Maskesiz ne zaman gezebiliriz? Bilim Kurulu üyesi açıkladı

'Maskeleri ne zaman çıkarabiliriz' sorusuna Prof. Dr. İlhan, "40 milyon doz aşı olabilirsek maske konusunda gevşemeler görebiliriz" dedi.

Maskesiz ne zaman gezebiliriz? Bilim Kurulu üyesi açıkladı
Maskesiz ne zaman gezebiliriz? Bilim Kurulu üyesi açıkladı
GİRİŞ 17.05.2021 00:26 GÜNCELLEME 17.05.2021 00:28
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 'tam kapanma' dönemi 17 Mayıs Pazartesi sabah 05.00'te sona eriyor. Vaka sayıları bu süreçte azaldı.

Türkiye koronavirüsle mücadelede 'kademeli normalleşme dönemi'ne geçiyor. İçişleri Bakanlığı, 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00'ten 1 Haziran Salı saat 05.00'e kadar kademeli normalleşme dönemi tedbirlerinin uygulanacağını duyurdu.

TRT Haber canlı yayınına katılan Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, 'tam kapanma' sürecini değerlendirdi. 'Kademeli normalleşme' süreciyle ilgili de görüşlerini paylaştı.

İlhan, 'kademeli normalleşme' sürecinin vakaların azalmasında etkili olacağını düşünüyor:

"Alınan önlemlere baktığımızda, toplumda insanların kalabalık ortamlardan korunmasına yönelik olduğunu söyleyebiliriz. 65 yaş üstündeki büyüklerimizin ve gençlerimizin evde kalmaları yönündeki kısıtlama kaldırıldı. Kamuda esnek mesainin devam etmesi büyük bir yoğunluğu engelleyecektir. Seyahat kısıtlamalarında da avantajlı bir durum söz konusu olduğunu görüyoruz. Toplam vaka sayısında 5 katlık bir düşüş söz konusu. Böyle gidersek, kurallara uyarsak 1 Haziran'dan sonra daha fazla normalleşme olabilir diye düşünüyorum. Aşı olma yönünde irade gösterilirse daha da iyiye gidecektir."

"SIRASI GELENLERİN AŞI OLMASI GEREKİR"

Türkiye'nin yaz aylarında aşılamada büyük bir yol alacağını düşünen İlhan şunları söyledi:

"Dünyada 6 tane aşı var. Biz 3 tane aşı uyguluyoruz. Bunların etkinliği yüzde 90'dan fazla. Türkiye rakamlarına bakıldığında. 1 Ocak-1 Nisan arası 65 yaş üstü bireylerin virüse yakalanmaları yarı yarıya azaldı. Aşılamayla bu sayıyı yüzde 70'lere kadar çıkarabiliriz. Diğer aşı grubundaki vakalarda ise 1 Ocak-1 Nisan arasındaki sürede vakaları yüzde 400 azaldı. Demek ki aşı gerçekten etkili. Sırası gelenlerin aşı olarak hayatına devam etmesi bize büyük avantaj sağlar. Güz döneminde okullarımızın tamamen açıldığı, daha normale döndüğümüz, sosyalleşmenin belli kurallarla devam ettiği iyi bir zaman dönemine ilerleyebiliriz."

MASKESİZ NE ZAMAN GEZEBİLİRİZ?

Maskenin hali hazırda mutlaka takılması gerektiğini vurgulayan İlhan, aşılama seviyesine göre ilerleyen zamanlarda bu konuda gevşeme olabileceğini şu sözlerle anlattı:

"Bu soru çok soruluyor. 40 milyon doz aşı olabilirsek maske konusunda gevşemeler görebiliriz. Kalabalık yerlerde maske takmaya devam etmemiz lazım. 40 milyon aşı hedefine ulaştığımızda, açık alanda, çok az kişinin bulunduğu ortamlarda zamanla maskeleri çıkarabiliriz. Kalabalık iş yerleri, pazar, market gibi alanlarda maskemizi takmamız lazım. Hedef 65 milyon doz aşıda. 40 milyonu görebilirsek maske konusunda bazı kararlar düşünebiliriz"

KAYNAK: TRTHABER
YORUMLAR 18
 • Gülşen 1 yıl önce Şikayet Et
  Sözde tam kapanma vardı ama öyle değil işte kim kurallara uydu acaba bu vakka sayıları nasıl düştü niye milleti kandırıyorsunuz hiç kimse eve kapanmadı kurallara uyan da olmadı
  Cevapla
 • Nuray 1 yıl önce Şikayet Et
  Aşılama çok yavaş gidiyor bu gidişle ilk asi olanların sırası gelicek gibi gorunuyor
  Cevapla
 • Suna 1 yıl önce Şikayet Et
  Boşuna uğraşıyoruz galiba emeklerimiz boşuna sanki bu yorumları görünce sözün bittiği yer diyorum
  Cevapla
 • Hasan gür 1 yıl önce Şikayet Et
  Dünyanın çoğu ülkelerinde açık alanda maske takma zorunluluğu yok bir tek akıllı biziz herhalde Bırakın bu işleri insanlar normal hayata dönsün ler açık alanda hele hele yaz sıcağında maske takmak ne kadar sağlıklı milleti keriz yerine koymayın
  Cevapla
 • Fatma Dolu 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah akıl fikir versin.. İnsanlar kendileri ve sevdiklerinin canıyla sınanıyor siz neredesiniz..
  Cevapla
 • Mercan 1 yıl önce Şikayet Et
  tamamen yerli aşı çıkarsa oluruz aşı, yoksa asla
  Cevapla
 • admin 1 yıl önce Şikayet Et
  peki kardesim bu 83 milyonun vebalini nasi tasiyacaksin agzim var diye konusma
  Cevapla
 • Sena 1 yıl önce Şikayet Et
  Sizin gibiler yüzünden pandemi bitmez.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Altın fiyatları bir anda fırladı: Gram altın 1000 TL'nin üstüne çıktı
Sebze-meyve fiyatları yarı yarıya düşecek! 40 il için planlar hazır