Nafaka ve çocuk teslimine yeni formül!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Meclis’e getirileceğini duyurduğu 4’üncü yargı paketiyle ilgili son toplantı yapıldı.

Nafaka ve çocuk teslimine yeni formül!
Nafaka ve çocuk teslimine yeni formül!
GİRİŞ 03.06.2021 10:13 GÜNCELLEME 03.06.2021 12:41
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

32 maddelik pakette, vergi suçunun cezasının arttırılmasından adli kontrole üst süre sınırına, avukatla görüşmede yeni kriterlerden vatandaşa cevap verme süresinin kısalmasına kadar birçok başlık yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında önceki gün düzenlenen 4. Yargı Paketi toplantısında, düzenlemeye son şekli verilerek, 32 madde olması konusunda karara varıldığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre taslakta vergi kaçakçılık ve suçlarına ilişkin uzun süreli hapis cezalarında “tek ceza” formülü uygulanacak. Sahte fatura suçuna her takvim yılı için ayrı ayrı verilen hapis cezaları zincirleme suç kapsamına alınacak. Etkin pişmanlık hükümleri, vergi ve cezaların tamamının ödenmesi halinde bu suçlarda da uygulanabilecek. Soruşturma ve dava sırasında ödeme yapılması durumunda failin cezası 3’te 1 oranında düşecek. Vergi usul suçlarında uzlaşma aranacak. Vergi suçunun cezası arttırılarak üst sınır, 5 yıldan 8 yıla çıkarılacak. Taslakta öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

TUTUKLAMAYA ‘SOMUT DELİL’ ŞARTI

- Katalog suçlardan tutuklamaya “somut delil” şartı getirilecek.
- “Konutu terk etmeme” adli kontrol tedbirinde, geçen sürenin, sonuç cezanın infazından mahsubu sağlanacak.
- Avukatın dosya inceleme kısıtlamasına da üst süre sınırı konulacak.
- Gözaltında avukatla görüşme hakkını kısıtlayan kanun hükümleriyle ilgili ek bir kriter belirlenecek.
- Sulh ceza hâkimliklerinin tutuklama kararlarına karşı itirazlar ceza mahkemelerine yapılacak.

DİNLEME KAYITLARI YOK EDİLECEK

- İletişimin tespiti ve dinlenmesinde, koruma tedbiriyle elde edilen kayıtların beraat kararı verilmesi halinde de yok edilmesi sağlanacak.
- İddianame ile tanık ve müştekiler hakkında çıkarılan zorla getirme kararları, telefon gibi iletişim araçlarıyla da bildirilecek.

VATANDAŞA CEVAP SÜRESİ KISALACAK

- İdareye yapılan başvurularda, vatandaşa cevap verme süresi 60 günden 30 güne inecek.
- İdari yargıda gerekçeli kararlar, en geç 30 gün içinde yazılacak.
- İfade alınıp serbest bırakılmak üzere verilen bir yakalama kararı kapsamında, mesai saatleri dışında yakalanan kişi, makul bir sürede adli makamlara başvurmayı taahhüt etmesi şartıyla, savcı tarafından serbest bırakılabilecek.
- Adli kontrol tedbiri aralıklarla incelenerek, üst süre sınırı gelecek.

NAFAKA VE ÇOCUK TESLİMİNE YENİ FORMÜL

En çok merak edilen nafaka ve çocuk teslimi konularının da 4. yargı paketinde yer alması planlanıyordu. Fakat son yapılan toplantılarda nafaka ve çocuk tesliminin 4. yargı paketinde olmaması yönünde karar alındığı öğrenildi.

NAFAKADA ÜST SINIR YA DA EVLİLİK YILI

Yeni formüller üzerinde çalışılan nafaka ve çocuk tesliminin 5. yargı paketinde olması bekleniyor. Buna göre, nafakada ya üst sınır belirlenecek ya da evlilik süresi esas alınacak. AK Parti kurmayları çocukların icra yolu ile tesliminde yeni formül üzerinde çalışıyor.

Almanya modelinin örnek alındığı çocuk teslimi formülüne göre de teslim sırasında Aile Bakanlığı yetkilileri ve bir çocuk psikologu devreye girecek. Çocuk tesliminde çocuğun psikolojik durumu göz önüne alınacak ve uzmanlar tarafından dinlenecek. Son karar, çocuğun görüşleri uzmanlar tarafından incelendikten sonra verilecek.

YORUMLAR 24
 • Nur 10 ay önce Şikayet Et
  Anne çocuğa mı baksın çalışsın mı bu çocuğun nafakadi nasıl sağlanacak baba keyfine göre gönül eglendirsin bütün sorumlulukları annenin üzerine madem dünyaya getirdi nafakasini vermek zorunda yazık kadınlara ya
  Cevapla
 • hhüseyin 1 yıl önce Şikayet Et
  Adam kusurlu bir kadınla evlenmiş, kandırılmış. Ayrılmış çocuk da yok ömür boyu zulüm! ömür boyu nafaka! bu ne yaa! yeter artık bitir bunu ak parti !!! Kandırıldığı birine ömür boyu bakmak zorunda mı Allah aşkına bir adam !
  Cevapla
 • Hak 1 yıl önce Şikayet Et
  o çocuklar sadece yemiyor, barınma ısınma, okul masrafları var. çocuklar olmasa kadın ailesiyle yaşayacak ya da iş bulup çalışacak. babaların bu kadar yırtındığına bakan da çok istiyorlar çocuklarına bakmayı sanacak., dertleri para vermeden çocuklarını baktırmak ve kendi hayatlarını yaşamak. Alan erkekler de annelerine bırakıp nasıl bakıldığı ile bile ilgilenmiyorlar, sadece istedikleri zaman görmeye gidiyorlar. boşanınca çocuklarına bakmak yerine hemen yeni karı peşine düşüyor ve ayaklarına dolanmadan yaşamak için çocuklarını bakmak istemiyorlar. Bakan anneye para verme, kendin bakmak isteme, ama yırtın çocuklarımı göremiyorum diye. oh ne ala memleket.
  Cevapla
 • Mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  S.CUMHUR,Sizin bu yasalar hakkındaki fikrinizin üzerine ANADOLU insanlarından ve Diğer büyük şehirlerden bu mağduriyeti yaşayan,çocuğuna mahkeme kararına rağmen nafaka ödemeyen,işi inada bindiren.Çocuğun fikrinin sorulmasına kadar sarayınıza bu insanları davet edin onların yaşamlarından kesitler dinleyin.İnanın en doğrusu bu olacak.Siz bu konuda ne yaşamış olabilirsiniz?Eşinizde mi Boşandınız?Nafaka sorunu veya velayet sorunu mu yaşadınız?Bu nedenle ALLAH hiç bir yavrumuzun ailesine böyle cahil davranışları yaşatmasın.Ancak yaşamın gerçeklerine göre yasalar yapılmalı.
  Cevapla
 • ... ... 1 yıl önce Şikayet Et
  sevmişsin evlenmişsin, sonra nefret etmişsin boşanmışsın. Nefret ettiğin birine de para vermek zor gelir adama. Nefretin gözlerini kör ettiği için tek derdin nafaka olur, mahvettiğin hayatlar aklından bile geçmez, eziklik hissi ile yetişen çocukları saymıyorum bile.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Teröristlerin iadeleri için süreç başladı (7 Temmuz Gazete Manşetleri)
İngiliz bakanın köşeye sıkıştığı anlar