Erdoğan ve AK Parti'nin oy oranı kaç? Canlı yayında son anketi açıkladı

Son zamanalarda artışa geçen anket manipülasyonlarına tepki gösteren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, gerçek anket sonuçlarını açıkladı.

GİRİŞ 08.05.2021 16:26 GÜNCELLEME 09.05.2021 00:30
Bu Habere 210 Yorum Yapılmış

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, son dönemde AK Parti'nin anketlerde yüzde 30'un altına düştüğünü gösteren anket şirketlerine tepki gösterdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, AHaber televizyonunun canlı yayınında gündemi değerlendirdi soruları yanıtladı.

"DELİ SAÇMASI İDDİALAR"

24 Haziran seçimlerinde de bu tür anket manipülasyonlarının yaşandığına dikkat çeken Şen, "Bugün manipülasyon yapan arkadaşlar, son Cuhmurbaşkanlığı seçimlerinin 1. turda bitmeyeceğini, Erdoğan'ın yüzde 50'nin üzerine çıkamayacağını dolayısıyla seçimin 2. tura kalacağını hatta bazılar ise kaybedeceğini söylüyordu. Aynı çevreler çıktılar. 'AK Parti yüzde 30'un altına düştü' gibi deli saçması açıklamalar yapıyorlar. Bilimsel veri anlamında hata yapılabilir ama ahlaki olarak hata yapılmamalı. Maalesef görüyoruz ki bazı çevreler yapıyor. Biz son verileri ölçtük analiz üzerine analiz yaptık ve AK Parti'nin son oy oranı yüzde 40." ifadelerini kullandı.

Gençleri AK Parti'yi terk ettiği manipülasyonuna tepki gösteren Şen, "AK Parti'nin gençlerden (18-24) almış aldığı oy oranı, kendisini takip eden diğer partinin 10 puan üzerinde, 25-34 yaş aralığında ise 15 puan üzerindedir. AK Parti baştan beri gençlerin birinci partisidir. Kararsızlar içinde manipülasyon yapılıyor. Kararsızların oy oranı yüzde 10-12'dir." dedi.

"BAŞKAN ERDOĞAN EN YAKIN RAKİBİNE 3-4 KAT FARK ATIYOR"

Mustafa Şen, vatandaşlara isim vermeden 'Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirsiniz' sorusu sorulduğunda yüzde 45 oranında Sayın Erdoğan'ın ismi ön plana çıktığını söyledi.

Şen, "Tam açık uçlu olarak soruyu sorduğumuzda oy oranı yüzde 38 çıkıyor ama o listenin altnda 50 isim var ve Erdoğan en yakın takipçisine 3-4 kat fark atıyor. Kapanmaz bir fark. İsim seçenekli sorulduğunda ise Sayın Erdoğan yüzde 50'nin altına düşmüyor, hatta bazı isimler var onlarla denk geldiğinde ise oy oranı yüzde 60'ları görüyor. Bugünden bakıldığında hiçbir şekilde seçim ikinci tura kalmıyor." dedi.

Seçim sonuçlarının nüfus üzerinden değil geçerli oylar üzerinden hesaplandığını hatırlatan Şen, anketlerde manipülasyon yapanlara "böyle algı operasyonları yapmayın, bunları kimse yemez" dedi.

KARARSIZLAR ŞU AZ YÜZDE 10-12 CİVARINDA

Nereden biliyoruz? Sandığa katılma oranı 90'larda, geçerli oy oranlarınım yüzde 85'lerde, 87'lerde bazen 92 çıktığı da oldu. Şimdi politize bir toplumda kararsız çok olmaz. Diyorlar ki yine ikinci cümleleri 'Efendi Türk toplumu, seçmen kutuplaştı' diyorlar. Ama kutuplaşma ile kararsızlık ters orantılıdır. Politizasyon ile karasızlık ters orantılıdır. Politize olmuş, kutuplaşmış bir toplumda kararsızlar düşük olur. 'Oy vermeyeceğim, kararsızım, siyasi fikrimi burada belirtmek istemiyorum' diyenlerle birlikte toplamda şu an yüzde 10-12 civarında bu kesim."

'CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, MİLLETİN KABULÜNÜ GÖRMÜŞ LİDER'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın milletin kabulünü görmüş, karizmatik bir lider olduğunu söyleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şen, şöyle devam etti:

"Yaptığımız çalışmalarda, 'ülkenin ve sizin sorunlarınız ne, bize ayrı ayrı söyler misiniz?' diyoruz. Bireysel ve toplumsal olarak gördükleri sorunları, bu ülkede en iyi kimin çözeceğini soruyoruz. Cevap Tayyip Erdoğan çıkıyor, CHP'li de böyle söylüyor, MHP'lisi de İYİ Partili de HDP'li de. Partilere göre bu ağırlıklar tabii ki değişiyor MHP, Büyük Birlik Partisi ve AK Parti'nin seçmenin de bu oranlar çok daha yüksek ama diğer partilerden de öyle söylüyor. Peki diyorsunuz 'muhalefet çözebilir mi?' arada korkunç bir fark var. Kendine partilerine, kendi liderlerine dair verdikleri cevaplar aslında onlar."

YAZDIR
YORUMLAR 210
 • mmed 1 ay önce Şikayet Et
  Biontech firmasının aşısını bu millete etkisi kötü olacak ve 2023 seçimlerini kaybedecek. mRNA kısırlık yapıyor kadınlarda düzensizlikler dökülmeler var sansürcü batı medyası ve youtube face gibi yerlerden bunları göremezsiniz. Sağlık bakanı olacak kişi aklını başına aldın derhal durdurup araştırsın. Yoksa zo zamanlar bizi bekliyor.
  Cevapla
 • Lille 1 ay önce Şikayet Et
  Ankete falan gerek yok. Erdoğan varsa % 50 garantidir. yok dolar o kadar olmuş, yok enflasyon bu kadar olmuş, yok faiz bu kadar olmuş, yok işsizlik şu kadar olmuş. bizim aziz milletimiz bunlara bakmaz. Ne olursa olsun oyumuz AK Partiyedir. Erdoğanı yedirmeyiz.
  Cevapla
 • ali 1 ay önce Şikayet Et
  Bence %53 le biter
  Cevapla
 • M.Ç 1 ay önce Şikayet Et
  Bu anket işleri fiyasko Reisin her zaman yanındayız ama şunu belirtmek isterim ki bu tam kapanma denen karar yanlıştı kapanma olsun belki öyle gerekiyor ama ortada öyle birşey yok her yer açık kapanan sadece birkaç küçük esnaf oldu ben tam kapanmadan dolayı evimdeyim dışarı çıkıyorum markete esnafın çoğu açık şunu demek isterim ki şu birkaç ayda seçim olsa reis çok oy kaybı yaşar belki sećimi bile kaybeder inşallah birdaha böyle hata yapmazlar .
  Cevapla
 • mmed 1 ay önce Şikayet Et
  Aşı sonuçları belirleyici. mRNA aşıları ile ilgili ciddi sansür olmasına rağmen uzmanlar alternatif mecralardan açıklamalar yapıyor. Almanyanın en saygın virologu pandemi yok diyor, bu yapılanlar criminal diyor. bitchute .com a girin coronagerçekleri diye aratın
  Cevapla
 • YILMAZ 1 ay önce Şikayet Et
  Reis oyu diye bir oy var oda % 52 hiç değişmez
  Cevapla
 • Gadir İnanır 1 ay önce Şikayet Et
  İnanıyorum evet
  Cevapla
 • Murat28 1 ay önce Şikayet Et
  Sayın cumhurbaşkanı gibi bu milletin gönlüne kimse giremez.ALLAH uzun ömürler versin inşallah.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünyada bir ilk! Airspeeder Mk3 resmen duyuruldu
Bakan Dönmez: Karadeniz sahil kentlerinde de sismik araştırmaları başlatıyoruz