DGS başvuruları ne zaman sona erecek? ÖSYM 2021 DGS sınav tarihi!

Önlisans eğitimlerini lisans programlarına tamamlamak isteyenler için DGS başvuruları ÖSYM tarafından alınmaya başlandı. DGS başvuru kılavuzunun yayınlanması ile DGS başvuru ücretleri belli oldu. Başvuru yapmaya hazırlanan adaylar DGS başvuruları ne zaman sona erecek? sorusuna yanıt arıyor. İşte Dikey Geçiş Sınavı başvuru ve sınav tarihleri…

DGS başvuruları ne zaman sona erecek? ÖSYM 2021 DGS sınav tarihi!
DGS başvuruları ne zaman sona erecek? ÖSYM 2021 DGS sınav tarihi!
GİRİŞ 25.05.2021 17:34 GÜNCELLEME 25.05.2021 17:34

Meslek Yüksekokulları, Açıköğretim Önlisans programlarından mezun olan adaylar her yıl düzenlenen DGS sınavına yoğun ilgi gösteriyor. Katıldıkları DGS sınavında başarılı olan öğrenciler yaptıkları puanlara göre 4 yıllık bölümlere geçiş yapma imkanını elde ediyor. ÖSYM’nin yayınladı DGS kılavuzu ile başvurular başladı. 10 gün sürecek başvuruları kaçırmak istemeyen iki yıllık üniversite mezunları DGS başvuru tarihlerini merak ediyor. DGS başvuruları ÖSYM AİS üzerinden T.C kimlik ve aday şifresiyle giriş yapılarak tamamlanıyor. Peki DGS başvurusu nasıl yapılır? 2021 DGS başvuru ücreti ne kadar? İşte Dikey Geçiş Sınavı başvuru ekranı!

DGS Başvurusu Nereden Nasıl Yapılır?

DGS sınavına başvurmak isteyen adayların ilk olarak ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine giriş yapmaları gerekmektedir. ÖSYM AİS’e T.C kimlik numarası ve aday şifreleriyle giriş yapan adaylar aktif başvurular kısmından DGS’ye başvuru yapabilirler. Dileyen adaylar aşağıda bulunan direkt adres üzerinden başvuru ekranına gidebilir. Başvurular 21-31 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Başvuru tarihlerini kaçıran adaylar için ÖSYM DGS geç başvurularını 8 Haziran tarihinde alacak. DGS geç başvuru işlemlerinde adaylardan sınav ücreti %50 zamlı olarak alınacak.

2021 DGS Başvuru Ekranı İçin Tıklayınız.

2021 DGS Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

2021 yılında Dikey Geçiş Sınavı 11 Temmuz tarihinde gerçekleştirilecek. DGS sınavında öğrencilere sözel ve sayısal bölümden oluşan 120 soruluk yetenek testi uygulanacak. Bu testte sayısal ve sözel içerikli öğrencilerin akıl yürütme (muhakeme) becerileri ölçülecek. Sınavın kapsamı ön lisans programlarında kazanılan bilgi ve becerileri ölçmeye yönelik hazırlanacak. 11 Temmuz saat 10.15’de başlayan sınav 150 dakika sürecek.

2021 DGS Başvuru Ücreti Ne Kadar?

DGS başvuru ücreti ÖSYM tarafından 150 TL olarak belirlendi. DGS ücretleri anlaşmalı bankalar veya ÖSYM e-ÖDEMELER kısmından yatırılabilecek. 21-31 Mayıs tarihleri arasında yapılan başvuruları kaçıran adaylar için geç başvurular 8 Haziranda alınacak. Bu tarihte yapılan başvuruların sınav ücreti yüzde 50 zamlı olarak alınacak. 

Dikkat: Geç Başvuru Gününde yapılan başvurularda sınav ücreti, %50 artırımlı olarak aynı gün ödenecektir.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Sadece bir adet üretildi! Dünyaca ünlü Bugatti'den yepyeni Chiron Super Sport Hommage T50S
Karadeniz ayrıntısı dikkat çekti! İşte en mutlu şehirler....