Operasyonların 'gizli kahramanı' Harun Özkaya hayatını kaybetti

Hem terör hem de organize suç örgütlerine yapılan büyük operasyonların ardında izi, emeği vardı. O kamuoyunun hiç tanımadığı ‘gizli kahraman’lardandı. İstihbaratçı polis Harun Özkaya, sırlarıyla birlikte hayatını kaybetti.

Operasyonların 'gizli kahramanı' Harun Özkaya hayatını kaybetti
Operasyonların 'gizli kahramanı' Harun Özkaya hayatını kaybetti
GİRİŞ 20.06.2021 13:38 GÜNCELLEME 20.06.2021 13:38
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

Harun Özkaya, 1990’da polis oldu. İstanbul Atatürk Havalimanı’nda pasaport kontrol polisi olarak göreve başladı. Meslek hayatının henüz ilk yıllarında bir organize suç örgütü liderinin yurt dışına sahte pasaport ile gitmek istediğini tespit etti. Bu başarısı üstleri tarafından fark edildi. İstihbarat kursuna gönderildi. Ankara’da Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat kursunu derece ile bitirdi. 1992’de İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde göreve başladı. 2009 yılına kadar da kesintisiz olarak görev yaptı, 2011’de emekli oldu.

YAKIN TARİHİN HAFIZASI

Özkaya, yakın tarihin yaşayan hafızasıydı. Susurluk, Gazi Mahallesi olayları, Hizbullah ve Erol Evcil’e yönelik operasyonlar gibi yakın geçmişin en önemli olaylarında bizzat görev aldı. 2008’in temmuz veya ağustos ayları olmalıydı. Ergenekon operasyonları tüm hızıyla başlamıştı. Devlet içindeki “kirli oluşumlar” temizleniyor havası hakimdi. O dönem Milliyet gazetesi muhabiri olan Erdal Kılınç ile Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün civarında yemeğe çıkmıştık. Yemek dönüşü Harun Özkaya ile karşılaştık. “Dostlar birer çay içelim mi?” diye sorduğunda şaşırmıştık. Genelde böyle sohbetlere katılmazdı. Ergenekon operasyonlarından açtı konuyu. “Bu operasyonlara ihtiyatlı yaklaşın. Operasyon içinde operasyon var. Büyük kumpaslar kuruluyor. Süreci cemaat yönetiyor. Lütfen dikkat edin” dedi. Hedef önce TSK sonrasında ise Türkiye’ydi. Harun Özkaya bunları bize söylediğinde yıl 2008’di.

Konuşmanın sonunu şöyle noktaladığını anımsıyorum; “Size bunları söyleyerek haksızlık yaptığımın farkındayım. Omuzlarınıza büyük bir yük yükledim. Hakikat ağır bir yüktür. Sizler temiz insanlar, gazetecilersiniz, olan biteni görmeniz hem sizin hem de ülkenin yararına olacaktır.” Ancak o günkü konuşmadan sonra daha da titiz operasyonları sorgulamaya başladık. Operasyonların sonraki aşamaları Harun Özkaya’nın bize anlattığı ölçüde ilerliyordu. 2009’da İstanbul İstihbarat Şubesi’ndeki görevi sonlandırılıp da pasif göreve atandığında kendisiyle ilgili şüphelerimiz de dağılmaya başlamıştı. Fetullahçı İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer tarafından “istenmeyen kişi” ilan edilmişti.

17-25 ERKENE ÇEKTİRDİ

2011’de emekli oldu. Emekli olmuştu ama olan biteni yakından izliyordu. Öyle ya, istihbaratçılar asla emekli olmazdı. İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü’ndeki FETÖ mensupları Özkaya’nın halen emniyetten bilgiler aldığını, hükümeti devirmeye yönelik olarak planladıkları operasyondan haberdar olduğunu düşünüyorlardı. Bu bilgileri devletin üst kademesi ile paylaştığı fikrindeydiler. Bu yüzden, 17-25 Aralık operasyonlarını planladıkları tarihten önce yapmışlardı. Belki de bu yüzden o gün bu operasyonlarda başarılı olamamışlardı. Harun Özkaya, salgından sonra doğup büyüdüğü Sinop’a gitti. Şeker ve tansiyon hastasıydı. 3 ay önce COVID’e yakalandı, hafif atlattı. Ancak geçen çarşamba sabahı yatağında ölü bulundu. Uykusunda kalp krizi geçirdiği anlaşıldı. Harun Özkaya’nın cenazesi perşembe günü yakın dostlarının bulunduğu bir törenle Sinop’ta sessizce toprağa verildi.

BABACAN AMA KETUM

Harun Özkaya’yı emniyet muhabirliği yaptığım dönemde tanıdım. Babacan tavırlı, olgun, ancak ketum biriydi. Çok şey bildiği uzaktan bile belli olan ama konuşmamayı tercih eden bir kişiliği vardı.

KAYNAK: HÜRRİYET
YAZDIR
YORUMLAR 54
 • neyzen 1 ay önce Şikayet Et
  Acımız. Büyük. Rabbim mekanını cannet eylesin. Büyük bir değerdi. Meslek büyüğüm, dert ortağımdı.
  Cevapla
 • Zafer 1 ay önce Şikayet Et
  Allah rahmet eylesin , mekanı cennet olsun .
  Cevapla
 • Garip 1 ay önce Şikayet Et
  İlginç adaÖ 1990 polis oluyor, 2011 de emekli, nasıl oluyor. Bende 1992 de işe başladım yıl 2021 tam 10 yıl fazla çalışmışım emekliliğime 6 yıl var. Bazıları EYT yi önceden keşvetim, nolursa bu memlekette bizim gibi garibe olur
  Cevapla
 • Harun 1 ay önce Şikayet Et
  Polislerde erken emeklilik yıpranma var doktorlarda öyle
  Cevapla
 • Yaşar Erdoğan 1 ay önce Şikayet Et
  Anlatılanlar doğru ise o kendi zamanının Ömer Halisi imiş Allah rahmet eylesin Ben bilmiyorum inanıyorum ki bu ülke için ölümle resmen dans eden ölümün üzerine ölümle giden ne ana kuzuları var Allah sayılarımızı artırsın İnşaAllah
  Cevapla
 • ÇAKIRBEY 1 ay önce Şikayet Et
  rabbim böyle gizli kahramanların sayısını artırsın mevlam rahmet eylesin yakınlarına sabırlar ihsan eylesin,
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan'dan Lozan mesajı
GÖKHAN füzesi müjdesi! Hipersonik hızlara çıkacak: Savunma sistemleri çaresiz...