Bakan Soylu'dan Sedat Peker hakkında suç duyurusu

Bakan Soylu, Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak suç örgütü elebaşı Sedat Peker'in yönelttiği iddialar ile ilgili araştırma yapılmasını istedi.

Bakan Soylu'dan Sedat Peker hakkında suç duyurusu
Bakan Soylu'dan Sedat Peker hakkında suç duyurusu
GİRİŞ 17.05.2021 22:48 GÜNCELLEME 17.05.2021 22:51
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, avukatı aracılığıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak organize suç örgütü elebaşı Sedat Peker'in yönelttiği iddialar ile ilgili araştırma yapılmasını istedi. Soylu ayrıca daha önce "Fare gibi kaçma, gel teslim ol" dediği Peker hakkında "hakaret ve iftira" gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in yayınladığı videolar ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında ortaya attığı iddialar gündeme bomba gibi düşmüştü. Bu iddiaları sonrasında "Fare gibi kaçma, adalete teslim ol" sözleriyle Peker'e seslenen Soylu, bununla da yetinmedi.

Soylu, avukatı aracılığıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvuru yaptı. Yapılan başvuruda, organize suç örgütü elebaşı Sedat Peker ve örgüt üyelerine yönelik adli makamlarca yürütülen soruşturma kapsamında kısa süre önce kolluk kuvvetlerince operasyon yapıldığı hatırlatılarak şu ifadelere yer verildi:

"ALGI YARATMAYA YÖNELİK UYDURMA İÇERİKLİ VİDEO YAYINLANDI"

"İçişleri Bakanı olan müvekkilimin bilgisi dahilinde yapılan bu operasyon sonrası organize suç örgütü lideri, özellikle müvekkilimin kendisiyle ilgili açıklamalar yapmasından sonra müvekkilim hakkında da gerçeğe aykırı, tamamen algı yaratmaya yönelik uydurma içerikli video yayımladı. Söz konusu videoların içeriği incelendiğinde müvekkilim ile ilgili daha önce de kötü niyetli çevrelerce dile getirilen dedikodu niteliğinde hususlar ile birlikte uydurma hikayelerle iftira ve hakaretlerde bulunulduğu kolaylıkla tespit edilebilecektir.

"İDDİALARIN ARAŞTIRILMASINI İSTİYORUZ"

Söz konusu videoda iddia edilen, DYP Genel Başkanlığı adaylığı sürecinde müvekkilimin kongre salonuna, teşkilat binalarına sokulmadığı, şüphelinin de o süreçte müvekkilime yardım ettiği, şüpheliye korumanın müvekkilim tarafından verildiği, hakkında dosya hazırlandığına dair müvekkilim tarafından şüpheliye haber verildiği, müvekkilimin İstanbul'u kendisinin yönetmediğini, başkaları tarafından yönetildiğini söylediği, şüphelinin yurt dışına kaçışı sürecinde haber aldığı, yurt dışından dönüşüne dair kendisine söz verildiği iddiaların araştırılmasını talep ediyoruz."

"VİDEO OPERASYONEL AMAÇLARLA YAYIMLATILDI"

Başvuru dilekçesinde ayrıca Sedat Peker'in 20 Mayıs 2020'de yayımladığı videoya işaret edilerek, "FETÖ üyelerinin dile getirdiği bazı iddiaların, yine bazı kesimlerce yapılan dedikoduların asılsız olduğunu 'Sayın İçişleri Bakanı beni kaçırmış. Bakan ile hayatımda bir kere yan yana gelmedik veya hiçbir özel dostluğu gerektirecek bir durum olmadı, tanımıyorum.' diyerek yalanlamışken kendisine ve örgüt üyelerine yapılan operasyon sonrası bu kez daha önce yalanladığı iddiaları, dedikoduları kendisinin söylemesi basit bir çelişki değil videonun operasyonel amaçlarla yayımlatıldığını ortaya çıkaran önemli bir durumdur." ifadelerine yer verildi.

Dilekçede, "Gelinen aşama şüphelinin bu uydurma senaryolara dayalı tüm hakaret ve iftiraları ile ilgili Sayın Başsavcılığınızca kapsamlı araştırma ve soruşturma yapılmasını talep etme zorunluluğu hasıl olmuştur." denildi.

"KOLLUK KUVVETLERİNİN MORALİNİN OLUMSUZ ETKİLENMESİ AMAÇLANMIŞTIR"

Türkiye'de içten ve dıştan gelen tüm engellemelere rağmen terörle ve diğer tüm suçlarla büyük bir kararlılıkla mücadele edildiği belirtilen dilekçede, şunlar kaydedildi: "Kahramanlarımızın büyük fedakarlıklar gösterdiği bu dönemde, iç ve dış şer odaklarınca var güçleriyle istikrarsızlaştırılmaya çalışılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin İçişleri Bakanı olan, PKK, FETÖ, DHKP-C, DAEŞ ve diğer tüm terör örgütlerine, suç örgütlerine karşı teşkilatıyla birlikte amansız mücadele ettiği için sayısız hakaret, iftiraya ve saldırıya maruz kalan ve ABD tarafından hakkında iki kez kişisel yaptırım kararı alınan müvekkilim ile ilgili olarak belirli çevrelerden beslenen ve yalan üzerine kurgulanmış haberler bir süredir periyodik olarak servis edilmektedir. PKK, FETÖ, DHKP-C, DAEŞ ve diğer terör ve organize suç örgütleriyle etkin ve kararlı bir mücadelenin sürdürüldüğü bir zaman diliminde kasıtlı bir şekilde bu haberlerin yapılması, videoların yayımlanması suretiyle müvekkilimin ve aile bireylerinin yıpratılması, netice de kolluk kuvvetlerinin moral ve motivasyonunun olumsuz olarak etkilenmesinin amaçlandığı çok açıktır."

Başvuru dilekçesinde son dönemde organize suç örgütlerine yönelik yapılan operasyonlara ilişkin de veriler yer aldı.

BAKANLIĞIN OPERASYONLARINA YER VERİLDİ

İçişleri Bakanlığı tarafından 15 Temmuz 2016 tarihinden bugüne organize suç örgütlerine yönelik olarak 1798 operasyon gerçekleştirildiği, bu operasyonlarda 22 bin 636 şüphelinin gözaltına alındığı, bunlardan 8 bin 414'ünün tutuklandığı hatırlatıldı. Dilekçede, "Görüldüğü üzere son yıllarda organize suç örgütlerine yönelik yapılan etkili operasyonlar sonrasında bu kez mafya saldırısına, kurgusuna muhatap kalınmıştır." ifadesi kullanıldı.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR

Soylu ayrıca Peker'in kendisine yönelik sözleriyle ilgili "hakaret ve iftira" suçlaması ile Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda da bulundu.

Başvuru dilekçesinde Peker ile beraber hareket edenlerin tüm iletişim ve irtibatlarının tespit edilmesi, maddi gerçeğin ortaya çıkarılması istenerek, "Belirtilen nedenlerden müvekkilim hakkındaki gerçeğe aykırı tüm iddialar ile ilgili araştırma yapılmasını, şüpheli hakkında da bu gerçeğe aykırı iddialarda yer alan hakaret, iftiralarla ilgili gerekli soruşturmanın yapılmasını, soruşturma tedbirlerinin uygulanması suretiyle delillerin toplanmasını, şüpheli ve tespit edilecek diğer şüpheliler hakkında ceza davası açılmasını saygılarımla vekaleten arz ve talep ederim." ifadelerine yer verildi.

ETİKETLER
Bakan Soylu
YAZDIR
YORUMLAR 20
 • Sadri 8 ay önce Şikayet Et
  Gelmiş geçmiş en başarılı içişleri bakanıdır Sayın Süleyman Soylu,bakanımızı seviyoruz ve kendisine güveniyoruz...
  Cevapla
 • Ergün 8 ay önce Şikayet Et
  FETÖ Turkiyede din kisvesi altında halktan para toplayıp milyarlarca dolar şirket kuran bir örgütten başka birsey değildir .. bakalım daha neler çıkacak.... maksat MHP ile Ak parti arasına nifak tohumu ekmek olmasın!... aynı zihniyet ÇAKICI hakkında da bir habere imza attılar dikkat edin.... DAHA GEÇENLERDE OLDU
  Cevapla
 • Vatandaş 8 ay önce Şikayet Et
  Chp oyunu Sedat peker üzerinden saldırıyor kalleşler kurtlar puslu havayı sever bekleyin görün
  Cevapla
 • Erkan 8 ay önce Şikayet Et
  Uydurma olduğu araştırıldı mı?
  Cevapla
 • Selman 8 ay önce Şikayet Et
  Mit nerde. Bu adama gereken ders verilemiyor mu
  Cevapla
 • Hak sever 8 ay önce Şikayet Et
  Pekerin evini bastılar ya. Çoluk çocuk
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika açıklamalar
İran krizi sonrası duyurdular! Dünya devi Türkiye'ye ilave gaz getirecek