1 Temmuz itibariyle Düğünler, nikahlar ve kına geceleri nasıl olacak?

İçişleri Bakanlığı, 1 Temmuz itibariyle başlayacak olan normalleşme dönemi için yeni genelge yayınlandı. Genelge ile ile nişanlar, nikahlar ve düğünler nasıl olacak, kişi sınır kalktı mı ve yemek ikramı olacak mı konusu netlik kazandı.

1 Temmuz itibariyle Düğünler, nikahlar ve kına geceleri nasıl olacak?
1 Temmuz itibariyle Düğünler, nikahlar ve kına geceleri nasıl olacak?
GİRİŞ 28.06.2021 06:13 GÜNCELLEME 28.06.2021 06:16
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

İçişleri Bakanlığı, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamalarının sona ereceği 1 Temmuz'da başlayacak kademeli normalleşmenin üçüncü etabına ilişkin genelge yayımladı. Genelgede, nişanlar, düğünler ve nikah merasimlerine ilişkin detaylar aktarıldı. Peki, nikahlar ve düğünler nasıl yapılacak? Nikahlar ve düğünlerde kişi sayısı sınırı kalktı mı, yemek ikrami yapılacak mı? İşte detaylar...

DÜĞÜN VE NİKAHLARDA YİYECEK VE İÇECEK İKRAMI YASAĞI KALDIRILDI MI?

İçişleri Bakanlığı'nın genelgesinde konuyla ilgili şu ifadelere yer verildi:

Nikah ve Düğün merasimlerinde;

- Yiyecek/içecek ikramı yapılabilecektir.

- Canlı müzik icrası da dahil olmak üzere müzik yayını saat 24.00'e kadar yapılabilecektir.

- Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan "düğün sırasında sosyal mesafenin korunamayacağı oyun, dans, halay ya da gösteri yapılmamalıdır" hükmü doğrultusunda, Sağlık Bakanlığınca bu konuda yeni bir tavsiye kararı alınıncaya kadar düğün ve nikahlarda ancak fiziki mesafe kuralına aykırılık teşkil etmeyecek şekildeki oyun, dans, halay ya da gösteriler yapılabilecektir.

- Nikah/düğün merasimlerinde (kapalı yerler için halen uygulanmakta olan kişi başına asgari 6 m² yer bulunması şartı dışında) katılımcı sınırlamasına gidilmeyecektir.

- Köy düğünlerine 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren izin verilecek olup, belirtilen tarihten itibaren sokak düğünlerine (il, ilçe ve beldelerde) izin verilip verilmeyeceği İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurullarında kararlaştırılacaktır.

- Sünnet, nişan ve kına gibi etkinliklere ise daha önceden duyurulduğu üzere 1 Temmuz 2021 tarihinden sonra izin verilecektir.3.3- Konser, festival, gençlik kampı gibi etkinliklere kişi başına asgari açık alanlarda 4 m², kapalı alanlarda 6 m² yer bırakılmak ve Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtilen kural ve esaslar ile temizlik, maske ve mesafe prensiplerine uyulmak kaydıyla izin verilecektir.

ETİKETLER
kına gecesi
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  Vatandaş sosyal mesafeye en uygun alan olan okul bahçesinde düğün yapmak istiyor, MEB yasak koyuyor, vatandaş dar sokak aralarına mecbur bırakılıyor. Özellikle mahalle içi okullar en azından bu yasaktan muaf olsun.
  Cevapla
 • Vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  Açık alan için okul bahçelerinin kullanımına izin verilmeli, sokak aralarında dar mekanlar yasaklanmalıdır.
  Cevapla
 • Reis C* 5 ay önce Şikayet Et
  DÜĞÜNLER Küçük salonlar da Aileler arasında OLAMLI daha samimi daha içten olmalı İSRAF ve MÜSRİFLİK SON BULMALI İNSANLAR ARTIK BİRAZ MEDENİLEŞMELİ DEĞİŞMELİ Saçma Sapan Geleneklere SON VERİLMELİ...
  Cevapla
 • DiriliŞ 5 ay önce Şikayet Et
  Şu çağ dışı ve aşırı kul hakkı olan sokak kına ve düğünlerini tümden kaldırın, çok dua alırsınız.
  Cevapla
 • Byd 5 ay önce Şikayet Et
  Karar içinde bazı konular erken alındı umarım sorun çıkmaz
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Biden'ı zora sokan kitap! ABD bunu konuşuyor (30 Kasım 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)
3 aylık bebeğe işkence eden cani baba hakkında son dakika kararı...