İstanbul'un yeni simgesi Çamlıca Kulesi açıldı! Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çamlıca Kulesi açılışında çok önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 'Sadece ülkemizde değil tüm dünyada örnek teşkil edecek bu projeyi başarıyla hayata geçirmiş olduk. Kim çevreci, işte bu ortada'' dedi.

GİRİŞ 29.05.2021 14:34 GÜNCELLEME 29.05.2021 18:31
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

İstanbul'un, Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilişinin 568'inci yılında mega kent çok önemli bir yapıya daha kavuştu. 2017 yılında yapımına başlanan, 587 metrelik yüksekliğiyle Avrupa'nın zirvesi olan Çamlıca Kulesi'nin açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan açılıştan önce yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Erdoğan'ın açıklamasından satır başları:

''ÇAMLICA KULESİ GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİNE SON VERDİ''

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

''Televizyon ve radyo, medya kuruluşları ile haberleşme operatörlerine hizmet sağlayacak Çamlıca Kulemizin ülkemize ve şehrimize hayırlı olmasını Allah'tan diliyorum. Büyük Çamlıca Camii'ni bitirdik caminin kıble tarafı işgal altındaydı. Oradaki metal kuleler adeta oraya işgal etmişti görüntü kirliliği vardı. Bu kirliliği ne zaman ortadan kaldıracağız diye hep bunun hasreti içerisinde olduk. Acaba Adalar'a mı kaldırsak yoksa burada farklı uygulama mı yapsak diye düşündük. Sonra dedik ki yapacağımız kulemize bunları yerleştiriririz.

Avrupa'nın en yükseği: Çamlıca KulesiAvrupa'nın en yükseği: Çamlıca Kulesi

''TÜM DÜNYADA ÖRNEK TEŞKİL EDECEK PROJE''

Sadece ülkemizde değil tüm dünyada örnek teşkil edecek bu projeyi başarıyla hayata geçirmiş olduk. 100 kadar radyonun buradan ortak yayın yapıyor olması bu da bizim ayrıca başarımız oldu. Kim çevreci, işte bu ortada. AK Parti çevreciliğin ispatını bugüne kadar yaptığı yatırımlarla ortaya koymuş olan bir partidir. Çevrecilik lafla olmuyor, çevrecilik ispat-ı vücutla oluyor. Bunu yapan da biziz. Milyonlarca ağacı ülkemizin dört bir tarafına diktik. İstanbul 81 vilayetin adete bayrağının dalgalandığı bir şehirdir. Çamlıca'da faaliyete geçen kulemizi yeni dönemin en önemli yatırımlarından ve sembol eserlerinden biri olarak görüyorum. Boğaz'a hakim bir manzaranın üzerinde deniz seviyesinden itibaren 587 metre uzunluğa sahip bu kule, aynı zamanda İstanbul'un en yüksek yapısı unvanına da sahiptir.

Büyük Çamlıca Camisi’ne 2 yılda 12 milyon ziyaretçi Büyük Çamlıca Camisi’ne 2 yılda 12 milyon ziyaretçi

KANAL İSTANBUL'UN TEMELİ HAZİRAN AYI SONUNDA

Haziran ayının sonunda falan da Kanal İstanbul'u şehrimize kazandırmak üzere temeli atıyoruz. Rahatsız olanlar var olacaklar. Varsın olsunlar. Kanal İstanbul'un sağında, solunda 2 şehir inşa edeceğiz. Bu 2 şehirle İstanbul bir başka olacak.

''CHP ÜMRANİYE ÇÖPLÜĞÜNÜN PATLAMASINA SEYİRCİ KALDI''

İstanbul'u hak etmek için önce bu şehre kalpten gelen bir aşkla sevdayla bağlı olmak gerekiyor. CHP işte o Ümraniye çöplüğünün patlamasına seyirci kaldı. Onlar patlattı, biz yaptık. Şimdi orada spor tesisleri var. Aramızdaki fark bu. Bu şehrin büyüklüğünden kaynaklanan cefasını da en az sefası kadar öpüp başınızın üzerine koymuyorsanız İstanbul'u hak etmiyorsunuz demektir. İstanbul'a yapılan her hizmetin Türkiye'nin tamamına yapıldığının, burada ortaya çıkan her değerin insanımızın her birinin hayatına yansıdığının bilinciyle hareket ettik. Tabii bazılarına bu gerçekleri anlatmak çok zor. Anlamıyorlar."

ÇAMLICA KULESİ

Toplam yüksekliği 365 metre olan kulenin 220 metrelik bölümü 53 katlı betonarme yapıdan oluşuyor 145 metresi ise anten bölümü olarak kullanılıyor. Çamlıca Kulesi'nin ışıklandırmalarında 16.7 milyon renk kullanılıyor. 33 büyük anten sökülerek antenler tek kulede toplandı. 30 bin 150 metrekarelik sosyal alanlara 2 bin 750 ağaç dikimi yapıldı.

Çamlıca Kule

YORUMLAR 26
 • Özer 3 yıl önce Şikayet Et
  Küle.haberin basında 587 metre idi devamında 363 m düştü. Çekiyormu bu kule
  Cevapla
 • Glr 3 yıl önce Şikayet Et
  sen TÜRKİYENİN değil dünyaki mazlumların gururusun Reis paşa durmak yok yola devam hayinler anlamaz eserden
  Cevapla
 • Salih 3 yıl önce Şikayet Et
  2017 bitecekti ? 2021 oldu ?
  Cevapla
 • Dertli 3 yıl önce Şikayet Et
  2017 yılında yapımına başlanan kuleden bahsediyor. Bu iş heykel dikme işi değil ki hemen bitsin. Tabi sizin gibi istemezük tayfasına bunu anlatmak biraz zor.
  Cevapla
 • ali. kostelek 3 yıl önce Şikayet Et
  bana ne faydası var istanbul da yaşayip havalı havalı gezenlere faydası var
  Cevapla
 • Almancı 3 yıl önce Şikayet Et
  Videoyu sonuna kadar izleseydin belki sende sevinirdin! Bu usulü ülkenin heryerinde uygulanacağını söylüyor reis!
  Cevapla
 • Bahattin Emecen 3 yıl önce Şikayet Et
  söze gerek yok ama biz istemezük oranın çamlıca olduğu ne belli bence çam heykeli olsa iyi olurdu ama biz istemezük
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sınıfta kalanlara telafi sınavı mı geliyor? Bakan Tekin’den açıklama
İsrail ordusu, Gazze'de 8 askerinin imha edildiğini doğruladı