NG Araştırma halkın nabzını tuttu: Hayat 'normale' dönecek mi?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de virüsten korunmak için alınan önlemler ve kısıtlamalar zaman zaman değişti. NG Araştırma'nın koronavirüs araştırması ikinci normalleşme döneminde halkın nabzını tuttu.

NG Araştırma halkın nabzını tuttu: Hayat 'normale' dönecek mi?
NG Araştırma halkın nabzını tuttu: Hayat 'normale' dönecek mi?
GİRİŞ 19.06.2021 10:34 GÜNCELLEME 19.06.2021 10:34
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

1 Aralık 2019 tarihinde Çin’in Vuhan şehrinde ortaya çıkan koronavirüs salgını insanların hayatlarını farklı derecelerde, kötü anlamda etkiledi. 16 Haziran 2021 tarihi itibarıyla dünya genelindeki vaka sayısı 176 milyona ulaştı, vefat sayısı ise 3 milyon 800 bini aştı.  

Virüsün ortaya çıkış tarihinden, 16 Haziran 2021 tarihine kadar olan süreçte ise Türkiye genelinde 5 milyon 300 binden fazla vaka tespit edildi, vefat sayısı 48 bin 900'ü aştı. Türkiye’de de her ülkede olduğu gibi virüsten korunmak için alınan önlemler ve kısıtlamalar zaman zaman değişti. 

NG Araştırma'nın koronavirüsle ilgili yaptığı araştırma dikkat çekiyor. İşte 2 - 14 Haziran 2021 tarihlerindeki ikinci normalleşme sürecinde halkın düşünceleri:

Araştırmamızı 15 yaş üstü, Türkiye geneli, farklı sosyo-ekonomik sınıflardan 2 bin 125 kişi ile gerçekleştirdik. Ayrıca araştırmamıza katılan kişiler içerisinde koronavirüse yakalandığını belirtenlerin oranı %15 ve aşı olduğunu belirtenlerin oranı %17. Sonuçlara bakarken bu oranlar da dikkate alınmalı. Elde ettiğimiz sonuçların, vatandaşların beklentilerine ışık tutmasını umuyoruz.

VİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPIYORUZ? 

29 Nisan Perşembe günü başlayan 17 günlük tam kapanma süresinin ardından, 1 Haziran’dan itibaren kademeli normalleşme süreci başladı. Peki, şimdiye kadar Türkiye pandemiden ne kadar etkilendi, gelin birlikte inceleyelim!

Gündelik hayatını dışarı çıkarak devam ettirmesi gereken bireyleri de göz önünde bulundurduğumuzda, alınması gereken tedbirler bazen zorlayıcı olabiliyor.

Herkesin kişisel hijyene, maske takmaya ve olabildiğince izole olmaya önem vermesi gereken bu dönemde, vatandaşlar en çok hangi kişisel önlemleri yerine getirmeye dikkat ediyor? 

Katılımcılarımıza virüsten korunmak için nasıl tedbirler aldıklarını sorduğumuzda, her üç kişiden biri maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyduğunu söyledi. Her 4 kişiden biri ise kalabalık ve kapalı alanlardan kaçındığını belirtti. 

Kimseyle görüşmemeye dikkat edebilen kişi sayısının ise en az olduğunu görüyoruz. İnsan olarak sosyal yapı içerisinde kalmaya ne kadar çok ihtiyacımız olduğunu ve en gerekli durumlarda bile bunun aksini yapmanın ne kadar zor olduğunu böylece hep birlikte görüyoruz. 

Araştırmamızı yaptığımız tarihteki son durumlara göre, belki aşı olanların sayısının artmasından, belki pandemi döneminin herkesin üstünde büyük yorgunluk yaratmasından, belki de yazın gelmesinden dolayı, eskiye kıyasla alınan önlemlerin daha azaldığı görülüyor. 

NORMALLEŞME SÜRECİNDE KAFE VE RESTORANLAR AÇILDI 

Katılımcılarımıza; "Normalleşme sürecinde kafe ve restoranların açılmasını doğru buluyor musunuz?" sorusunu yönelttiğimizde çoğunluk bunun doğru bir karar olduğunu belirtti.

Katılımcıların %64'ü bu süreçte rahatça sosyalleşebilecekleri kafe ve restoranların açılmasını doğru buluyor. %24 oranında kişi ise bu uygulamanın yanlış bir karar olduğunu düşünüyor.

TURİSTLER VAKA SAYILARINI NASIL ETKİLER? 

Yaz mevsiminin gelmesiyle beraber, tatil beldelerine gitmek isteyen kişi sayısı oldukça arttı.

Sağlık sıkıntılarıyla ve kısıtlamalarla geçen kritik bir dönemden normalleşmeye geçilmesiyle birlikte, yaylalara, kamplara, tatil köylerine ve sahillere giderek bu stresli dönemin yükünü omuzlarından atmak isteyen çok kişi var. Fakat pandemi tamamen bitmemişken ve vaka sayıları halen ciddi noktalardayken, kalabalık sahillerde tatil yapma düşüncesi kulağa oldukça riskli geliyor. 

Katılımcılarımıza, “Turizm sezonunun canlanması vaka sayılarını nasıl değiştirir?” sorusunu yönelttiğimizde, %79'luk büyük bir kesim vaka sayılarının artacağını düşündüğünü belirtti. %12 oranında kişi ise değişen bir şey olmayacağını düşünüyor.

TURİSTLERİN TEST YAPTIRMA ZORUNLULUĞU OLMALI MI? 

Türk vatandaşı olanlara tedbir amaçlı tam kapanma getirilmişken yabancı turistlere turistik faaliyetler çerçevesinde sokağa çıkma ve tatil yapma ayrıcalığı tanınmıştı. Geçtiğimiz dönemlerde, vaka sayıları yüksek olan birçok ülke dışarıdan gelen kişilere test yaptırma zorunluluğu uygulamıştı.

Sağlık bakanlığı, vaka sayıları hala ciddiyetini korurken, 1 Haziran 2021'den itibaren 12 ülke hariç diğer ülkelerden gelen yabancı turistlerden, Türkiye’ye girişlerinden en az 14 gün önce en az 1 doz aşı yaptırdıklarına veya hastalığı son 6 ay içinde geçirdiklerine dair belgeleri olduğu sürece, PCR testi raporu istenmeyeceğini açıkladı.

Katılımcılarımıza, turistlerin ülkemize gelirken test yaptırma zorunluluğu olmaması hakkında ne düşündüklerini sorduğumuzda, her 5 kişiden 4'ü kesinlikle test yaptırılmalı diyor. Yaklaşık her 7 kişiden 1'i ise sadece vaka sayılarının Türkiye'den daha fazla olduğu ülkeler için test zorunluluğu olmasının yeterli olduğunu savunuyor. NORMALLEŞME SÜRECİNDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI!

Günümüze kadar vaka sayılarındaki artış ve azalmalar, virüsün kontrol altına alındığının düşünülmesinden sonra ikinci dalganın gelmesi gibi faktörler, hepimizi koronavirüsün etkisini ne zaman kaybedeceğini merakla beklemeye itiyor.

Peki alınan önlemlerden biri olan sokağa çıkma yasağı, normalleşme sürecinde de devam etmeli mi? Sokağa çıkma yasağının tamamen kaldırılması vaka sayısını etkiler mi?

Bu soruda evet veya hayır cevabı veren kişi oranlarının birbirinden çok da uzak olmadığını görüyoruz. Yurtdışından gelen turiste ve bu kişilere ayrıcalıklı olarak uygulanan kurallara tepkili olan veya normalleşmenin vakaları arttıracağını düşünen kişilerden bazılarının, sokağa çıkma yasağına sıcak bakmadığı görülüyor. Kapanmaların ve uzun süreli kısıtlamaların herkesi bir şekilde yormuş olduğu bu sonuçtan da açıkça görülüyor.

%52 oranında kişi, normalleşme sürecinde sokağa çıkma yasağını doğru buluyor.

%44'lük bir oranda ise yasağın olmaması savunuluyor.

NORMALLEŞME SÜRECİNDE VAKA SAYISI ARTAR MI? 

17 günlük tam kapanmanın ardından herkesin merakla beklediği yeni uygulamalara geçildi. Ancak, Türkiye nüfusunun yaklaşık olarak %31'i tek doz, %17'si ise 2 doz aşılarını olmuş iken, alınan yeni kararlar vaka oranlarında bir artışa sebep olur mu?

Katılımcıların çoğu yasaklardan bunalmış olmasına rağmen, normalleşme sürecinde vaka sayılarının artacağına hem fikir. Bu da gösteriyor ki vatandaş pandeminin kontrol altında olacağını düşünmüyor.

HERKES COVİD-19 AŞISI OLMAK İSTİYOR MU? 

Alman aşısı BioNTech ve Çin aşısı Sinovac’ın Türkiye’ye gelmesiyle beraber, aşı sırası gelen vatandaşlar iki aşı arasından bir seçim yapabilmektedir.

Aşının, normalleşme sürecinde ve pandemi dönemini atlatmamızda en büyük rollerden birini oynadığını hepimiz biliyoruz.

Peki bu süreçte herkes aşı olmaya sıcak bakıyor mu? 

Aşı olmaya sıcak bakmayan kişilerin endişeleri neler?

Katılımcıların yaklaşık yarısı Kovid-19 aşısını olmayı düşünüyor. Yaklaşık olarak her 4 kişiden 1'i ise aşı olmak konusunda kararsız. Ayrıca, %12'lik oranda kişi ise aşı olmayı düşünmüyor.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 3
 • Coşkun 2 yıl önce Şikayet Et
  Normal yaşam İSLAM a uymaktır.
  Cevapla
 • Adil 2 yıl önce Şikayet Et
  kafeler kovidi artırmaz diyorlar sonra dönüp turizm kovidi artırır diyorlar. sonra bakıyoruz aşı olacakların oranı düşük, ankete katılanlar tutarsız davranış içinde.
  Cevapla
 • EBRAR 2 yıl önce Şikayet Et
  Hayatın normale dönmesi için bizim insan olup insanlığımıza dönmemizle başlar. Şayet biz dürüşt olursak,insan olan insanı seversek,kendimizin bir yaratılmış kul olduğumuz hatırlarsak ve RABİMİZİ bilip emir ettiklerini yaparsak her şey düzelir.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
 Putin'den Filistin açıklaması! Mahmud Abbas'a mesaj
BBC'de Erdoğan analizi! "Etki alanı kıtalar boyunca yayılıyor"