İstanbul depremiyle ilgili dikkat çeken rapor!

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Jeoloji ve Jeofizik Mühendisliği Bölümleri, dün merkez üssü Kartal'da meydana gelen depreme ilişkin ön inceleme raporu hazırladı.

İstanbul depremiyle ilgili dikkat çeken rapor!
İstanbul depremiyle ilgili dikkat çeken rapor!
GİRİŞ 20.06.2021 11:06 GÜNCELLEME 20.06.2021 11:06
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Raporda, "19 Haziran 2021 tarihinde İstanbul il sınırları içinde meydana gelen bu deprem Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun deformasyon alanı içerisinde kalır ve zaman zaman karada büyüklüğü 3 - 4'e ulaşan depremler gerçekleşmektedir. Depremin odak derinliğinin farklı sismolojik ağlar tarafından 5 ile 15 km arasında verilmiş olması depremin derinliğinde büyük miktarda belirsizlik olduğunu gösterir ve detaylı incelenmesi gereken bir konudur" denildi.

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamada, "Ülkemizde hem nüfus, hem sanayi, hem de kültürel mirasların yoğun olarak bulunduğu Marmara Denizi çevre illerinde meydana gelen küçük ya da büyük tüm depremler, gerek yer bilimleri açısından gerekse de sosyal yaşam açısından önem verilen ve dikkat çeken depremlerdir. 19 Haziran 2021 tarihinde saat 15:07'de merkez üssü İstanbul ilinin Kartal ilçesi olarak kaydedilen ML=4.2 (KRDAE) büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir" ifadelerine yer verildi.

'YÜZEYE ULAŞAN AKTİF BİR FAY YOKTUR'

Açıklamada, "Bu bölgenin yaklaşık 20 km kadar güneyinde, Marmara Denizi içerisinde, dünyanın en önemli kıta içi transform faylarından biri olan Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun varlığı iyi bilinmektedir. Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun kuzeyinde, İstanbul ili kara alanında haritalanmış, yüzeye ulaşan aktif bir fay yoktur.

19 Haziran 2021 tarihinde İstanbul İl sınırları içinde meydana gelen bu deprem Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun deformasyon alanı içerisinde kalır ve zaman zaman karada büyüklüğü 3 4e ulaşan depremler gerçekleşmektedir. Depremin odak derinliğinin farklı sismolojik ağlar tarafından 5 ile 15 km arasında verilmiş olması depremin derinliğinde büyük miktarda belirsizlik olduğunu gösterir ve detaylı incelenmesi gereken bir konudur. Depremin faylanma mekanizması hakkında bilgi verecek odak mekanizması çözümü de henüz mevcut değildir. Bu nedenle depremin hemen ardından bilimsel verilerin eksik olması detaylı yorum yapma olanağı vermemektedir" denildi.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Cem 4 ay önce Şikayet Et
  Kısa ve net kafa karıştırmadan zaten deprem olan yer aydos eteklerinin samandıra bölgesi yeraltı sularininda etkisi olmuştur. Büyük depremde bölgede bulunan gölette su kaybı yaşanmıştı.
  Cevapla
 • İsm@il 4 ay önce Şikayet Et
  Güzel bir acıklama olmuş anlaşılır şekilde emeklerinize saglık
  Cevapla
 • Hasan 4 ay önce Şikayet Et
  Depremde büyük toplanma alanları yok hep bina ve şantiye var.nerede güvenli yerde toplanacaz izdiham olur
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Cevizoğlu: Sizin kuracağınız iktidar ülkenin bekasından daha mı önemli
Erdoğan ve Türkiye düşmanlığı yaparak Meclis'in 2 numaralı ismi oldu!