Bakan Koca'dan Sinovac'a Türkiye teklifi! Çin devinden ilk cevap

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çinli Sinovac firması yetkilileriyle video konferans yöntemiyle bir görüşme gerçekleştirdi. Bakan Koca Çinli firmaya Türkiye'de yatırım davetinde bulundu.

Bakan Koca'dan Sinovac'a Türkiye teklifi! Çin devinden ilk cevap
Bakan Koca'dan Sinovac'a Türkiye teklifi! Çin devinden ilk cevap
GİRİŞ 20.06.2021 17:41 GÜNCELLEME 20.06.2021 17:41
Bu Habere 65 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çinli Sinovac firması yetkilileriyle video konferans yöntemiyle bir görüşme gerçekleştirdi.

Çinli firmayı Türkiye’de yatırım yapmaya davet eden Koca, aşı üretimini ortak gerçekleştirme önerisinde bulundu.

ÇİNLİ FİRMADAN CEVAP

Firma yetkilileri bu teklifi memnuniyetle karşıladıklarını, yatırım için ön inceleme yapacak teknik ekibi Türkiye’ye yönlendireceklerini bildirdi.

Bakan Koca, görüşmede konuşmasına, 2020 yılının ilk günlerinden itibaren tüm dünyanın pandemi ile mücadele ettiğini hatırlatarak, "Türkiye, bu süreçte Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde başarılı bir salgın yönetimi gerçekleştirdi. Güçlü sağlık altyapımız ve kendini görevine adamış sağlık personelimiz, bu süreçte bizim en büyük güvencelerimiz oldu" dedi.'HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ'

Covıd-19 pandemisinin, küresel düzeyde iş birliğinin önemini bir kez daha gösterdiğini, ülkeler arası ilişkiler için büyük bir sınama olduğunu vurgulayan Bakan Koca, "Şimdi bu iş birliğimizi bir adım ileri götürmek istiyor, sizi ve firmanızı aşı üretimi konusunda Türkiye’de yatırım yapmaya davet ediyorum. Sağlık Bakanlığı olarak, ülkemize yapacağınız yatırımlarda her türlü desteğe hazır olduğumuzu ayrıca ifade etmek istiyorum. Başta Covid aşısı olmak üzere İnfluenza ve Hepatit A gibi aşıların Türkiye’de ortak üretimi konularını önemsiyoruz. Bunun yanı sıra, 3'üncü faz çalışmaları devam eden yerli inaktif Covıd-19 aşımızın ülkemizde üretilmesi için verimli bir iş birliği modeli geliştirebileceğimize inanıyorum. Bu sayede hem şirketinizin uluslararası pazar payı artarken, aynı zamanda Türkiye olarak biz de teknoloji transferini gerçekleştirmiş olacağız
" diye konuştu.

SİNOVAC'DAN TEKLİFE OLUMLU CEVAP

Sinovac şirketi yetkilileri ise, üretim ve dağıtım kapasitesini nasıl yerelleştirebilecekleri konusunda görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Sinovac’ın isteği yalnızca Türkiye’de yerel bir üretim kapasitesinin oluşturulması ve tesislerin kurulması için yatırım yapmak değil, buna ek olarak aynı zamanda yeni ortaya çıkan varyantların ve suşların takip edilmesi, incelenebilmesi için virüsün takip çalışmalarına da destek sağlamak istiyor. Bu yüzden de Türk bilim insanlarıyla iş birliği kapasitemizi daha da geliştirmek dileğindeyiz. Özellikle yerel bir üretim tesisinin kurulması için faaliyetlerimizi hızlandıracağız. Bu konuda size taahhüt verebiliriz. Aynı zamanda daha fazla Sinovac aşısının da Türkiye’ye teslim edilmesini istiyoruz ki daha fazla insan Sinovac aşısını kullanabilsin ki pandeminin sonuna biraz daha yaklaşabilelim. Bir teknik ekip oluşturacağız ve Türkiye’ye göndereceğiz." İlgili teknik ekibin pazartesi günü Türkiye'de olacağı, en kısa sürede yatırım kararı alınması ve imzaların atılması bekleniyor.

YORUMLAR 65
 • Mert 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Doğu Periçek bu haberi duyunca çok sevinmiştir!
  Cevapla
 • ankara 1 yıl önce Şikayet Et
  Toplumsal bağışıklık için alıyoruz, kullanıyoruz tamam. Şuan dünyada kaç ülke aşı olarak kabul ediyor, vize izni veriyor, resmi olarak tanıyor?
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Yerli milli yapıyorduk ya ne gerek var öbürlerine? Allah ıslah etsin.
  Cevapla
 • Yalan yok 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye Hükümeti Uygur Gök Türkleri Doğu Türkistan’ı ÇİN ile İlişkilere yapılan Anlaşmalara Feda etmiştir ...
  Cevapla
 • 06_SporExtra 1 yıl önce Şikayet Et
  Tam 6 ay sinovac bekledim randevu alamadım en sonunda biontec olmak zorunda kaldım. Bu sinovac aşılarını sadece sağlıkçılar içinmi getiriyorlar anlamıyorum.
  Cevapla
 • Doğrucu Davut 1 yıl önce Şikayet Et
  İkinci doz sinovac aşısınıda oldum. Sağlıkçıda değilim.
  Cevapla
 • thrtkv 1 yıl önce Şikayet Et
  Perşembe günü sinovac aşısı oldum.sağlıkçı değilim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Rusya'dan flaş petrol kararı: Sadece o ülkelere satacağız
Jakoben CHP'nin fonladığı Halk TV'de İbrahim Tatlıses ve ABD'li Rifkin kıyaslaması