın bütünüyle yaşaması için gönderilmiş bir dindir ve Efendimiz (s.a.s) ise tutum ve davranışları ile hepimiz için örneklik teşkil eden bir önderdir. Bu örneklik tüm zamanlara ve mekânlara seslenmektedir. 

Asıl gayemiz hem gençlerimizi hem de anne babalarını, ailelerini bu örneklikle buluşturmaktır. Yarışmaya ilgi gösteren tüm gençlerimizi şimdiden tebrik ediyoruz. Her birinin alınlarından öpülesi gençler olduğuna inanıyoruz.”

YARIŞMA HAKKINDA GENEL BİLGİ

Sınav Soruları, Lise Düzeyinde; Şerafettin KALAY’ın “Alemlere Rahmet Olarak Gönderilen Elçi Hz. Muhammed (sas)” kitabından ve Ortaokul Düzeyinde ise Muzaffer AKTÜRK - Muhammed Mücahid TRAŞ’ın “Sevgili Peygamberim (sas)”  kitabından hazırlanacaktır.

Lise Düzeyi Türkiye Geneli ödülleri 

• 1. Ödülü: 3,000 TL ve Kitap Seti 
• 2. Ödülü: 2,000 TL ve Kitap Seti 
• 3. Ödülü: 1,000 TL ve Kitap Seti 
• 4. ve 5. Ödülleri: 500 TL ve Kitap Seti 
• 6. ve 10. Arası Ödülleri: Kitap Seti 

Ortaokul Düzeyi Türkiye Geneli ödülleri 

• 1. Ödülü: 2,000 TL ve Kitap Seti 
• 2. Ödülü: 1,500 TL ve Kitap Seti 
• 3. Ödülü: 1,000 TL ve Kitap Seti 
• 4. ve 5. Ödülleri: 500 TL ve Kitap Seti 
• 6. ve 10. Arası Ödülleri: Kitap Seti

Yarışma Hakkında Genel Bilgiler:

Online Siyer-i Nebi Yarışması, Genel Merkez Organizasyon Planlama Komisyonu koordinesinde, Liseler ve Ortaokullar Komisyonları bünyesinde yapılacaktır.

Online Siyer-i Nebi Sınavı Liseler ve Ortaokullar olmak üzere iki ayrı kategoride yapılacaktır. 

Başvurular ve Sonuçların Açıklanması 

Başvurular ve sonuçların açıklanması www.efendimizinizinde.com adresinden yapılacaktır. Sınavın yapılacağı kitaplar interaktif ve sesli olarak siteye eklenecektir. Online Siyer-i Nebi Yarışması için her bir kategoride 40 soru sorulacak ve sınav süresi 60 dakika olacaktır. Siyer-i Nebi Yarışmasına sadece örgün eğitim ve açıktan eğitim gören üst yaş sınırı 19, alt sınırı 9 olan (23.05.2012 - 23.05.2002 arası doğumlu olanlar), her sınıftaki Ortaokul ve Lise Öğrencisi erkek ve bayanlar katılabilecektir.

 

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Kmkrdsyn 1 hafta önce Şikayet Et
  Bişey sorucam yarışma online ögrenciler kopya çekemezmi
  Cevapla
 • Mehmet 1 hafta önce Şikayet Et
  Agd nin yeri ayri Cogu musluman malesef suur kelimesinin anlamini bile bilmiyor. Agd den baska genclere islami suur aktaran dernek bilmiyorum. Allah razi olsun
  Cevapla
 • Sde 1 hafta önce Şikayet Et
  Bu bozuk ortamda gençler için bulunmaz bir fırsattır, hayatlarında nasıl birçok kişi Kuran kurslarından sonra kırklı yaşlara kadar İslami eğitimi boşlamışsa bu sınavda belki bir çok genci sahih kaynaklardan derlenen bu kitaplarla Peygamber efendimizin S.A.V. hayatını öğrenmesine vesile olacaktır.Çocuklarınızı, yeğenlerinizi, yorumlarınızı bu online sınava yönlendirin.
  Cevapla
 • bitlis 1 hafta önce Şikayet Et
  hizmet edenlerden Allah yardımcıları olsun
  Cevapla
 • Ahmet 1 hafta önce Şikayet Et
  Tüm Chp li kardéşleriyle birlikte katilsinlar.
  Cevapla
 • Serdar 1 hafta önce Şikayet Et
  CHP lileri de bu işe katabilmek erdemliktir Müslüman Ahmet bey. Trollüğe lüzum yok
  Cevapla
 • sde 1 hafta önce Şikayet Et
  Kesinlikle yaptığın İslami bir çalışmaya zarar vermekten başka bir şey değil , bugün Türkiye'de memlekete hizmet eden yetişmiş insanlaraın çoğuna şuur ver veren bir kuruluştur AGD .
  Cevapla
 • ....... 1 hafta önce Şikayet Et
  Sizin de evlatlarınız, yeğenleriniz varsa yönlendirebilirsiniz. Nasiplenirsiniz belki.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan: Kudüs 3 dinin temsilcilerinden oluşan bir komisyon tarafından yönetilmeli
Son dakika: 17 Mayıs koronavirüs tablosu! Vaka, Hasta, ölü sayısı ve son durum açıklandı