Normalleşme öncesi '4. dalga' uyarısı

Tam kapanmanın yarın bitmesi bekleniyor. Uzmanlar, tedbirlere dikkatin devam etmesi gerektiği konusunda uyarı yaptı.

Normalleşme öncesi '4. dalga' uyarısı
Normalleşme öncesi '4. dalga' uyarısı
GİRİŞ 16.05.2021 06:51 GÜNCELLEME 16.05.2021 07:14
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Yarın sona ermesi beklenen tam kapanmanın ardından Türkiye, haziran ayını bulacak kademeli normalleşmeye hazırlanıyor. Tam kapanma sürecinde önemli kazanımlar sağlandığını belirten bilim insanları, gerçek anlamda başarı için 17 Mayıs sonrası kademeli açılımda herkese görev düştüğüne işaret ediyor.

HERKES ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, tam kapanmanın yararını kesin göreceğimizi söyleyerek “Günlük 5 bin vakaya gelindiğinde vatandaş eğer geçen seneki gibi davranırsa, hızlı ve kapsamlı açılma olur tedbirler bir kenara bırakılırsa 4’ncü dalgayı görürüz.” dedi. Balık, “Hem turizmi kaybetmemek açısından hem de pandeminin getirdiği diğer ekonomik yük ve toplumsal yıpranmanın artmaması için yeni bir dalgaya engel olmalıyız.” uyarısını yaptı.

“Hükumetin aldığı kararlara, bireylerin katkı vermesi gerekiyor.” diyen Balık, kademeli açılmada dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

“İlk olarak kalabalık olan yerler açılmamalıdır. Küçük esnaf, az çalışanın olduğu işletmeler, berber, kuaför vb kademeli olarak açılabilir. Taziye, nikah ve nişan, maçlar, kutlamalar, toplantılar gibi bu süreçte asla kalabalık ortamlara izin verilmemesi gerekiyor. Restoranlar, açık havada ve yüzde 50 kapasite ile hizmet vermelidir. Şimdi açılmalar başladığında bunların yaşanmaması için muhtarından öğretmenine kadar, polisten apartman yöneticisine, apartman görevlisine kadar herkesin örnek davranış içinde olması gerekiyor. Virüsle mücadelede birinci silahımız korunma ikinci silahımız aşılamadır.”

ESNAF KURALLARA UYGUN AÇILMALI

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk de “Vaka sayılarının düşmesi için büyük fedakarlıklar gösterildi ve bu emeklerin boşa gitmemesi için hassasiyet göstermeliyiz. Şehir içinde dahi zaruri haller dışında farklı yerleşim yerlerine seyahat etmemek gerekir. Ayrıca apartman içinde yakın komşuların dahi bu kurallara uyması önem arz etmektedir” dedi. Prof. Oğuztürk şu ifadeleri kullandı:

“Kademeli normalleşmede öncelikle küçük esnafın iş yerlerinin kurallara uygun şekilde açılması gerekir. AVM ve sinema gibi mekanların vaka sayısı kontrollerine göre bir sonraki süreçte açılması doğru olabilir. Ayrıca restoran ve kafe gibi yerlerin öncelikli olarak açık alandaki yerleri varsa oralarda hizmet verecek şekilde açılmaları teşvik edilebilir. Akşam sokağa çıkma yasakları bir süre daha devam edebilir."

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 19
 • Komodo 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben şunu diyeyim birincisi çay ocağı kahvehane lokanta vb yerler azıcık daha dişini sıkmalı ikincisi çocuk parklarındaki diğer parklardaki banklar kesin kaldirilmali kadınlar çocuk bahçesindeki banklarda resmen kekli gün yapı yor cami bahçeleride buna dahil izinli devlet memurlarından ekipler oluşturun her ekibin yanına bir polis verip etrafta kontrol ve ceza mekanizmasını işletin durum bak nasıl iyiye gider
  Cevapla
 • Frk 1 yıl önce Şikayet Et
  Senin keyfin tıkır galiba çay ocakları dişini sıksınmış. O şartlarda yaşasan 3 gün sonra köprüye intihara gidersin
  Cevapla
 • Cevdet 1 yıl önce Şikayet Et
  Aşı tamamlanana kadar ülkenin durumu aç kapa ARTEMA olacak. Daha çok dini bayramlarla birleştirme suretiyle ile önümüzde 9 günlük KURBAN BAYRAMİ tatiline 2 günlük 15 TEMMUZ resmî tatilini ekledinmi al sana 11 GÜNLÜK TAM KAPANMA
  Cevapla
 • seldur 1 yıl önce Şikayet Et
  Nasıl olsa aşı yok günlük vaka 50.000 olsa aşı yerine geçiyor 1 yılda herkes bağışıklık kazanmış olur aşı yapamıyorsan sırayla herkese bulaşacak başka çare yok bilim kurulu hikaye kapanmanın maliyeti çok daha yüksek
  Cevapla
 • İbrahim Alkılıç 1 yıl önce Şikayet Et
  Normalleşme öncesi '4. dalga' uyarısı diye haberde yazıyor ama, Mehmet Ceyhan bu konuda ne söylüyor? Bütün Türkiye olarak Mehmet Ceyhan'ın konuşmasını bekliyoruz.
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Malesef Hükümet Küreselcilerin İstediklerini Uyguluyor Ülkede Akıl alır gibi değil.. Dalgalar bilinçli korkutmanın medya aşaması.. Aşılar geldikten sonra olmayanları Aşı olmaya ikna etmek için 4. Dalga 5. dalga diye korkutarak aşıya mecbur etme çabasındalar.. Millete verdikleri 16 ve 8 adet ilaçlar şimdi yasaklandı.. neden? Bir sürü insanın kalp krizi gibi büyük yan etkileri ile ölümüne sebep oldular.. ilerde aşıların sebep olacağı hastalık ve ölümlerden kim sorumlu olacak..? Acil kullanım onayıyla çıkmış aşıların 10-15 senelik zamanlarda test süreci devam etmesi gerekirken ansızın insanlara uygulanıyor .. Yan etkilerine dair hiç bir bilgi verilmeksizin..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'li senatörden hadsiz F-16 çıkışı: PKK'ya karşı kullanmazsanız veririz
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na çok sert eleştiri!