Mamak Belediye Başkanı Köse'den Mansur Yavaş'a eleştiri yağmuru

Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, Haber7.com'a özel değerlendirmelerde bulundu. Köse, Mansur Yavaş yönetimindeki Büyükşehir Belediyesine eleştirilerde bulundu.

GİRİŞ 18.05.2021 15:48 GÜNCELLEME 18.05.2021 15:48
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Türkiye'de sosyal belediyecilik anlamında önemli işlerin altında imzası bulunan Mamak Belediyesi, Haber7.com'un misafiri oldu. Mamak Belediye Başkanı ve Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Murat Köse gündeme dair önemli açıklamalarda bulunurken Mansur Yavaş yönetimindeki Anakara Büyükşehir Belediyesi'nde verilen sözlerin yerine getirilmeyişi ve işleyişte yaşanan aksaklıklara dair değerlendirmelerde bulundu.

Pandemi döneminde yapılan çalışmalara ilişkin açıklamalar yapan Mamak Belediye Başkanı Murat Köse şunlar söyledi:

PANDEMİ DÖNEMİNDE YAPILAN ÇALIŞMALAR VE İSTİHDAM

Pandemi dönemi içerisinde vatandaşa ve esnafa daha çok yardım yapan mamak Belediyesi, gece gündüz aralıksız olarak yapılan çalışmalara değindi. Özellikle pandeminin ilk döneminde maske ve dezenfektan üretimi noktasında yoğun bir çalışma yürüttüklerini açıklayan Başkan Köse, sokağa çıkma kısıtlaması içerisinde de hem vatandaşın mağdur olmaması hem de işleyişin aksamaya uğramaması için çalışmaları sıkılaştırdıklarını ifade etti:

"Haber7 takipçilerini buradan saygıyla selamlıyorum. Mamak'tan tüm vatandaşlarımıza sağlıklı bir yaşam diliyorum. 

Pandemi şartları bir yılı aştı, her tarafı etkiledi. Bizde Mamak'ta da aynı şekilde. İnsanlar salgından etkilendi. Biz salgın ile ilgili en başta Maske Mesafe Temizlik kurallarına uygun olarak Belediye hizmetlerini buna uygun bir  şekilde dönüştürdük. Özellikle belediye hizmetlerinde maske ilk aylarda çok önemli bir yerdeydi. 

Maske üretimine başladık belli noktalarda. Maske dağıtımı sağladık. Bu güne kadar 2 milyona yaklaşmıştır sanırım dağıttığımız maske sayısı. Tabi dezenfekte  oldukça önemli bir noktadaydı. kamu kurumlarını, sokaklarımızı, insanlarımızın topluluk olarak bulunduğu yerlerin dezenfekte edilmesi."

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE YARDIM

"İhtiyaç sahibi insanlarımız vardı, esnafımız kapanma sürecinde sokağa çıkma yasağına tabiiyken, ister istemez gelir kaybı yaşadılar. Meclis kararımızla birlikte 
müracatlar ve esnafımıza ulaşarak onlara yardım sağladık. Kış şartları çerçevesinde ihtiyaç sahibi ailelere yakacak yardımı,  Ramazan ayı öncesi ve içerisinde gıda yardımında bulunduk. Yaptığımız gıda yardımları da 25 bini geçmiştir. Bu şartlarda hep beraber dayanışma içerisinde salgını aşmaya çalışıyoruz. Etkilemiyor mu ? Hepimizi etkiliyor. Belediyenin özellikle hizmetlerini yaparken buna uygun olarak, özellikle mesai saatleri ve çalışma ortamları noktasında düzenlemelerimiz oldu. Biz 24 saat esasına göre çalışıyoruz. Sokağa çıkma sınırlaması olsa da bizler sokaklardayız."

MAMAK'TA İSTİHDAM

"Sokağa çıkma sınırlamasının olduğu günlerde asfaltlama çalışmalarımıza ağırlık verdik. Park, bahçe bakımları ile ilgili yoğun çalışmalar yaptık. İnşallah pandemi azaldıkça,  salgını aştıkça insanlarımızın temiz havada gezinebileceği, spor yapabileceği güzel yeşil ortamlar hazırladık. Çalışmalarımızı bu şekilde sürdürdük.

İstihdam ile ilgili konuda Mamak İstihdam Merkezi'ni (MİM) kurduk, onun üzerinden çalışıyoruz. İş verenler ile iş arayanları buluşturduğumuz bir platform bu. Bu güne kadar son bir yıl içerisinde bine yakın kişinin işe girmesine vesile olduk. Hem kendi bünyemizde hem de dışarda. Salgın bir şekilde geçecek. Salgın geçtikten sonra inşallah daha sağlıklı bir ortamda insanlarımıza eğitim, kültür, spor, sanat çalışmalarına hız vereceğiz. Onlara güzel ortamlar hazırlıyoruz."

MANSUR YAVAŞ BELEDİYECİLİĞİNE ELEŞTİRİ

Ankara'da Mansur Yavaş öncülüğünde yürütülen Belediye çalışmalarına da değinen Murat Köse, Başkent'in geçmiş dönemlerine göre oldukça kötü yönetildiğini, Yavaş'ın vaatlerini yerine getirmek bir tarafa var olan hizmetleri de sekteye uğrattığını ifade etti:

"25 yıl biz Ankara'yı yönettik, Ankara'ya çok güzel hizmetler verdik, güzel eserler bıraktık. Sonuçta bu bir seçimdi ve halkımız da bir karar verdi. Sayın Mansur Yavaş çok fazla vaatte bulundu. İnsanlara daha güzel bir gelecek vaadetti. İnsanlarımızın bir bölümü de oylarını vererek Sayın Yavaş'ı seçti. İki yılda ne oldu diye bakıyoruz,  iki yılda, verdiği sözlerin neresinde diye bakıyoruz Sayın Yavaş'a. Maalesef verdiği sözlerin hemen hemen hiç birini tutamadığı gibi, mevcut süregelen rutin işlerin yapmakta da hiç başarılı olamadı. Ankara Türkiye'nin başkenti, Ankara büyük bir şehir. Pek çok ihtiyacı var, pek çok hizmete ihtiyacı var. Mesela ulaşım ile ilgili konuda sayın Yavaş 60 kilometre metro yapacağını söylemişti. İlk 9 ayda projesini ve fizibiletisini yapacağını, kalan 4 yılda da tamamını yapacağını söylemişti. İki yıl geçti... Ankara halkı görüyor. Ortada yapılan bir hizmet yok. 1 kilometre bile yapmadı, yapacak gibi de gözükmüyor. Gerçekten çok üzücü."

YERİNE GETİRLEMEYEN VAATLER

Yavaş'ın vaatlerini yerine getirememesine de değinen Mamak Belediye Başkanı, altyapı ve ulaşım alanında geri kalmışlığa işaret ederken var olan sistemlerin de şehrin hızına ayak uyduramadığı için iki yıl içerisinde aksamalara neden olduğunu söyledi.

"Şehirlerin nüfusu artıyor. Araçların sayısı artıyor. Yeni yollar açmak, yeni ulaşım imkanları sağlamak lazım. Sayın Yavaş seçim döneminde özellikle şehir merkezine değişik yerlerden örneğin Beşevler'den, Dikimevi'nden, Gazi Mahallesi'nden otobüs seferleri, raylı taşımacılık, ücretsiz seferler yapacağını söylemişti. Ama bugüne kadar yapılan bir sistem yok. Şehrin ulaşım sistemine entegre olarak yöneteceğini, şehrin akıllı sistemler ile ulaşımını ayarlayacağını söylüyordu ancak bununla da ilgili bir şey yok. Taksicilerin altın çağını yaşayacağını söylüyordu. İki tane tablet verecekti kendilerine, ikiyi geçtim bir adet bile bu güne kadar veremedi Sayın Yavaş. Ulaşım ile ilgili olarak tek bir kişi dahi olsa, o hatta otobüs hattının çalıştırılacağını söylüyordu, ama maalesef geçenlerde Altındağ'da bir mahallemizdeki otobüs seferleri iptal edilmiş. Muhtar istediği halde öğrencilerin ihtiyacı olduğu halde iptal edilmiş. Yani maalesef sayın Yavaş, verdiği sözlerin çok gerisinde kaldı. Tabi şehir aynı zamanda gelişen bir yerdir, büyüyen bir mekanizma, organizmadır."

AK Parti döneminde Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde yalnızca asfaltlama çalışmalarında bile önemli bir yol kat edildiğini söyleyen Köse, 2 yıllık süreç zarfında AK Parti döneminin yarısının dahi verimi elde edilemediğini ifade etti:

Asfaltlarda günde binlerce araç gelir, geçer. Bunların yenilenmesi lazım. Biz 2018 yılında bir yılda yaklaşık 8 buçuk milyon ton asfalt atmışız. Sayın Yavaş'ın geçen yıl itibarıyla attığı  asfalt miktarı 1 buçuk milyon ton. Yani 6'da 1'i hızda çalışıyor, bizim hızımıza yetişemiyor. Böyle olunca şöyle oluyor tabii -şehir geriye gidiyor. 

ŞEHİR KAN KAYBEDİYOR

Mamak Belediye Başkanı Köse icraatler ve vaatler noktasında Yavaş yönetimine şu eleştirilerde bulundu:

"Şehir eskiyor ve dolayısıyla Ankara bu anlamda kan kaybediyor. Yani pek çok verdiği söz var aslında. Mesela güneş enerjisiyle barajların üzerini örteceğini söylemişti.  Bugüne kadar herhangi bir barajın üzerinin örtüldüğünü görmedik. Köylere elektriği ücretsiz vereceğini söylemişti, ortada böyle bir şey yok. Her semte kütüphane yapacağını söylemişti,  şu ana kadar bir tane bile kütüphane yapmadı. Ben Mamak Belediye Başkanı olarak 15 tane kütüphaneyi hizmete açtım. Yani kıyaslanamaz bile Mamak ile Büyükşehir'in bütçeleri ama ortada bir tane bile tesis, hizmet yok. Bu şekilde Ankara geriye giriyor, Ankara kan kaybediyor."

TAŞ DEVRİNE DÖNÜŞTÜ

"Başkent Ankara dünya şehirleri arasında ister istemez bir kıyasa tabii tutuluyor. Ama Ankara'nın değerini artıracak bugüne kadar  bir tane bile projesi olmadı maalesef sayın Yavaş'ın. Tam tersi emevcut hizmetlerde bile geriye gidiyor. Ankara yeşil alan konusunda önemli mesafe katetmiş, bozkırdan yeşil Ankara'ya dönüşmüştü 25 senede. Ama şimdi bakıyoruz, Ankara'yı adeta bir taş devrine dönüştürüyorlar. Kuru peyzaj diye bir şey önerdiler, kuru taşlar döşüyorlar yeşil alanlara. Ankara yeşil dokusunu da kaybediyor maalesef. 

Biz bunlara üzülüyoruz Bir an evvel Sayın Yavaş'ın verdiği sözleri tutmasını, Ankara'nın daha geriye gitmeden hakettiği hizmetleri almasını istiyor, Ankaralılar olarak bekliyoruz."

ANKARA'DA AK PARTİ İLE CHP DÖNEMLERİ ARASINDAKİ FARKLAR

Mansur Yavaş yönetimindeki Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın yürüttüğü sosyal yardım programlarını eleştiren Murat Köse, yardımların ihtiyaç sahiplerinden çok, teşkilatta görev alan belli başlı kişilere ulaştırıldığını ifade etti. Yardım dağıtımları noktasında özellikle ideolojik tercihlerin yapıldığına da değinen Başkan Köse, pek çok kişinin  yardımlara ulaşmada probleminin bulunduğunu ifade etti:

"Bir kere sosyal yardım konularını çok öne çıkartıyor sayın Yavaş. Daha önceden bir bu sosyal yardımları yaparken bizlere makarnacı diyorlardı. Yıllarca biz ihtiyac sahibi olduk, kimsesizlerin kimi olduk. Kimsesizlere ve ihtiyaç sahiplerinin yanlarına giderek onlara ulaştık, yardım ulaştırdık. O zaman bizleri eleştirenler özellikle CHP'li yöneticiler şu anda sayın Yavaş'ı destekleyip onun yaptığı şeyleri olumlu olarak kabul ediyor. Halbuki bizim yaptığımız sosyal yardımların çok daha gerisinde sayın Yavaş. Örnek vermek gerekirse biz 60 bin kişiye kömür dağıtıyorsak, onlar 30-40 bin kişiye anca dağıtıyor. Sadece dağıtması da değil mesele. İhtiyaç sahiplerine ulaşmak lazım. Özellikle ilçelerde CHP'li ilçe teşkilatlarında, İYİ Parti ilçe teşkilatlarında hazırlıyorlar bu listeleri. İhtiyaç sahibinin fikri, kime oy verdiği tartışılır mı? İhtiyaç sahibi ihtiyaç sahibidir. Ancak onlar öyle yapmıyor, ihtiyaç sahiplerine teşkilatlar  aracıyla ulaşıyorlar. Bu da aslında bu işin bereketini, kötü tarafını ön plana çıkarmış oluyorlar."

YARDIMLARLA REKLAM ÇALIŞMASI

Yardımların ulaştırılmasında yaşanan aksaklıkların dışında bir de uygulanan başarısız reklam kampanyalarına da değinen Mamak Belediye Başkanı, yardım dağıtma kampanyaları üzerinden garip bir imaj çalışması yapıldığını ifade etti:

"Biz yıllarca bu işi yaptık. Ama biz hiç bir zaman reklamını yapmadık. Şimdi yapılan çalışmalarda, sosyal medya üzerinden garip bir imaj çalışması yapıyorlar. Onların ihtiyaçları var ne olursa olsun onlara ulaşıp ihtiyaçların karşılanması lazım. Bir de biz şehir canlı bir organizmadır demiştik, asfaltlar ile ilgili söylemiştim. Şehir gelişir. Şehrin insanları yalnızca asfalta değil, kültüre, sanata da ihtiyaç duymaktadır. İki yıldır bakıyoruz duruma. Bizim tiyatro anlamında,  kültür sanat anlamında 25 yılda çok güzel çalışmalarımız oldu. Şu anda tiyatrolar hemen hemen sıfırlanmış durumda. Tabi salgının da getirdiği durumlar var, ister istemez faaliyetler azaldı. Ancak biz bakıyoruz: Şehrin genelinde kültür sanat ile ilgili herhangi bir şey yok. İnsanların sosyalleşebileceği, yeteneklerini artırabileceği yerler azaldı. Bizim BELTEK dediğimiz tesislerimiz vardı yetenek kazandıran,  beceri öğreten, sertifika veren bir kurumumuz vardı. Sayın Yavaş bir tane bile yeni tesis açamadığı gibi mevcutları işletemeyip kapattı. Bizler geriye gidiyor diyorsak aslında halkımız bunu görüyordur. "

"SÜREKLİ ENKAZ EDEBİYATI"

"Bizim yaptığımız çalışmaların yanına dahi yaklaşamıyorlar. Biz bunu mecliste soruyoruz Sayın Yavaş'a. Sayın Yavaş lafı evirip çevirip geçmişe getiriyor ve diyor ki geçmişte şunlar oldu, bunlar oldu. Biz diyoruz ki geçmiş geçmişte kaldı, sen ne yaptın biz bunu konuşalım? Bu günü çok konuşamıyoruz sayın Yavaş ile. Sürekli mazeret üretiyor, sürekli enkaz edebiyatı üzerinden değerlendirmeler yapıyor.  Biz de kendisinin verdiği sözleri tutmasını istiyoruz. Tabi şöyle bir durum da var, belediyecilikte şehrin yeşil bir dokusu vardır. Gerçekten çok önemsiyoruz biz bunu. Şehrin geneline baktığımızda ağaçların dahi kuruduğunu görüyoruz. Ağaçlar ortadan kaldırılıyor, yeşil doku kaldırılıyor. Bunların yerine taş döşüyorlar, kuru peyzaj yapacaklarmış."

İCRAAT DEĞİL POLEMİK

"Kuraklık üzerinden bazı şeyler söylüyor. Tabii ki dikkat etmemiz  lazım ancak yeşil doku da oldukça önemli bir meseledir. İnsanların nefes alabileceği bir yerdir buralar. Sadece biz Mamak'ta binlerce metrekare yeşil alan kazandırdık. Ankara'da bir kişiye düşen yeşil alan miktarı 20 metrekaredir bizim zamanımızda. İki sene içerisinde baktığımızda kişi başına düşen yeşil alan miktarı bir metrekare bile artırılamadı. Dolayısıyla bunlar şehrin o ihtiyaçlarını karşılamak adına çok önemlidir. Değerlendirilmesi lazımdır. Yeni sanayi alanlarının açılması lazım mesela. İlgilenmiyor sayın Yavaş. Polemikler ve geçmişteki konuları devamlı olarak gündeme getirerek,  polemik çıkararak, tartışma yaratarak buradan beslenmeye çalışıyorlar. "

MECLİSTE YAŞANANLAR

İcraatların yapılmasında yaşanan eksiğin yanı sıra, bu durumların mecliste görüşülmesine de müsaade edilmediğini belirten Murat Köse, mecslite devamlı olarak bir gerilim yaşandığını ve bu gerilimin kendilerinin yapıcı adımlarına zarar verdiğini ifade etti. Belediyenin borçlanma noktasındaki sorgulamaya, önergeye dahi karşı çıkıldığına değinen Başkan Köse, mikrofonların kapatılarak kendilerinin seslerinin kesilmeye çalışıldığını ifade etti:

"Bizim mecliste yaşadığımız bazı olaylar da var onlardan da bahsetmek isterim. Biz 25 yılda Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde devrettiğimiz borç 3,250 milyar liradır. Sadece 2-2 buçuk senede Sayın Yavaş'ın istediği, meclisten geçirdiğimiz kredi 3 milyar liradır. Burada öyle garip bir şey var ki 25 yılda bu kadar borç var, 2 yılda 3 milyar lira. Yani buradan şöyle bir sonuca doğru gidiyor: Üç sene kaldı geriye, üç senede eğer bu krediyi kullanır, ilave krediler de alırsa, bu Ankara halkının üzerinde çok büyük bir borç yükü demektir. Bunun da önemli bir konu olduğunu düşünüyoruz.
Halbuki sayın Yavaş seçim döneminde, Büyükşehir'in bütçesinin her şeye yetebileceğini söylüyordu. Diyordu ki Ankara'nın bütçesi her şeye yeter, metro da yaparız, borçları da öderiz diyordu. Ama şimdi gelinen noktada maalesef dediklerinin çok gerisinde sayın Yavaş."

ELEŞTİRİYE DAHİ TAHAMMÜLLERİ YOK

Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, mecliste yaşananlara ilişkin şunları söyledi:

"Her ayın 5 günü mecliste toplantılarımız oluyor. O toplantılarda yapılan çalışmaları değerlendiriyoruz. Fakat Mansur Yavaş çoğu zaman mikrofonları kapatıyor. Yerimizden mi konuşacağız, kürsüden mi konuşacağız  çoğu zaman buna müdahale etmeye çalışıyor. Yani küçük bir eleştiriye dahi tahammülü yok. Sonuç olarak biz yapılan çalışmalarda denetim görevimizi yapmak durumundayız. Bir keresinde önceki ayda,  önergeyle ilgili bir problem yaşamıştık. İlk gün toplantıda biz önergelerimizi veririz. Burada önerge vermemize engel oldular. Halbuki önerge vermek bizim en temel hakkımızdır. Mahkemeye verdik, mahkeme sayın Yavaş'ı yargıladı ve haksız buldu. Ondan sonra biz önergeleri daha rahat verebilir hale geldik. Küçücük bir şeyde dahi hemen sinirlenebiliyor. Olağanüstü garip bir şekilde saldırıyor."

"NE ZAMAN BU İŞİ ÖĞRENECEKSİNİZ?

"Geçen sene karla mücadeleyle ilgili bir özür diledi sayın Yavaş. Bu sene de özür diledi. Ben dedim ki sayın Yavaş'a geçen sene de özür dilediniz, bu sene de özür dilediniz. Ne zaman öğreneceksiniz bu işi? dedim. Bağırmaya başladı, kızdı. Yapmayın kardeşim benim işime. Ekip kuracağım, işlerimi ben yapacağım dedi. Ben de günaydın, iki sene geçti, iki sene sonra mı ekip kuracaksınız dedim? Maalesef iki senedir  Büyükşehir'in pek çok işini biz yapıyoruz. Sayın Yavaş iki sene geçmiş de ekip kuracakmış da, işleri yapacakmış. Sadece Ankara'nın yönetiminde değil, meclisin de yönetiminde sayın Yavaş, yaptığı davranışları ile  gerçekten arkadaşlarımıza karşı kötü bir tutum sergiliyor. Mikrofonları kapattırıyor. Burada sakin müzakereler olması gerekirken düşman gibi davranıyor. Biz siyaset yapıyor. Fikirlerimizi savunacağız, karşılıklı tartışacağız, ortaya bir şey çıkacak. Biz bu tür ortamları çok sağlayamıyoruz. Sayın Yavaş bizim eleştirilerimize çok tahammül edemiyor maalesef. bu da garip bir şey."

ANKARA'YA NE DEĞER KATTINIZ?

"Tabi büyükşehir bugüne kadar 2 yıl geçti, tüm kuruluşlarla birlikte 30 milyar liradan fazla bütçe kullandı. Ortada ne var diye bakıyoruz. Yani Ankara Büyükşehir Belediyesi, Sayın Yavaş iki senede nasıl bir eser ortaya koydu, Ankara'ya nasıl bir değer kattı? Ankara halkına da soruyoruz zaman zaman, konuşuyoruz ortada bir tane bile eser yok. Yenileri bırakın, mevcut hizmetleri bile yapamıyor sayın Yavaş. 30 milyar bütçe çok büyük bir rakam.Bu bütçenin nereye harcandığını soruyoruz, merak ediyoruz. Bilançolarla açıklamaya çalışıyorlar ancak ortada bir tane bile eser yok. Dolayısıyla Ankara geriye gidiyor, kan kaybediyor. 

Bu konuda büyük eksiklikler yaşıyoruz maalesef."

"GÜZEL MAMAK"

Mamak'ta yürütülen yatırımlara ve çalışmalara değinen Murat Köse, pandemi döneminin araya girmesine karşılık her türlü çalışmayı hızla devam ettirdiklerini belirtti. Güzel mamak sloganıyla yola çıktıklarını ifade eden Köse, kütüphaneler, havuzlar, parklar, kıraathaneler ve istihdam alanları ile Mamak'ın daha iyi olabilmesi için gece gündüz çalıştıklarını ifade etti:

"Mamağa "Güzel Mamak" diyerek başladık biz. Mamak benim doğduğum büyüdüğüm bir yer. Mamağın her tarafını bilirim, yaşadığımız yerdir. Çok güzel eserler bu zaman kadar yapıldı. Biz güze Mamak dedik ama yetmez dedik. Daha güzel eserler ile Mamak daha güzel olacak dedik. Gece gündüz çalışmaya başladık. Eserlerin üzerlerine yeni eserler yaptık. 15 tane kütüphane açtık. 

Kütüphanelerimizde çaylar, çorbalar bizden dedik. Çocuklarımızın ders çalışabileceği alanlar hazırladık. Millet kıraathaneleri hazırladık. Parklarımız, bahçelerimiz ile sosyal tesisler hazırladık, yaptık. Çocuklarımızın, gençlerimizin farklı yaş gruptakilerin gelip orturabileceği alanlar oluşturduk. Macera parkı yaptık. Çok büyük rekreasyon alanları yaptık. Tabi şehir demek insanların dinlenebileceği alanlar demek. Bunlarla ilgili hizmetlerimizi yaptık. Çaylar, çorbalar bizden dedik araçlarımızı gece gündüz sokaklarda, acil servislerde, güvenlik kuvvetlerimizin nöbet tuttuğu zamanlarda çorba ikram ettik, çay ikram ettik. Dolayısıyla sosyal belediyeciliğin en güzel uygulamalarını yapmaya çalıştık. Bir Gönül Çarşısı yaptık mesela. Gönül Çarşısını modern bir market gibi düşünün. Bir kart veriyoruz ihtiyaç sahibine, ihtiyaçlarını alabiliyor, kendisi bu ihtiyaçları karşılayabiliyor. Tabi pandemi döneminde bunları biz insanlar evlerinden çıkamadığı için paket yapıp evlerine götürmeye başladık.

SOSYAL BELEDİYECİLİK ALANINDA ÖRNEK ÇALIŞMALAR

Dolayısıyla sosyal belediyecilik anlamında güzel çalışmalar ortaya koyduk. Tabi çeşitli insanlarımızın ihtiyaçları oluyor.  Biz dedik ki ortaokulu bitiren çocuklarımız yüzme öğrensin, yüzme bilmeyen kalmasın dedik. Şuan büyük bir havuz yapıyoruz. Dutluk mahallesinde de öyle Altıağaç, Karağaç'ta havuz yapıyoruz. Mamak'ımızı havuzlar ile donatıyoruz. Beş tane gençlik merkezi yapıyoruz. Bunların hepsinde gençlerimiz eğitim görecek. Geleceğe daha da güvenli bakacaklar. Şehir demek maalesef beton ve asfalt anlamına da geliyor. İnsanlarımızın nefes alabileceği yerlerin de olması lazım. Bir ekolojik köy çalışmamız oldu. Çocukların tarım belediyeciliği anlamında, çocukların toprak ile buluşturulacağı alanlar oluşturduk. Şöyle bir sloganımız var: "Toprak kokusunu özleyen Mamak'a gelsin" diyoruz. İnşallah pandeminin, salgının rahatladığı zamanlarda tüm Ankara'nın yalnızca Mamak'ın değil herkesi Mamak'a gelmesi için davet ediyoruz. 

Doğayla iç içe, toprakla iç içe, yeşil ile iç içe ortamlar oluşturduk. Çok fazla başka çalışmalarımız da var. 

GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ PROJESİ

Mamak  Belediye Başkanı, ilçeleri için en heyecan verici projelerden biri olan güneş enerji santrali konusunda da açıklamalarda bulundu. İki ayrı proje olarak yürütülen enerji projesiyle ilçede 500-600 bin liralık tasarruf sağlayacağını belirtirken, belediyenin kendi enerjisini üretip kullanabileceğini ifade etti:

"Bu konuda iki projemiz vardı. Spor salonumuzun çatısına 1 mW civarında enerji üretebilecek bir santral kurmaktı. Bunun ihalesini yaptık, uygulama noktasına geçeceğiz Allah nasip ederse. Bu bizim için çok önemli bir projeydi. Bunun ikinci aşaması var. 4 mW gücünde güneş enerji tarlası, güneş enerji santrali projemiz var. İkisini de tamamlayınca bizim Mamak'taki kendi belediyemiz, kendi elektriğimizi üretmiş olacağız. İnşallah onun çalışmalarına devam ediyoruz. Birinci aşamayı tamamladık, ikinci aşamada saha çalışmalarımız devam ediyor. Bu da önemli bir şey bizim için. Çünkü sonuçta güneş enerjisini kullanacağız.
Yeşil enerji kullanacağız. Hemde yaklaşık 500-600 bin lira kadar elektrik masrafımızı güneşten karşılamış olacağız. "

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDE İSRAİL SKANDALI

Son günlerde gündeme gelen İsrail- Ankara Büyükşehir Belediyesi konusuna ilişkin de Mansur Yavaş yönetimini eleştiren Başkan Köse, Mescid-i Aksa'da, Gazze'de, Filistin'de yaşanan zulme rağmen İsrail'den gelen iftar yardımlarının kabul edilmesine tepki gösterdi;" Ankara İsrail'in kanlı parasına muhtaç değildir" dedi.

"Bu konu gerçekten çok üzücüm bir konu. İsrail yalnızca Ramazan ayında değil, yılın değişik zamanlarında da Mescid-i Aksa'da, Filistin'de, Gazze'de insanları katlediyor. İşgalci de bir yapıda aslında İsrail. O devlet terörünü en şiddetli şekilde uygulayan bir yapıu var. İnsanlar şehit ediliyor. Çoluk, çocuk, kadın erkek tam bir insanlık dramı yaşanıyor aslında. Dolayısuıyla ben buradan İsrail'in yaptığı, en son özellikle çocuklarımız şehit ettiği için o işgalci tavrını kınıyorum. Gerçekten çok üzücü. Ankara Büyükşehir Belediyesi iftar konusunda 500 tane iftar vermiş. Ona teşekkür plaketi veriyor İsrail. "

Ben diyorum ki, Ankara'nın İsrail'in kanlı parasına ihtiyacı yok. Eğer Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin parası yoksa biz Mamak Belediyesi olarak bu parayı veririz. Halkımız kendileri de karşı.  Biz bunu kınıyoruz. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin siyah bir çelenk ile aldığı parayla beraber İsrail Büyükelçiliği'ne bırakmasını istiyoruz teşekkür belgesini. Bir an evvel Ankara Büyükşehir Belediyesi  ve Sayın mansur Yavaş'ın dönmesini istiyotruz. Ankara'daki Müslüman insanların İsrail'in kanlı parasına ihtiyacı yok. Bu olayda maalesef böyle bir yanlış yapılmış. Yanlıştan bir an evvel bu yanlıştan dönmesini, Ankara halkından özür dilemelerini istiyoruz.

ANKARA'YA VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE MESAJ

İki seneyi geçti. Tabi Ankara Büyükşehir Belediyesini konuşuyoruz. Bir taraftan da Mamak Belediyesi için Güzel Mamak'ın dağa güzel olacağını söylemiştik. Sloganımız buydu. Yaptığımız eserlerle çalışmalarla, milletimizin verdiği emaneti layıkıyla yerine getirmeye çalışıyoruz. İnşallah bu süreç zarfında sözlerimizin çoğunu tuttuk, kalanların da çoğunu yapmaya çalışıyoruz elimizden geldiği kadar.

Ankara iki yılda çok kan kaybetti, geriye gitti. Verilen sözler bir tarafa yapılan çalışmalara da bakıyoruz, Ankara'nın mevcut ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar. Sayın Yavaş'ın bir an evvel verdiği sözleri tutmasını ve Ankara'nın ihtiyaçlarını en güzel şekilde yerine getirmesini istiyoruz. Bunları izleyeceğiz biz. Halkımız bunu taktir edecektir. Biz de bunların hesabını sayın Yavaş'a mecliste soracağız, takibini yapacağız.

Haber7- Enes Taha Ersen
Röportaj:Gamze Türk
Kamera: Cenk Şenoğlu 

Kurgu: Serdar Güneş

 

 

KAYNAK: HABER7 | ÖZEL
YORUMLAR 33
 • Baybars 1 yıl önce Şikayet Et
  Bence bütün belediyeli Mansur İmamoğlu gibiler alsın cidden yerel seçimleri millet bir görsün bir geçmişi yaşasın çünkü cebini sevenlerin çeneye lafa söze inananların burnunun sürtmesi gerekli bırakalım inansınlar güvensinler yarı yolda kalsınlar bırakın yaşayarak anlasınlar çok akıllılar ya ak partiye ders verecekler ys kendileri dersin ağababasını alacaklar
  Cevapla
 • 9.KÖY 1 yıl önce Şikayet Et
  MANSUR, MAHSURLUDUr.
  Cevapla
 • Kadir. 1 yıl önce Şikayet Et
  Mamak kenntsel dönusum noldu kimse yapmiyor nolcak oralar
  Cevapla
 • Mehmet Akif 1 yıl önce Şikayet Et
  Yorumlarım silinmesin lütfen saygı değer editörler. Sayın Murat köse Başkandan, İptal edilen mavi göl projesinin imar planlarının bir an önce çözmesini tüm Mamaklılar olarak beklemekteyiz. Muhaliflerin arka bahçesi olan mimarlar odası yüzünden yatırımlarımız hep sekteye uğraşmakta. Mavi göl ile beraber Mamakta yeni planlanan Üniversite çevresininde, bir an önce imar planlarının çıkartılması gerekiyor. Murat Başakanımızın bu çalışmaları bir an önce başlatacağından hiç şüphemiz yok. Kendisine başarılarının devamını diliyorum.
  Cevapla
 • Taylim Derdi 1 yıl önce Şikayet Et
  Mavi göle dinazor heykeli isterük. Sizler dinazor heykeli dikmekte pek maharetlisinizdir.
  Cevapla
 • mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  borç yapma heykel yapma dışında ne hüneri var bu herifin. Memlekette olan hadisat karşısında var mı bir mesajı boğaziçili lgbt desteği dışında yok susarak iş yapmayarak kendini gizleme derdinde çünkü biliyor ağzını açtı mı ne olduğu ekrem gibi ortaya çıkacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'den Soylu'nun "Pis ellerini Türkiye'nin üzerinden çek" sözlerine yanıt
Dünya devi ailesiyle görüştü! Fenerbahçe'den flaş Arda Güler kararı