Ali Erbaş'tan 174 ülkeye mektup

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş, İsrail zulmüne karşı 174 ülkenin Müslüman, Yahudi, Hristiyan liderleri ile temsilcilerine "Kudüs için birleşelim" mektubu gönderdi.

Ali Erbaş'tan 174 ülkeye mektup
Ali Erbaş'tan 174 ülkeye mektup
GİRİŞ 25.06.2021 13:38 GÜNCELLEME 25.06.2021 13:46
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, işgalci İsrail'in sistematik olarak Filistin halkına yönelik yaptığı saldırılar ile Mescid-i Aksa'nın altının kazılması çalışmalarının son bulması için 174 ülkeden Müslüman, Yahudi, Hristiyan dini lider ve temsilciye mektup gönderdi.

Erbaş mektubunda, İsrail'in dünyayı savaşa sürüklemek istediğini ve yaptıkları zulümlerin karşısında ortak tavır göstermeleri gerektiğini vurguladı. Erbaş yazısında, İsrail'in masum sivillere yönelik keyfi olarak yaptığı saldırılarına karşı ortak hareket etme çağrısında bulundu.

"İBADET ÖZGÜRLÜĞÜ İHLAL EDİLİYOR"

Erbaş, Kudüs'ün son yüz yıl içerisinde İsrail yüzünden sadece kan ve gözyaşının aktığı topraklar haline geldiğini belirterek, Kudüs'e sahip çıkmanın en çok dini liderlerin vazifesi olduğuna dikkat çekti.

Erbaş, masum sivillere yönelik yapılan saldırıların durmasına, ibadethanelerin yakılıp yıkılmasının önüne geçilmesine ve insanların özgürce ibadetlerini yapabilmelerine yönelik ortak tavır sergilenmesini istedi.

Erbaş, "İnsanlığı, kadim geleneği, uluslararası hukuku ve insan haklarını hiçe sayan zalimane bir anlayış Kudüs'te pervasız bir yaklaşım sergilemekte, insanlığın ortak mirasına acımasızca saldırmaktadır. Bugün Kudüs'te o mübarek Peygamberlerin aziz hatırası hayasızca çiğnenmekte; dinlerin, dillerin, kültürlerin ve medeniyetlerin ortak değeri talan edilmektedir. Tüm dünyanın gözleri önünde insanların temel hakları olan yaşama ve ibadet özgürlüğü ihlal edilmekte, mabet masuniyeti kirletilmektedir" dedi.

Erbaş, İsrail'in Kudüs üzerinden dünyayı savaşlara ve kargaşaya sürüklemek istediğini ve bu yolda hiçbir şekilde hukuk, insaf, vicdan, demokrasi, insan hakları ve benzeri değerlerin hiçbirini umursamadığını söyledi.

"FARKLILIKLARIMIZ ENGEL OLMASIN"

Erbaş, dini farklılıkların Kudüs için beraberce çaba harcanmasına engel olmaması gerektiğini savunarak "Geliniz, zulüm altında inleyen insanların haykırışlarına beraber çözüm olalım. Geliniz, Kudüs’te akan kan ve gözyaşına hep birlikte sesimizi yükseltelim. Geliniz hangi dinden, hangi anlayıştan olursa olsun mabetlere saldıranlara hep birlikte karşı duralım" çağrısında bulundu.

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • İbrahim YILDIZ 3 ay önce Şikayet Et
  Diyanet işleri başkanı Ali Erbaş in mektubunu aynen destekliyoruz. Mektuba destek versinler veya vermesinler nihayetinde İsrail siyonist Keri ve onun destekçi Keri döktükleri mazlum insanların kanlarında boğulacaklardır.Glikoza gelince. Kardeşim senin mideden başka derdin yok. Glikozu alma rahat edersin.
  Cevapla
 • Vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  Mesele haram meselesi , İsrail ve Amerika üretimi milyonları kanser ve diyabet eden bir haram meselesi HARAMDAN KORKMUYORSAN ,HARAMA KARŞI DEĞİLSEN yapacak birşey yok "haksızlık gördüğünde elinle dilinle ona da gücün yetmiyorsa KALBİNLE MÜDAHALE ET "HADİSİ ŞERİF S.A.V
  Cevapla
 • Vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  Sayın ALİ ERBAŞ bir kezde tüm insanlığı tehdit eden lanet GLİKOZ hakkında insanları uyar , Lanet GLİKOZU KONUŞMAZSAN KIYAMET GÜNÜ SORARIM ve HAKKIMI HELAL ETMİYORUM
  Cevapla
 • Vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  Haram ve Lanet GLİKOZU savunan glikoz tüccarları aşağıda rahatsız olmuşlar , Haramı anlattığım dokunmuş
  Cevapla
 • vatandas 3 ay önce Şikayet Et
  bende , senin gibi her yapilan iyi isin altina maydanoz / muhalefet olsun diye , konu ile hic bir alakasi olmayan ve insanlari bile bile tahrik etmek isteyen yaratiklara hakkimi helal etmiyorum.
  Cevapla
 • Gökhan 3 ay önce Şikayet Et
  adam sağlık bakanımı bilader.fazla glıkoz alma olurmu kafanı ıyı eder
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ege'de Yunan vahşeti: Göçmenleri diri diri yaktılar
Son dakika: Bilim Kurulu Toplantısı sonrası kritik açıklama! Okullar kapanacak mı?