Marmara'da bu kez "ölümcül gaz" kabusu

Marmara Denizi'ndeki müsilaj sorunu sürerken, şimdi de Çınarcık Çukuru'nda 'canlı yaşamını yok edecek' hidrojen sülfür gazı oluştuğu tespit edildi.

Marmara'da bu kez "ölümcül gaz" kabusu
Marmara'da bu kez "ölümcül gaz" kabusu
GİRİŞ 17.06.2021 10:04 GÜNCELLEME 17.06.2021 10:04
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Çınarcık Çukuru’nun 750. metresinden robot yardımıyla alınan suda çürük yumurta kokusu saptanırken, ölümcül hidrojen sülfür oluştuğunu tespit edildi. 

Prof. Dr. Nuray Çağlar, "2019 yılında aynı çukurda bu gaz yoktu. Bu tespit, felaketin büyüklüğünü kanıtlıyor" dedi. 
 


"ÜZÜCÜ SONUÇLAR GELDİ"

4 aydır Marmara Denizi’ni etkisi altına alan deniz salyasına çözüm yollarını arayan bilim insanlarının açık denizde yaptığı son sefer, İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Türkiye’nin en büyük ve donanımlı araştırma gemisi Alemdar II ile yapıldı.

12 bilim insanı, ilk araştırmalarını İstanbul Boğazı Beykoz açıklarında yaptı. Daha sonra gemi, enstitü tarafından uzun yıllardır takip edilen 1270 metre derinliğindeki Çınarcık Çukuru’ndaki istasyona yöneldi.

Bu noktada gemideki gelişmiş oşinografik ekipman denize indirildi. Bilimsel seferin lideri kimyasal oşinograf Prof. Dr. Nuray Çağlar, iklim değişikliğiyle ilgili de önemli bilgiler sunan istasyonunda üzücü sonuçlar elde ettiklerini söyledi.

Milliyet gazetesinin haberine göre, Marmara Denizi’nin bu noktasında hidrojen sülfürün (sülfitli bileşikler) kaydedilmesi seferin en önemli ve çarpıcı sonucu oldu. Deniz suyunda söz konusu bulguları destekleyen fiziksel ve kimyasal bulgular ölçümlendi. Prof. Dr. Çağlar, deniz ekosisteminin sağlıklı olup olmadığının en net gözlemlendiği istasyonlardan Çınarcık çukurunun derinliklerinde tespit edilen hidrojen sülfürün Marmara Denizi ekolojisinde yeni bir döneme geçildiğinin kanıtı olduğunu söyledi.

"GAZ YOĞUN OLARAK VAR"

2019 Mayıs ve Ekim aylarında iki kez geldikleri Çınarcık çukurunda hidrojen sülfüre rastlamadıklarını vurgulayan Prof. Dr. Çağlar, "Hidrojen sülfür, denizde yeterli oksijen kalmayınca oluşur. Bu durum istasyonda 500 metreden itibaren derinliklere doğru hidrojen sülfür olduğunu açıkça gösteriyor” dedi.

Prof. Dr. Çağlar, bir litrede 2-2.5 mg oranında hidrojen sülfür bulunması deniz suyunun kimyasal özelliklerinin bozulduğunu gösterdiğini belirtti. 

"EKOLOJİ İÇİN ALARM ÇANLARI ÇALIYOR"

Enstitü müdürü Prof. Dr. Cem Gazioğlu ise, uzun süredir takip ettikleri istasyonda karşılaşılan hidrojen sülfürün Marmara Denizi ekolojisi için alarm çanlarının çaldığını doğruladığını vurguladı. Prof. Gazioğlu, “Ölçümlerin tekrar edilmesi ve hidrojen sülfür gibi kimyasal ve fiziksel değişimlerin kayda alınması geleceğimiz için önemli. Ekolojik modellemelerin bu gerçeklikle yenilenmesi gerekiyor” dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 16
 • sabri 7 ay önce Şikayet Et
  çevre umurunuzda değil daha neler çıkacak bakalım.
  Cevapla
 • misafirim ben 7 ay önce Şikayet Et
  marmara denizinde 3 yıl içinde dev patlamalar yaşanabilir yazın
  Cevapla
 • Ayyıldız lı 7 ay önce Şikayet Et
  Bıktım insanoğlu defol üstümden diyor dünya haksız mı
  Cevapla
 • CUMA SOLAK 7 ay önce Şikayet Et
  Çanlar çalıyor ... islam büyüklerimiz DÜNYA hayatında sonun sonundayız diye boşuna demiyorlar. son 5-6 yıldan beri diyorlar. Dünyanın sonu geldi .Tesbih i düşünün başındaki lüpper koptumu diğerleri hızlı bir şekilde boşanır gider. yani şu an o zamandayız. Felekat haberlerinin biri bitmeden biri geliyor.
  Cevapla
 • NORMAL 7 ay önce Şikayet Et
  Tipik CHP klasiği
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
'Engelleniyoruz' algısına sığınan İmamoğlu'ndan hizmete gece yarısı "jiletle" operasyon
 AKINCI TİHA'dan ilk ihracat! Bayraktar müthiş haberi duyurdu