Başkan Erdoğan'dan kritik görüşme öncesi son dakika Biden açıklaması!

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel'deki NATO Liderler Zirvesi'de ABD Başkanı Biden ile yapacağı görüşmeye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

GİRİŞ 13.06.2021 14:42 GÜNCELLEME 13.06.2021 16:05
Bu Habere 100 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel'e yola çıkmadan önce Atatürk Havalimanı'nda önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan yarın Biden ile yapacağı görüşmeye ilişkin de nelerin konuşulacağına dair detaylara değindi. 

Başkan Erdoğan, Biden ile yapacağı kritik görüşmeye ilişkin şu açıklamalarda bulundu: 

"İÇERİDE DIŞARIDA BİRÇOK DEDİKODULAR OLDU"

Sayın Biden'la bizim göreve geldikten sonraki bu yüz yüze ilk görüşmemiz olacak. Birinci derecede Türkiye - Amerika ilişkilerini şöyle bir masaya yatırmamız gerekiyor. İçerde dışarda bir çok dedikodular oldu. Bunları geride bırakıp neler yapacağız bunları konuşmamız lazım. Görüşme alanımız çok geniş. Zira 24 Nisan bizler için maalesef bizler için çok çok olumsuz bir süreç oldu. Böyle bir yaklaşımı beklemezdik, bizleri ciddi manada üzmüştür.

F-35, S-400 VE PATRİOT AÇIKLAMASI

Bunu gündeme getirmeden geçmeyi doğru bulmamız mümkün değil. Türkiye rastgele bir ülke değil. ABD ile NATO'da müttefik bir ülke. İki müttefikin kalkıp da bu konuda NATO ile uzaktan yakından alakası olmayan Ermeniler konusunda böyle bir yaklaşıma girmesi bizleri rahatsız etmiştir, üzmüştür. Savunma sanayine yönelik masa üstünde kalan konular var. En önemlisi F35 konusudur. Türkiye ahdini yerine getirdiği halde sözleşmeye uymayan bir Amerika vardır. Ödemelerini yapmış Türkiye var, ciddi manada parça alma işlemini Türkiye'den yaptıkları halde yani 700 - 750 parçayı veren Türkiye var. Bu arada Patriot'lar var. Biz de Rusya ile anlaşmaya gitmek suretiyle S400'leri aldık.

Neyi yaparızı ikili görüşmede masaya yatırmakta fayda var. Derdimiz, beklentimiz NATO'nun birlik ve beraberliğine güç katacak, 'ama'sız ve 'fakat'sız bir yaklaşımı ABD'den görmektir. NATO'dan ülkemizin güvenlik hassasiyetlerini dikkate almasını bekliyoruz. ABD malum Afganistan'ı terk etmenin hazırlığı içinde. Oradaki süreci devam ettirecek güvenilir tek ülke malum Türkiye. Bu konuda arkadaşlarımız muhataplarına gereken cevabı verdiler. Onlar da bundan mutlular. 

NATO Genel Sekreteri ile de görüşeceğiz. Bu süreçte Soltenberg olumlu yaklaşımda olmuş bir dostumuzdur. bu süreci devam ettiren bir dosttur. Ne gibi adımlar atarızı görüşme imkanımız olacak.

YORUMLAR 100
 • metin 3 yıl önce Şikayet Et
  Bideni Trumplan karıştırmayı derim
  Cevapla
 • nimet 3 yıl önce Şikayet Et
  Biden her zaman ki gibi burnunun dikine, ülkemizi sömürge gören ve Türkiye düşmanı tavırlarına devam edecek... Reis SERT ÇIKMALI ve DURMALI..
  Cevapla
 • Mülayim 3 yıl önce Şikayet Et
  Hala f35 mi. Bizim uçaklar yetismeyecek sanki...
  Cevapla
 • Yalan yok 3 yıl önce Şikayet Et
  NE İdüğü belirsüz ABD değil - Asıl Tehdit Ekonomi ve şeffaflık Hesap verebilir olmak ...
  Cevapla
 • Mazlum 3 yıl önce Şikayet Et
  Kurtlar sofrasında İÇERDE evcilik oynamayla DEDİKODUYLA DEVLET BİR ADIM ileri gidemeyeceğini Mevcut Cumhur ittifakı iyi görüp İÇERDE güçlenmeyi DIŞARDA meşru haklarımız konusunda söz sahibi olmayı İYİ BECERİYOR ÇOK MÜHİM ADIMLARLA Yoluna devam ediyor bunları milletimiz lütfen görsün
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Selçuk Bayraktar'dan Kurban Bayramı mesajı: Hedef Kızılelma
MHP'den Cumhur İttifakı açıklaması