Adalar'da ölen at sayısı 226'ya yükseldi! İBB Başkanı 'ölüm sessizliği'nde

İBB'nin satın aldığı 978 at bakımsızlıktan ölmeye devam ediyor. Ölen at sayısı 226'ya yükselirken, Adalar Belediyesi, hayvanlara kayıt dışı ilaçlar kullandığı ifade edilen personeli Veteriner Mustafa Ün'ü ise korudu.

Adalar'da ölen at sayısı 226'ya yükseldi! İBB Başkanı 'ölüm sessizliği'nde
Adalar'da ölen at sayısı 226'ya yükseldi! İBB Başkanı 'ölüm sessizliği'nde
GİRİŞ 02.06.2021 17:28 GÜNCELLEME 02.06.2021 17:45
Bu Habere 100 Yorum Yapılmış

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) satın aldığı 978 at bakımsızlıktan ölmeye devam ediyor. Ölen at sayısının 226'ya yükseldiği öğrenildi.

İBB tarafından 3 Mayıs 2021 tarihinde yapılan açıklamada, "Atların Adalar'daki bakımı sürecinde çeşitli sebeplerle toplam 224 at ölmüştür" ifadeleri kullanılmıştı. Önceki gün ise ahırlara hapsedilen atlardan bir tanesinin daha öldüğü öğrenilirken ortaya çıkan görüntüler yürekleri sızlattı.

BELEDİYE YALANA SARILDI

İBB sorumluluğundaki atlar bakımsızlıktan ölmeye devam ederken, Adalar Belediyesi'nde ise skandallar bitmiyor. İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Aralık 2019'da yaptığı ani denetimlerde Adalar Belediyesi Veterinerlik Müdürlüğü'nün kayıt dışı ilaç bulundurduğunu ve Veteriner Hemim Musafa Ün'ün bu ilaçları kullandığını tespit etti. Ortaya çıkan skandal sonrası belediye veteriner Ün'ü korumak için "Belediyemiz Veteriner Hekimi Mustafa Ün, mahkeme kararına konu olan 2018 yılı işlemleri sırasında kurumumuzda görev yapmamakta olup, 2019 yılı Ekim ayından beri Belediyemizde çalışmaktadır…" iddiasında bulundu. Ancak denetime konu olan tutanakta yer alan bilgiler belediyelerin iddialarını çürüttü.Tutanakta baskının 2019 Aralık ayında yapıldığı ve veteriner hekim Mustafa Ün'ün de görevde olduğu görüldü. Söz konusu tutanakta ayrıca Veteriner Hekim Zeynep Zorlu, Veteriner Hekim Şemin Dost Darcan, Veteriner Hekim Bekir Yılmaz ve Adalar Belediyesi Sorumlu Veteriner Hekim Dilşat Sak'ın imzası yer aldı. Adalar Sulh Ceza Hakimliği Adalar Belediyesi Veteriner Hizmetleri'nin, Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'nun 13. maddesine muhalefet ettiği gerekçesiyle Adalar Belediyesi'ni 11 bin 368 TL idari para cezasına çarptırdı.

ERDEM GÜL, ATLARIN KAYBOLMASI VE ÖLMESİNE İLİŞKİN SUSKUNLUĞUNU SÜRDÜRÜYOR

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül'ün; İBB'nin satın aldığı 978 atlardan İstanbul'da 226 atın ölmesi, Hatay Dörtyol ilçesinde 99 atın kaybolması ve 1 atın ölmesine ilişkin suskunluğunu sürdürmesi dikkat çekiyor. 978 atın Adalar ilçesi dışına sevkine yönelik işlemleri yürüten CHP Adalar İlçe Başkanı Ali Ercan Akpolat'ın, Adalar Belediyesi Veterineri Mustafa Ün'le yoğun irtibatının olduğu dikkat çekiyor.

2 AT İMAMOĞLU'NA HEDİYE EDİLDİ

Adaların atları adlı platform ise yaptığı açıklamada İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun bir akrabasının, Büyükada'da İBB tarafından satın alınmış iki atı edinmek istiyor.

Arda ve Cavit adındaki iki attan birinin zabıta birimine ait olduğu belirtilen açıklamada, "İBB'nin atlarla ilgili tüm işleri CHP İlçe Başkanı, Fayton Cafe sahibi Ercan Akpolat tarafından yürütülüyor. İlçe Başkanı Akpolat İBB adına yetkili değil ve hesap verebilir konumda bulunmuyor. Ama atlarla ilgili kararlarda belirleyici rol oynuyor. Arda ve Cavit'in Ekrem İmamoğlu'nun yakınına gönderilmesi için de Ercan Akpolat'la görüşüldüğü belirtiliyor" dedi.

KARATEPE TEPKİ GÖSTERDİ

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Karatepe, sosyal medya hesabından tepki göstererek, "Adaların atları ölüm eşiğinde, İBB Başkanı ölüm sessizliğinde!" paylaşımında bulundu.

Hayvanseverlerden İBB'ye pankartlı tepki!Hayvanseverlerden İBB'ye pankartlı tepki!

Adalar’da ürküten iddia: Sağlıklı atları ruam hastası atlarla aynı yere kapattılarAdalar’da ürküten iddia: Sağlıklı atları ruam hastası atlarla aynı yere kapattılar

İşte İBB'nin sahip çıktığı(!) atlar, pislik içinde ölüyorlar!İşte İBB'nin sahip çıktığı(!) atlar, pislik içinde ölüyorlar!

Adalar'daki atların 224'ü bakımsızlık yüzünden ölmüşAdalar'daki atların 224'ü bakımsızlık yüzünden ölmüş

KAYNAK: SABAH
YORUMLAR 100
 • Bekir C 1 yıl önce Şikayet Et
  İmamoğlu'nu sırtından kaldırıp atan tekmeleyen atın adı Cihan ,o ne mağrur ne güzel bir varlıktır o , Allah rahmet eylesin Cihan ,kişnediğin yer Cennetül Baki olsun ,Kevser ırmakları dan su İçesin at Cihan
  Cevapla
 • mutiyurrahman 1 yıl önce Şikayet Et
  adamın şer eli atlara kadar uzandı vayy be !!!!!
  Cevapla
 • YURTSEVEN 1 yıl önce Şikayet Et
  YUNAN EKREM, VATANDAŞI METROBÜS VERMİYEREK, HASTALIKTAN ÖLDÜRDÜ İŞÇİYİ İŞTEN ATTI, AÇLIKTAN ÖLDÜRDÜ ARITMA YAPMADI DENİZLERİ ÖLDÜRDÜ GIDA VERMEDİ, BAKIM YAPMADI, ATLARI ÖLDÜRDÜ, İSTANBUL'un GÜZELİM DUVAR ÇİÇEKLERİNİ ÖLDÜRDÜ, BU CHP ZİHNİYETİ SADECE ÖLDÜRÜR, HİÇ BİR ZAMAN YAŞAT MAZ, BUNLAR BEDDUALIDIR, LANETLİDİR ELLERİNİ DEĞDİRDİKLERİ YERİ KURUTUR LAR.
  Cevapla
 • MetkaN_ 42 1 yıl önce Şikayet Et
  İstanbullular hak ettiniz,ekremi seçmekle belki yediğiniz kıymalar etler ölmüş atları yediriyodur ekreminiz
  Cevapla
 • İstanbullu 1 yıl önce Şikayet Et
  Hani nerde hayvan severler iki yüzlüler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Biden'dan Çin balonuyla ilgili ilk yorum: İcabına bakacağız
Diyarbakır-Şanlıurfa yolunda otobüs devrildi: 30 yaralı