Esnafa hibe ödemeleri ne zaman verilecek? Hibe destek ödemesi hesaplara mı yatacak?

Esnaf destek paketi başvuruları e-Devlet üzerinden alınmaya başladı. Paket kapsamında birinci ve ikinci grupta yer alan esnafa 3 bin TL ve 5 bin TL destek ödemesi yapılacak. Esnaf hibe başvurusunu yapanlar ödemelerin yapılacağı tarihi araştırıyor. Peki esnafa hibe ödemeleri ne zaman verilecek?

Esnafa hibe ödemeleri ne zaman verilecek? Hibe destek ödemesi hesaplara mı yatacak?
Esnafa hibe ödemeleri ne zaman verilecek? Hibe destek ödemesi hesaplara mı yatacak?
GİRİŞ 27.05.2021 08:49 GÜNCELLEME 27.05.2021 08:49

Koronavirüs salgını nedeniyle işlerine ara veren esnaflarımıza 2 grup halinde maddi destek sağlanacak. Esnafa destek paketi başvuruları 25 Mayıs tarihi itibariyle e-Devlet üzerinden alınmaya başladı ve başvurular 1 ay süreyle devam edecek. Esnaf destek paketine başvuru yapanlar, 3 bin TL, 5 bin TL ‘’destek ödemeleri ne zaman yapılacak?’’ sorusuna yanıt arıyor.

Hibe Destek Ödemeleri Hangi Esnaflara Verilecek?

3.000 Türk Lirası hibe desteğinden 17/05/2021 tarihinden önce (bu tarih dâhil) vergi mükellefiyetini tesis ettirmiş, esnaf ve sanatkârlar ve gerçek kişi tacirler faydalanacak. 2. grupta yer alan esnafa 3 bin TL destek ödemesi yapılacak. Bunlar; bakım onarım, tamirat, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, oyuncak, kozmetik, bakırcılar, ayakkabıcılar, konfeksiyonlar vb yer almaktadır. Bu gruba berberler otobüsçüler, pazarcılar da dahildir. Toplamda 1 milyon 150 bini aşkın işletmeyi kapsayan bu gruba bir defaya mahsus 3 bin lira hibe desteği verilecek. 

Esnafa Hibe Ödemesi Ne Zaman?

Hibe ödemeleri, bir defaya mahsus verilmek üzere 2 ayrı grup için 5 bin lira ve 3 bin lira olacak. Destek başvuruları 25 Mayıs 2021 Salı günü itibariyle başladı. 30 gün süre ile (23 Haziran 2021 Çarşamba günü 23:59’a kadar) devam edecektir. Henüz resmi bir açıklama yapılmadı fakat, başvuruların sona erdiği tarihten itibaren ödemelerin T.C Kimlik numarası sırasına göre yapılması ve hesaplara yatırılması beklenmektedir.

Başvuru Şartları

Hibe desteği, tek seferde ödenmek üzere, ekonomik faaliyet konuları Bakanlık tarafından belirlenen birinci grup için 5 bin lira ve ikinci grup için 3 bin lira olarak belirlendi.
 
Bu kapsamda, 5 bin lira ile desteklenecek birinci grupta aralarında kayak pistlerinin işletilmesi, sirkler, gösteri sanatları, nikah ve düğün salonu işletmecileri, kaplıca, SPA merkezleri, sinema filmi gösterimi, spor ve eğlence amaçlı spor hizmetleri, plaj alanlarının işletilmesi, eğlence parkları, öğrenci ve işçi yurtları, pansiyonları, kara yolu şehir içi ve şehirler arası havaalanı servisleri ile yolcu taşımacılığı, kantinler, kırtasiye ürünlerinin perakende ticareti, internet kafelerin faaliyetleri, şehir içi personel ve okul servisleri, çay ocakları, kıraathaneler, kahvehaneler, kafeler gibi işletmelerin bulunduğu 35 ekonomik faaliyet yer alıyor.

3 Bin Lira Hibe Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Destek başvuruları 25 Mayıs 2021 Salı günü başlayacak olup 30 gün süre ile (23 Haziran 2021 Çarşamba günü 23:59’a kadar) devam edecektir.

Online başvuruda yaşanabilecek yoğunluğun, hizmete erişime engel olmasını önlemek için, TC Kimlik Numarasının son hanesine göre aşağıdaki gibi başvuru alınacaktır;

  • 0 olan vatandaşlar 25 Mayıs 2021 Salı günü,

  • 2 olan vatandaşlar 26 Mayıs 2021 Çarşamba günü,

  • 4 olan vatandaşlar 27 Mayıs 2021 Perşembe günü,

  • 6 olan vatandaşlar 28 Mayıs 2021 Cuma günü,

  • 8 olan vatandaşlar 29 Mayıs 2021 Cumartesi günü,

  • 30 Mayıs - 23 Haziran 2021 tarihleri arasında tüm vatandaşlar başvurabilecektir.

ESNAFA 3 BİN TL BAŞVURU EKRANI (e-Devlet)

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İngiltere Kralı Charles'a soğuk duş! "Gazze'de ateşkes" isteyen kişiyi görmezden geldi
Tarımla teknolojinin birleştiği şehir Konya