Normalleşme nasıl olacak? Bilim Kurulu üyesi açıkladı

Tam kapanma ile Türkiye’de koronavirüs vaka sayıları düşüşte. Tablonun ardından yeni normalleşme gündeme gelirken Bilim Kurulu üyesi önemli ipuçları verdi.

GİRİŞ 09.05.2021 23:29 GÜNCELLEME 09.05.2021 23:31
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Türkiye'de tam kapanmaya geçmesinin ardından vaka ve vefat sayılarında önemli düşüş kaydedildi. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, Başkan Erdoğan'ın duyurduğu yeni normalleşmeyle ilgili merak edilen sorulara yanıt verdi.

A Haber'e konuşan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, koronavirüs vaka rakamları, tam kapanma süreci ve sonrası ile ilgili kritik açıklamalar yaptı.
 

İstanbul'da sevindiren rakamlar! Son bir haftada büyük düşüş!


"YANİ 100 BİN VAKA VARSA..."

Hasan Tezer "Koronavirüs artık çok kolay bulaşıyor. Salgının ilk günlerinde anne ve baba enfekteyken çocuk enfekte olmayabiliyordu. Ancak şu anki vakalara baktığımızda tüm ailenin aynı anda enfekte olduğunu görüyoruz. Oranlar belli, çocuklar total vakanın %10'unu oluşturuyor. Yani 100 bin vaka varsa da oran aynı 50 bin vaka varsa da… Yalnız burada önemli olan şu; çocuklarda artan ağır vaka sayısı" dedi.

"Biontech aşısının kullanım onayı 16 yaş üstü. 12-15 yaş arasındaki güvenlik ve etkinlik çalışması da tamamlandı. Semptomatik vakadan %100 koruduğu da ortaya çıktı." diyen Prof. Dr. Hasan Tezer, sözlerini şöyle sürdürdü; "Güvenlik çalışmaları 16-25 yaş arasında yapıldı. Bu yaş grubuyla 12-15 yaş arasında bir fark olmadığı görüldü. Pfizer Biontech firması FDA'ya başvurdu. Çarşamba günü acil kullanım onayı için görüşmeler yapılacak. Kanada 12-15 yaş arası çocuklar için kullanım onayı verdi. Kanada'da okullardaki salgın artınca Kanada hükümeti dünyada ilk kez 12-15 yaş arasına kullanmış oldu."

"AŞI ÇOCUKLARIN VİRÜS BULAŞTIRMASINI ENGELLEYECEK"

Çocukların da aşı olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Hasan Tezer, "Çocuklar bulaşıcılıkta önemli bir yer aldığı için aşılanmaları önemli. Çocuklarda MIS-C tablosu ortaya çıkabiliyor. Çocukların rahat bir şekilde okula dönebilmesi ve ağır etkilerinden korunması için aşılanmaları gerekiyor. Tüm gruplar aşılandığında çocukların da aşı sırası gelecek. Hepimizin bildiği gibi grip aşısı da çocuklara yapılıyor. Pfizer Biontech firması 6 ay-5 yaş arasına kadar çalışmalarını indirdi. Amaç çocukların okula başlamadan aşılanması." ifadelerine yer verdi.

"KORONAVİRÜS TAMAMEN BİTMEYECEK MEVSİMSEL BİR HASTALIK HALİNE GELECEK"

Prof. Dr. Hasan Tezer, "Aşı vurulmuş olanların yeniden aşı olması gerekebilir. Biontech firması da bir yıl sonra aşının üçüncü dozunun yapılabileceğini söyledi. Koronavirüsün tamamen ortadan kaybolmayacağını mevsimsel bir hastalık haline geleceğini gösteren çalışmalar var. Yapılan çalışmalar aşı olanların bulaşıcılığı da engellediğini gösteriyor." açıklamasını yaptı.

YENİ NORMALLEŞME NASIL OLACAK?

"TAM KAPANMANIN SONUCUNU CUMA GÜNÜ GÖRECEĞİZ''

"63 binlerde olan vaka sayıları 10 binli rakamlara düştü ancak kıyaslama yaptığımızda yanılgıya düşeriz." diyen Prof. Dr. Hasan Tezer şu açıklamaları yaptı;

"Bizim hedeflediğimiz rakamlar var ve bu rakamların altına düşmemiz gerek. Yapılan uygulamaların neticesini Cuma ve cumartesi göreceğiz. 17 Mayıs'tan sonra tamamen eski hayatımıza döneceğiz diye bir durum yok. Açılma kademe kademe olacak. Virüs son hızıyla bulaşmaya devam ediyor. Yoğun bakımlarda genç yaştaki grup daha fazla. Bu bize aşının önemini gösteriyor. Dikkat etmezsek koronavirüs her yaş grubuna bulaşabilir ve altta yatan herhangi bir hastalık olmasa dahi ağır seyredebilir."

BAŞKAN ERDOĞAN AÇIKLAMIŞTI


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17 Mayıs itibari ile başlayacak yeni normalleşme takvimimini önümüzdeki günlerde kabine toplantısının ardından açıklanacağını duyurmuştu. Başkan Erdoğan'ın açıklamasının ardından tüm Türkiye'de gözler kararların alınacağı kabine toplantısına çevrildi.

ETİKETLER
SON DAKİKA
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • Yusuf 4 ay önce Şikayet Et
  Kapatın 2023 açın
  Cevapla
 • Mert 4 ay önce Şikayet Et
  Aşı konusunda yan etkileri olursa hanginiz bu sorumluluğu üstenecek, kullanımını durdurduğunuz sıtma ilacı gibi yanıldık bu ilaç kullanılması kalp vb hastalığa neden oluyor kullanımını durdurduk deyip oldu bittimi olacak. Bu kadar aşı aşı diyorsunuz o zaman sevgili bilim kurulu üyeleri bu aşının olası sonuçlarından kimse emin değil yazılı olarak tüm sorumluluğu maddi manevi kabul ediyor musunuz ? Sorumluluğunu almadığınız bir aşıyı çocuklara gençlere vuruyorsunuz peki ya bu aşı ileride daha kötü sonuçlar doğurursa hanginiz hesap vereceksiniz onu açıklayın. Aşının birinden kan pıhtılaşmasından insanlar ölüyor hala devam ediyor peki ya diğerleri onlardada görülmeyen etkiler sonra çıkarsa.
  Cevapla
 • Meva 4 ay önce Şikayet Et
  Mevsimsel gribe dönecekse aşı olunsun diye ille niye baskı yapıyorsunuz bunun bitkisel yönden tedavilerini araştırın,içinde ne olduğu belli olmayan aşıları yaptırmam doğru değil,kusura bakmayın milleti aşı manyağimi yapicaksiniz bu bir biyolojik savaş yeni dünya düzenine geçmek için,virüs öne sürüldü uyanın artık bu gaflet uykusundan artık yeter daha çok başka hastalıklar çıkacak ilerde Allah muhafaza zaten insanların pskolojileri iyi değil iyice bozuldu neden anlamıyorsunuz...
  Cevapla
 • Vatandaş 4 ay önce Şikayet Et
  Aşı öncelikle çalışanlara olmalıydı. Çok büyük hata yapıldı. Virüsü taşıyanlar dışarıda olanlar çünkü
  Cevapla
 • Servet 4 ay önce Şikayet Et
  Bayram da market bakkal fırınlar hariç ne varsa kapatın millet alışveriş bahanesiyle gene dışarıda olacak yoksa bütün emekler boşa gidecek
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
'Başkan Erdoğan, Aziz Sancar'ın elini aşağıya indirdi' yalanı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yurt cevabı: Hayatınız yalan!